Troje maloljetnih državljana Njemačke, koji su učestvovali u incidentu sa zaposlenima prihvatilišta za djecu i mlade, čiji su ujedno bili i štićenici, dobili su disciplinsku mjeru ukor i mjeru bezbjednosti protjerivanja iz Crne Gore na pet godina, saznaju “Vijesti” nezvanično.
Presudu je izrekao Osnovni sud na Cetinju i rješenje još nije pravosnažno.
Protiv njih troje ranije je podnijeta krivična prijava zbog nasilničkog ponašanja, nakon što je cetinjska policija sredinom maja, na osnovu prijave, intervenisala u Ulici Ivan begova, ispred apartmana “Aleksandra”, gdje im je Damir Avdijaj , koji je bio zaposlen u “Centru za zaštitu djece i mladih”, kazao da je fizički napadnut.
Njega su, kako je tada navedeno, fizički napala djeca koja su smještena u privatnom objektu, a za koje je on zadužen kao vaspitač i kao prevodilac. U istom incidentu učestvovao je i direktor “Centra” Nikola Perović , koji je takođe prijavio da je fizički napadnut od maloljetne djece, državljana Njemačke.
Djeca, troje starijih od 14 godina i protiv kojih je podnijeta krivična prijava, i dvoje koji su mlađi od 14 godina i koja nisu krivično odgovorna, kako su tada saopštili, u privatnom objektu bila su smještena po socijalnom programu, u svrhu resocijalizacije.
Dvoje mlađe djece tada je prebačeno u Centar za djecu i mlade “Ljubović” u Podgoricu, a ta su djeca, kako je “Vijestima” nezvanično rečeno, ranije napustila Crnu Goru i vraćena su u Njemačku.
Troje starijih od 14 godina, koji su krivično odgovorni, naknadno su takođe smješteni u “Ljubović” do konačne odluke suda, nakon čega će i oni, kada rješenje bude pravosnažno, biti deportovani u Njemačku.
Maloljetni državljani Njemačke u Crnu Goru stigli su u aprilu, u razmaku od deset dana, objavile su “Vijesti” ranije.
Trećeg aprila u Cetinje je stiglo troje, a 13. aprila još dvoje njemačkih maloljetnika.
“Vijesti” su ranije objavile i da u Centar za socijalni rad u prijestonici nisu znali da su djeca iz Njemačke na njihovoj teritoriji, sve dok se nije dogodio incident između tih maloljetnika i zaposlenih u “Centru” čiji su bili štićenici.
Propisi, međutim, predviđaju da pružalac usluge, u konkretnom slučaju “Centar za zaštitu djece i mladih” sa Cetinja, odmah obavještava Centar za socijalni rad, “ako je prijem korisnika izvršen bez rješenja Centra”.
Prema Pravilniku o bližim uslovima za pružanje i korišćenje normativima i minimalnim standardima usluge smještaja u prihvatilištu-skloništu, pružalac usluge u obavezi je i da odmah obavijesti Centar, organ, odnosno službu za borbu protiv trgovine ljudima i organ uprave nadležan za poslove policije (centar bezbjednosti), ukoliko je korisnik žrtva trgovine ljudima ili kod kojeg postoji opasnost da će postati žrtva.
Maloljetnici iz Njemačke, prema nezvaničnim informacijama, u Crnu Goru stigli su preko njemačke organizacije “Spurwechsel”, sa kojom NU “Centar za zaštitu djece i mladih” na Cetinju ima saradnju.
Redakcija je pitanja o toj saradnji uputila ranije i na adresu elektronske pošte “Spurwechsel”, ali oni nisu dostavili odgovore.
Prema podacima sa njihovog vebsajta, “Spurwechsel” projekte poput ovog na Cetinju, realizuje i u Hrvatskoj i Bosni. U Bosni, konkretno, sarađuju sa privatnom firmom, koja je prošlu godinu završila u plusu oko 72 hiljade eura. Godinu 2023. završili su sa preko 146 hiljada plusa.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore i Uprave policije (UP), od objavljivanja prve informacije, nikad nisu odgovorili i da li je njima, osim kada se incident dogodio, prethodno uopšte prijavljen boravak maloljetnih državljana Njemačke i po kojem osnovu.
NU “Centar za zaštitu djece i mladih” sa Cetinja registrovano je u novembru 2023. godine. Osnivači su Nikola Perović, koji je i direktor NU, njegova sestra Nikoleta Perović , te Milica Krivokapić . Krivokapić je zaposlena i u CSR u Prijestonici.
Ona je ranije kazala “Vijestima” da je kao zaposlena u JU Centar za socijalni rad za Prijestonicu Cetinje, “blagovremeno zatražila izuzeće iz konkretnih slučajeva”.
Osnivač i direktor “Centra za zaštitu djece i mladih” ranije je rekao “VIjestima” da više ne pružaju uslugu za koju su bili licencirani i da su odluku o tome donijeli sami.
Iz Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, međutim, redakciji su kazali da je stručni nadzor utvrdio nepravilnosti u radu “Centra” i da je nadležna komisija predložila, pored ostalog, i oduzimanje licence za pružanje servisa.
“Komisija za vršenje nadzora nad stručnim radom izvršila je nadzor u NU ‘Centar za zaštitu djece i mladih’ Cetinje dana 14. maja 2025. godine i sačinila izvještaj o utvrđenom činjeničnom stanju u pogledu ispunjenosti uslova u odnosu na primjenu propisanih stručnih procedura i na korišćenje stručnih znanja i vještina tokom prijema, procjene, planiranja, pregleda efekata realizovanih aktivnosti i završetka rada sa korisnikom. S obzirom na utvrđene nepravilnosti u stručnom radu kod ovog pružaoca usluge, Komisija je u svom izvještaju dala preporuke, između ostalog i pokretanje postupka za oduzimanje licence”, naveli su ranije u odgovoru “Vijestima” i dodali i da je, na zahtjev nevladinog udruženja iz Cetinja, Ministarstvo rješenjem od 19. maja 2025. oduzelo licencu za obavljanje djelatnosti tom pružaocu usluge.
“I izvršeno je brisanje iz Registra pružalaca usluga”, kazali su iz resora koji vodi Damir Gutić .