Macanović: Oko 10.000 osoba sa invaliditetom na Zavodu za zapošljavanje

Macanović: Oko 10.000 osoba sa invaliditetom na Zavodu za zapošljavanje

Nešto manje od deset hiljada osoba sa invaliditetom (OSI) se nalazi na evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, dok je oko 4.000 OSI zaposleno i njihovi poslodavci koriste subvencije koje predviđa Zakon za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. To je na treningu za poslodavce na temu „Zapošljavanje osoba s invaliditetom“, u organizaciji NVO „Mozaik“ iz Nikšića, kazao Goran Macanović.

„Nažalost, to je jedna, oblast koja je u proteklih nekoliko godina bila često u javnosti tretirana kroz negativnu crtu. Mi iz Organizacije osoba sa invaliditetom se kontinuirano borimo protiv te negativne kampanje, kada je u pitanju zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Jeste malo upitna struktura nezaposlenih, kada govorimo o pojedinim opštinama. Nekoliko sjevernih opština prednjači po broju osoba sa invaliditetom i to je nešto što treba svakako, po mom dubokom uvjerenju, preispitati. Očekujem da će neki naredni procesi od strane Vlade i Skupštine Crne Gore biti uspostavljanje jedinstvenog tijela za vještačenje, kako bi i ovu oblast uredili i preispitati sve procese dodjeljivanja invaliditeta“, kazao je Macanović.

U Nikšiću posao čeka oko 400 osoba sa invaliditetom, mada, prema riječima Macanovića, ima „dosta osoba koje imaju određeni invaliditet, ali još uvijek nijesu ušle u proces utvrđivanja procenta invaliditeta“.

„Jedan od razloga je strah od toga kako će okolina reagovati ako dobiju status osobe sa invaliditetom jer, iako smo dobro zagazili u 21. vijek, još uvijek se invaliditet smatra kao negativno svojstvo osobe“, istakao je Macanović.

Nažalost, i dobar dio poslodavaca radije se odlučuje da plati „posebne doprinose, kao jednu vrstu penala zbog nezapošljavanja osoba sa invaliditetom“, umjesto da radno angažuje OSI. Macanović je tokom treninga skrenio pažnju poslodavcima koji su to benefiti ukoliko zaposle osobu sa invaliditetom.

„Svi benefiti koji su propisani našim domaćim zakonodavstvom, kada je u pitanju podrška zapošljavanju osoba sa invaliditetom, pokazuju da je zapravo finansijski isplativije zaposliti OSI nego plaćati posebne doprinose kao jednu vrstu penala zbog njihovog nezapošljavanja. Osim tog finansijskog segmenta, benefiti su višestruki – poslodavci na taj način utiču na inkluzivnost društva, omogućavaju i osobama sa invaliditetom da se osjećaju jednakim članom društva, daju im šansu da rade i zarade sredstva za svoju i egzistenciju svoje porodice i na taj način daju doprinos poboljšanju sveokupnog društva“, istakao je Macanović.

A benefiti su, kako je istakao Blagoje Šturanović, direktor „Mozaik“-a, i što će poslodavac dobiti radnika koji želi da radi i koji će dati sve od sebe da svaki radni zadatak obavi na najbolji mogući način.

„Željeli smo ne samo da poslodavce uputimo u benefite zapošljavanja osoba sa invaliditetom, već i da im objasnimo da zapošljavanje OSI nije neko humano djelo, već da su to osobe koje rade, možda čak i bolje od svih ostalih. Želimo da poslodavce povežemo sa nevladinim sektorom, kako bismo im pružili podršku prilikom zapošljavanja, uputili ih koje to osobe sa invaliditetom žele da rade i tako napravili neku jaču zajednicu“, istakao je Šturanović.

Trenig o pravnom i zakonskom okviru za zapošljavanje osoba sa invaliditetom i svim benefitima i subvencijama koje poslodavac ima ukoliko zaposli OSI, o mogućnostima prilagođavanja radnog mjesta i podršci koja je dostupna poslodavcima kada zaposle osobu s invaliditetom, održan je u sklopu projekta “Kreativne socijalne preduzetnice” koji NVO “Mozaik” realizuje u okviru programa “Jačanje civilnog društva za podršku održivom socio-ekonomskom razvoju Crne Gore” koji finansira EU, kofinansira Ministarstvo javne uprave, a realizuju „Help“ i „Juventas“.