Tržišne prilike i rizici su sveprisutni i od osnovne su važnosti za privredna društva, koja moraju preduzeti odgovarajuće mjere kako bi zaštitila svoja potraživanja i osigurala likvidnost, saopštio je danas potpredsjednik Privredne komore Crne Gore (PKCG) Dragan Kujović.
Iz PKCG je saopšteno da su danas u saradnji sa Udruženjem pravnika Crne Gore, organizovali stručni skup na temu „Obezbjeđenje potraživanja privrednih društava prema trećim licima“.
Iz PKCG su rekli da je cilj događaja bio da se privrednicima, pravnim stručnjacima i predstavnicima akademske zajednice pruži detaljan uvid u pravne mehanizme zaštite potraživanja, sa posebnim fokusom na stvarnopravna sredstva osiguranja.
U saopštenju piše da su o ovim temama govorili pravni stručnjaci – prof. dr Larisa Velić, dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici, Bosna i Hercegovina i prof. dr Branislav Radulović, predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore.
„Tržišne prilike i rizici su sveprisutni i od osnovne su važnosti za privredna društva, koja moraju preduzeti odgovarajuće mjere kako bi zaštitila svoja potraživanja i osigurala likvidnost“ istakao je u uvodnom obraćanju, potpredsjednik Privredne komore Dragan Kujović, naglasivši da je ključno razumjeti pravni okvir u kojem se posluje, kao i koristiti odgovarajuće instrumente obezbjeđenja.
Ističe i da svaki instrument obezbjeđenja nosi sa sobom određene prednosti i rizike, a njegova primjena zavisi od specifičnih okolnosti i potreba preduzeća, a privredna društva treba da prepoznaju rizike i izazove te da ih adekvatnim mehanizmima umanje, čime će osigurati stabilnije poslovanje.
Kujović je takođe naglasio da današnji skup predstavlja priliku za razmjenu znanja, iskustava i najboljih praksi, s ciljem unapređenja pravnog okvira i poslovnog ambijenta u Crnoj Gori.
“Ovo nije samo prilika za učenje jednih od drugih, već i za razvijanje zajedničkih rješenja koja će doprinijeti jačanju našeg privrednog sektora” kazao je on, istakavši da Privredna komora Crne Gore ostaje posvećena podršci svojim članovima u prevazilaženju pravnih i ekonomskih izazova, kroz iniciranje i podsticanje ovakvih stručnih rasprava.
Prof. dr Branislav Radulović istakao je da se obezbjeđenje potraživanja privrednih društava prema trećim licima odnosi na pravne i finansijske mehanizme koji omogućavaju naplatu dugovanja i smanjenje rizika neplaćanja. Prema njegovim riječima, privredna društva koriste različite instrumente obezbjeđenja kako bi zaštitila svoja potraživanja i osigurala finansijsku stabilnost”, navodi se u saopštenju.
Radulović je apostrofirao da se sredstva obezbjeđenja mogu zasnivati na imovini dužnika, kao što su hipoteke, založna prava ili fiducijarni prenos vlasništva, gdje povjerilac stiče određena prava nad imovinom do izmirenja duga. Takođe, postoje i sredstva obezbjeđenja zasnovana na ličnoj obavezi dužnika ili trećeg lica, poput mjenica, bankarskih garancija i zadužnica, koja predstavljaju dodatni nivo sigurnosti za naplatu potraživanja.
“Korišćenjem ovih instrumenata, privredna društva smanjuju rizik neplaćanja i osiguravaju stabilnost svog poslovanja. U Crnoj Gori, obezbjeđenje potraživanja privrednih društava prema trećim licima može se ostvariti kroz različite pravne mehanizme, koji su regulisani zakonima poput Zakona o obligacionim odnosima, Zakona o hipoteci, Zakona o izvršenju i obezbjeđenju, te drugim relevantnim propisima“, zaključio je Radulović.
