Žabljačanin Darko Stijepović podnio je Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv ministra ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjana Ćulafića zbog postojanja osnovane sumnje za zloupotrebu službenog položaja, samovlašća, pribavljanje protivravne imovinske koristi za sebe ili drugoga, nesavjestan rad u službi i trgovinu uticajem.
Prijava je podnijeta i protiv članova komisije za izbor eko-ambasadora koju je formirao ministar Ćulafić.
“Osumnjičeni Damjan Čulafić, kao ministar u Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera je, bez prethodno utvrđenih kriterijuma, koji su zasnovani i utemeljeni na osnovu zakonskih propisa i podzakonskih akata, 22. 10. 2024. godine naložio objavljivanje Javnog poziva nevladinim organizacijama za predlaganje Eko- ambasadora/ke za 2024 godinu, pozivajući se na Zakon o NVO Crne Gore, tačnije na njegov član Član 32b. koji se odnosi na finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija koji glasi: Komisija za raspodjelu sredstava – Član 32b. O raspodjeli sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u određenoj prioritetnoj oblasti od javnog interesa, utvrđenih u skladu sa članom 324. stav 6. ovog zakona, kao i u oblasti iz člana 32. stav 5. ovog zakona odlučuje komisija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama koju obrazuje organ državne uprave nadležan za ta oblast, na osnovu javnog konkursa. Komisiju čine predsjednik i dva člana, od kojih su predsjednik i jedan član državni službenici u organu državne uprave iz stava 1 ovog člana, a drugi član predstavnik nevladinih organizacija koje djeluju u određenoj prioritetnoj oblasti od javnog interesa. Izbor predstavnika nevladinih organizacija u komisiju vrši se u skladu sa aktom Vlade kojim se uređuje izbor predstavnika nevladinih organizacija u radne grupe i druga radna tijela koje obrazuju organi državne uprave”, navodi Stijepović u prijavi koju je dostavio i Vrhovnom tužilaštvu i Sektoru za borbu protiv kriminala odsjeku za borbu protiv korupcije, ekonomskog kriminala i sprovođenje finansijskih istraga.
Stijepović tvrdi i da predstavnik nevladinih organizacija u komisiji ne može učestvovati u odlučivanju o prijavi na javni konkurs iz člana 32v ovog zakona, koju je podnijela nevladina organizacija koja ga je predložila za predstavnika nevladinih organizacija u komisiji.
“Ako nevladine organizacije iz stava 2 ovog člana ne predlože svog predstavnika za člana komisije ili izabrani predstavnik nevladinih organizacija ne može učestvovati u odlučivanju u smislu stava 4. ovog člana, za drugog člana komisije određuje se državni službenik iz organa državne uprave iz stava 1 ovog člana. Komisija prestaje sa radom nakon realizacije, odnosno isteka roka za realizaciju projekata, odnosno programa koji su obuhvaćeni odlukom o raspodjeli sredstava iz člana 32ž stav 1 ovog zakona, koju je donijela ta komisija. Osumnjičeni Ćulafić, kao ministar, od zaposlenih u Ministarstvu kojim rukovodi, formirao je komisiju za izbor Eko-ambasadora/ke, koja nije usvojila Pravilnik o radu, niti je ispoštovana, ni primijenjena, Uredba o izboru predstavnika NVO-a u sastav radnih tijela, a koja je izvršila izbor i imenovanje Eko-ambasadora potpuno suprotno odredbama citiranog člana Zakona na koji su se pozvali, a koji predviđa raspodjelu finansijskih sredstava nevladinim organizacijama, a ne fizičkim licima, kako je to urađeno u ovom slučaju i ovim javnim pozivom”, navodi se u prijavi.
Kršenje zakonskih odredbi se ogleda i u tome, da prilikom formiranja komisije za izbor Eko-ambasadora nije ispoštovana zakonska obaveza, da se Javni poziv za izbor predstavnika NVO-a u sastav komisije objavi na sajtu Ministarstva, na portalu E uprave i najmanje jednom štampanom mediju, pa je na ovaj način prekršena Uredba o izboru predstavnika NVO-a u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija.
“Osumnjičeni Ćulafić i NN lica (članovi komisije) prilikom izbora i imenovanja kandidata nisu postupali ni u skladu sa Uredbom o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija, čiji član 7 jasno nalaže da nevladine organizacije prilikom dostavljanja kandidata moraju priložiti izjavu da kandidat nije član političke partije, javni funkcioner, rukovodeće lice ili državni službenik, odnosno namještenik. Kako postupak nije proveden na adekvatan i zakonit način, proizilazi da je kompletan postupak pravno ništavan, a odluka koja je donijeta potpuno nezakonita, koja u sebi sadrži više elemenata bića krivičnog djela. Očigledno je, da su imenovana NN lica – iz komisije Ministarstva, grubo prekršila ovu Uredbu, jer je među imenovanim Eko – ambasadorima, najmanje troje su javni funkcioneri i državni službenici i namještenici, od kojih su neki čak i članovi organa upravljanja političkih partija, predsjednici savjeta lokalnih javnih emitera i slično, ali članovi komisije, ni ove činjenice nijesu provjeravali, a bili su u zakonskoj obavezi da to urade, već su suprotno važećim zakonskim propisima donijeli spornu odluku o izboru”, stoji u prijavi.
Navodi da su 18. 12. 2024. godine izabrani i imenovani Eko-ambasadori, kao fizička lica, suprotno zakonskim propisima, potpisali ugovor o primanju iznosa od 5.000 eura, sa Ministarstvom, iako su neki od njih državni službenici i namještenici, zaposleni u lokalnim upravama ili su članovi rukovodećih struktura političkih partija i javni funkcioneri, što predstavlja grubo kršenje važećih zakonskih propisa.
“Šteta koja je na ovaj nezakonit način nenešena državi Crnoj Gori je u iznosu od najmanje, 60. 000 eura. Jedan od izabranih i imenovanih Eko – ambasadora Alen Suljević je zaposleni službenik u Opštini Bijelo Polje, tačnije u Sektarijatu za ruralni razvoj, član je i aktivista OO Bošnjačke stranke, ujedno i član Opštinskog odbora Bošnjačke stranke. Drugi primjer izabranog i imenovanog Eko ambasadora je Javni funkcioner – Vaso Knežević, koji je takođe službenik u Opštini Pljevlja, zaposlen u Sektarijatu za stambeno komunelne poslove, saobraćaj i vode, predsjednik Savjeta radio televizije Pljevlja, predsjednik Mjesne zajednice Golobinja, bio je član najmanje dvije političke partije, koje je navodno napustio. Uz to je osnivač i nekoliko lokalnih nevladinih organizacija koje su mu u ovom slučaju dale podršku, odnosno predložile ga. Još jedan u nizu dokaza o kršenju važećih zakonskih propisa i činjenju krivičnih djela, u konkretnom slučaju je i Mišljenje resornog Ministarstva regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama, koje je na upit dalo tumačenje i mišljenje 17. 12. 2024. godine koje upravo potvrđuje navode iz ove krivične prijave”, navodi Stijepović u prijavi.