Izvršna direktorica humanitarne fondacije „Banka hrane“ Marina Medojević obratila se ministru unutrašnjih poslova Danilu Šaranoviću, od kojeg je zatražila da se izjasni na peticiju koju su ta organizacija i nevladino udruženje (NVU) „Žene Bara“ prije mjesec i po predali Vladi.
Peticijom se traži regulisanje pravnog statusa djece i njihovih roditelja koji godinama žive u Crnoj Gori, a nemaju prava na zdravstvenu i socijalnu zaštitu.
– Nadamo se Vašem angažovanju jer su životi mnogo djece i njihovih porodica u pitanju – poručila je Medojević u dopisu Šaranoviću.
Peticija je predata 16. februara, a u njoj je ukazano da se mnogobrojna djeca rođena na teritoriji Crne Gore nalaze u nepravednom položaju i nevidljiva su našem sistemu zbog nedostatka priznavanja njihovog prava na državljanstvo.
– Ova situacija rezultira ozbiljnim nedostatkom pristupa osnovnim ljudskim pravima, uključujući pravo na zdravstvenu i socijalnu zaštitu, kao i ostala prava svakog djeteta koja su im zagarantovana Konvencijom o pravima djeteta. Kao građani Crne Gore koji se zalažu za jednakost i pravdu, zahtijevamo od Ministarstva unutrašnjih poslova strogu primjenu člana 7 Zakona o državljanstvu Crne Gore, koji se odnosi na dodjeljivanje državljanstva djeci rođenoj na teritoriji Crne Gore čiji su roditelji nepoznatog državljanstva ili bez državljanstva, kao i djeci koja ne mogu dokazati državljanstvo druge zemlje – navodi se u tekstu peticije.
Peticijom se traži pojednostavljenje procedure radi regulisanja statusnog pitanja (privremeni boravak) djece rođene na teritoriji Crne Gore u slučaju neposjedovanja putne isprave zemlje porijekla.
Medojević je „Danu“ kazala da se „Banci hrane“ i „Ženama Bara“ javljalo više osoba koje se nalaze u veoma nepovoljnom položaju, te da većina njih ne zna svoja prava, niti imaju način da se izbore za njih.
– Mi u „Banci hrane“ imamo porodicu kojoj je u jednoj instituciji rečeno da ima pravo na zdravstvenu zaštitu, a u drugoj da nema. Jedno dijete crnogorskog državljanina nije imalo ni zdravstveno ni socijalno osiguranje, jer nije rođeno u Crnoj Gori iako živi u njoj. Više godina nam je trebalo da to ispravimo dopisujući se sa institucijama. Jedna majka još nema zdravstveno osiguranje jer nije crnogorska državljanka, iako ima djecu sa državljaninom Crne Gore i živi u našoj državi – istakla je Medojević.