Prof. dr Larisa Velić kazala da je suština današnje teme ukazivanje na značaj osiguranja potraživanja privrednika kao ključnog alata za zaštitu njihovog poslovanja od neizvjesnosti naplate. Kako navodi, veliki broj privrednika u Bosni i Hercegovine, ali i u regiji često u svom poslovanju izbjegava konsultantske usluge advokata radi smanjenja troškova, te se olako sami upuštaju u sklapanje veoma složenih ugovora sa visokim iznosima.
“Šablonski ugovor mogu se činiti praktičnim ali su u biti vrlo problematični jer ne obuhvataju sve one elemente koji su potrebni da bi se postigla potrebna zaštita. Tek kada se desi problem tada se traže advokati, ali tada su troškovi puno veći, a rješavanje problema, ako je to uopšte moguće, traje puno duže”, naglasila je Velić.
Velić je posebno ukazala na značaj konsultovanja struke i na činjenicu da je pravo nauka, te da potpisivanju vrijednih ugovora obavezno treba da prethodi konsultacija sa stručnjacima koji mogu uputiti na to kako da se prava osiguraju putem obligacionog odnosa, ali i putem sredstava stvarnopravnog osiguranja potraživanja, koja su puno sigurnija.
“Danas je tržište nesigurno, mora se voditi računa s kim i na koji način se sklapaju pravni poslovi, kao i o činjenici da se na globalnom nivou okolnosti stalno mijenjaju. Stoga je bitno da se blagovremeno uradi sve neophodno kako bi se rizici u koje danas privrednici ulaze kod gotovo svih poslova, svedu na minimum”, poručila je ona.
Naglasila je da pravovremeno osiguranje potraživanja može smanjiti finansijske rizike, povećati stabilnost poslovanja i omogućiti sigurniji rast.
U dinamičnom poslovnom okruženju, navodi Velić, gdje nelikvidnost i kašnjenje u plaćanjima predstavljaju ozbiljne prepreke, ovo osiguranje postaje ne samo korisna, već i neophodna praksa.
“Sigurnost povjerioca da će potraživanje biti namireno ključna je za stabilnost pravnog prometa, ali je jednako važno izbjeći nepotrebna ograničenja vlasnika u izvršavanju njihovih prava” kazala je ona.
Kada je u pitanju založno pravo, naglasila je da je ono definisano kao ograničeno stvarno pravo na određenom predmetu, koje ovlašćuje povjerioca da se u slučaju neizvršenja obaveze namiri iz vrijednosti zaloga.
“Založno pravo karakterišu akcesornost, određenost, neodvojivost i nedjeljivost, a poseban naglasak je stavljen na njegovu primjenu u poslovnoj praksi i pravnim izazovima s kojima se subjekti susreću”, rekla je Velić.
U kontekstu praktičnih izazova, istakla je probleme kao što su neriješeni imovinskopravni odnosi, založno pravo na suvlasničkom udjelu, te izvršenje na bračnoj stečevini.
“Dobra vjera, savjesnost i poštenje moraju biti temelj svakog pravnog posla, jer je to jedini način da se očuva stabilnost tržišta i zaštite svi učesnici u obligacionim odnosima” poručila je ona.
Kako kažu iz PKCG, predavanje je pružilo detaljan uvid u pravne mehanizme zaštite potraživanja, a kroz analizu konkretnih primjera i aktuelnih pravnih dilema, istaknuta je važnost pravne sigurnosti i usklađenosti sa zakonodavnim okvirima.
“Do sada su na danima privrednog prava u Pirvrednoj komori Crne Gore učešće imali: akademik Jakša Barbić, potpredsjednik HAZU i profesor Privrednog prava; prof. dr Dejan Popović, bivši dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i profesor Finansijskog prava; prof. dr Mirko Vasiljević, redovni profesor Privrednog prava, bivši dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu i prof. dr Vuk Radović, redovni profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu na predmetima Kompanijsko pravo, Trgovinsko pravo i Stečajno pravo.”, stoji u saopštenju PKCG.