Mali akcionari Instituta „Simo Milošević“ mogu prodati akcije po 58 eura

Mali akcionari Instituta „Simo Milošević“ mogu prodati akcije po 58 eura

Vlada, državni fondovi i HTP Vila Oliva počeće naredne sedmice da otkupljuju akcije malih akcionara Instituta “Simo Milošević” iz Igala po cijeni od 58 eura po akciji, što je i najveća cijena po kojoj su kupovane na berzi u proteklih šest mjeseci, saznaju “Vijesti”.

Vlada je u utorak usvojila Informaciju o aktivnostima obaveznog javnog preuzimanja akcija Instituta “Simo Milošević”, u skladu s Planom restrukturiranja, a narednih dana biće objavljen zajednički poziv Vlade, Razvojne banke, Zavoda za zapošljavanje, Fonda za zdravstveno osiguranje i HTP Vile Oliva, koji zajednički posjeduju 85,66 odsto akcija, za otkup akcija od malih akcionara. Ne postoji obaveza malih akcionara da prodaju svoje akcije.

Vlada je prvobitno planirala da sama učestvuje u otkupu malih akcionara, pa i da preuzme akcije HTP Vila Oliva, ali je na kraju odlučeno da država i ova privatna kompanija zajednički učestvuju u otkupu akcija i budućoj dokapitalizaciji Instituta, kako bi on izbjegao stečaj, platio dugove i pokrenuo investicioni ciklus na poboljšanju kvaliteta smještaja i usluga.

Sa ovim otkupom akcija i budućom dokapitalizacijom Vlada, njeni fondovi i HTP Vila Oliva imaće ravnomjerni rast broja svojih akcija, čime će otprilike zadržati sadašnje procente, odnosno države neće imati dvije trećine vlasništva i neće moći izbaciti privatnog partnera iz postupka odlučivanja i upravljanja Institutom.

Član odbora direktora Instituta i predstavnik HTP Vila Oliva Petar Rakčević kazao je da mali akcionari koji žele da prodaju akcije treba da o tome popune izjavu u Centralnom klirinškom depozitarnom društvu (CKDD) u kojem će navesti svoje podatke i žiro račun na koji će im biti isplaćen novac.

On kaže da će otkup trajati 15 dana i da će novac biti isplaćivan akcionarima odmah po njegovom isteku.

“Prema planu restrukturiranja, nakon ovog postupka, uslijediće odluka o dokapitalizaciji Instituta u vrijednosti njegovih trenutnih obaveza što će biti oko 21 milion eura, od čega se HTP Oliva obavezala da će učestvovati sa sedam miliona eura. Preostali iznos će obezbijediti država, a u dokapitalizaciji mogu da učestvuju i svi ostali akcionari ako žele”, kazao je Rakčević.

Dokapitalizacija je proces u kojem akcionari, prema procentu svog vlasništva, kupuju nove akcije od kompanije, po njihovoj nominalnoj vrijednosti koja za Institut iznosi 155 eura, i značajno je veća od tržišne na berzi.

“Akcionari koji budu učestvovali u dokapitalizaciji za uloženi novac dobijaće manje akcija nego da ih kupe na berzi. Međutim, mi ovom dokapitalizacijom spašavamo Institut, jer će on dobiti novac koji ulažemo, i time štitimo ono što smo do sada uložili u njega”, kazao je Rakčević.

Dokapitalizacija predstavja finansijsku sanaciju i stabilizaciju poslovanja kroz sprovođenje mjera koje će omogućiti Institutu Igalo da postane održiv i stabilan.

Institut je u junu prošle godine bio pred uvođenjem stečaja nakon što mu je račun bio blokiran zbog duga od sedam miliona eura, prema Jugobanci u stečaju. Tada su ga zajednički spasili HTP Vila Oliva koja je obezbijedila pozajmicu od pet miliona eura i Vlada je isti iznos uplatila kao avans za usluge koje će osiguranici državnog Fonda zdravstva imati u Institutu.

Skupština akcionara Instituta usvojila je u februaru Plan restrukturiranja koji predviđa ponudu za otkup malih akcionara, više krugova dokapitalizacije kompanije, kao i prodaju dijela imovine Instituta koju ne koristi, kao i dobijanje prava vlasništva nad državnim zemljištem na kojem je izgrađen, gdje je sada upisan kao korisnik.

Na zahtjev suvlasnika HTP Vila Oliva Žarka Rakčevića usvojen je izmijenjeni Plan restrukturiranja koji predviđa znatno manju prodaju imovine (samo dječjeg odjeljenja državi za školu) znatno manje od prvobitnog predloga plana, koji je pripremila država, kao srazmjerno učešće u dokapitalizaciji svih akcionara, uknjižavanje zemljišta sa države na Institut, dovođenje Instituta na četiri zvjezdice za četiri godine, profesionalizacija menadžmenta, racionalizacija broja zaposlenih i svih troškova… Sve to je procijenjeno na ukupno 88 miliona eura, a hitno je potrebno prvom dokapitalizacijom obezbijediti 21,5 miliona eura za izmirenje postojećih obaveza. Preostali iznos novca biće obezbijeđen novim dokapitalizacijama, prodajom dijela imovine i kreditima samog Instituta.

Vlada i njeni fondovi sada imaju 56,5 odsto akcija Instituta, “Vila Oliva” 29,1 odsto, a ostali mali akcionari ukupno 14,4 odsto akcija.

Prema Zakonu o preuzimanju akcionarskih društava cijena po kojoj sticalac (u ovom slučaju Vlada, državni fondovi, HTP Vila Oliva) otkupljuje akcije ne smije biti niža od najviše cijene po kojoj je sticalac ili s njim povezano lice stekao akcije emitenta deset mjeseci prije dostavljanja obavještenja Komisiji za tržište kapitala.

HTP Vila Oliva, kao jedan iz grupe sticalaca, kupila je krajem januara na berzi oko šest hiljada akcija Instituta po cijeni od 58 eura i od tada su nastavljene trgovine po istoj cijeni. Tako da je to, u smislu zakona, najveća cijena po kojoj je sticalac stekao akcije u proteklih deset mjeseci.

Grupa malih akcionara Instituta ponudila je u januaru svoje akcije na berzi po cijeni od 100 eura, ali ih niko nije kupovao. Trenutno na berzi postoji samo jedan kupovni nalog za akcije instituta po cijeni od 52,2 eura, dok prodajni nalozi počinju od cijene 63,8 eura.

Od najavljivanja Plana restrukturiranja početkom ove godine nije bilo prodaje akcija Instituta na berzi po cijenama većim od 58 eura. U decembru prošle godine, i prije toga, akcije su vrijedile 18,2 eura.

Vrijednost akcija Instituta na berzi veće od 48 eura, posljednji put su bile u oktobru 2010. godine. Akcije Instituta najveću zabilježenu vrijednost na berzi imale su u periodu takozvanog ekonomskog buma 2007-2008. godine, kada su redovno kupovane i prodavane po cijenama od preko 200 eura, a rekord je bio u maju 2007. godine – 326 eura.