Kos: Dil sa UAE omogućava kršenje prava EU i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, primjena ključna, EK nudi pomoć

Kos: Dil sa UAE omogućava kršenje prava EU i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, primjena ključna, EK nudi pomoć

Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) na prvi pogled nije suprotan pravu Evropske unije (EU) niti Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Crne Gore EU (SSP), jer nema dovoljno detalja, ali nepravilna primjena i tumačenje nekih njegovih odredbi mogli bi dovesti do kršenja ovih propisa u oblasti javnih nabavki i diskriminacije evropskih i crnogorskih kompanija u korist potencijalnih investitore iz UAE.

„Vijesti“ saznaju da je to suština jučerašnjeg odgovora evropske komesarke za proširenje Marte Kos na zahtjev predsjednika Jakova Milatovića da od nje dobije zvanično mišljenje o usklađenosti ovog sporazuma sa pravnom tekovinom Evropske unije, SSP-om i vrijednostima koje ona njeguje.
Milatović je mišljenje tražio kako bi mu to pomoglo da odluči da li da proglasi Zakon o potvrđivanju ovog sporazuma, koji su dvije vlade potpisale 28. marta a parlament usvojio 23. aprila.

Iako mišljenje Kos nije bio dobio, Milatović je 29. aprila vratio Skupštini ovaj Zakon na ponovno odlučivanje, dok je ukaz o proglašenju Sporazuma o ekonomskoj saradnji sa UAE potpisao.

Kos u mišljenju kao posebno problematičan navodi član 2.4 Sporazuma u kome se navodi da su “svi ugovori, programi i dalji dogovori sa investitorima iz UAE izuzeti iz zakonodavstva obje države koje se odnosi na javne nabavke, javne tendere i procedure javnog nadmetanja”, rekao je “Vijestima” diplomatski izvor upoznat sa sadržinom pisma Milatoviću.

„Ona smatra da je moguće da se budućii ugovori dodijele neposredno, čime bi se mogla prekršiti pravila EU o javnim nabavkama, konstatujući da će neke odredbe morati pažljivo da se sprovode kako bi se izbjeglo kršenje principa javnih nabavki iz propisa EU, koje je Crna Gora dužna da primjenjuje“, rekao je izvor „Vijesti“, dodajući da Kos naglašava da je zato važno praćenje njihove primjene „kako bi se izbegle eventualne nepravilnosti“.

Što se tiče usklađenosti sa SSP-om, Kos tvrdi da će to zavisiti od tumačenja i sprovođenja „Projekata“ opisanih u članu 1. Sporazuma.

„Sljedeći projekti u oblasti turizma i razvoja nekretnina, koji su zajednički identifikovani i smatraju se strateškim i predstavljaju projekte od javnog interesa, kako slijedi: a) Razvoj projekta na jugu Crne Gore, kao integrisanog razvoja turizma i nekretnina mješovite namjene; b) Razvoj skijališta na sjeveru Crne Gore, kao integrisanog razvoja turizma i nekretnina mješovite namjene“, definicija je „Projekata“ u sporazumu. .

Kos smatra da bi nepravilnom primjenom, Sporazum potencijalno mogao da oslabi položaj crnogorskih i EU kompanija, ako firme iz UAE budu povlašćene u ovom procesu.

„Komesarka je poručila da SSP sadrži vrlo široke odredbe o otvaranju tržišta javnih nabavki, zasnovanog na nediskriminaciji i reciprocitetu, jednakom tretmanu između EU i crnogorskih kompanija, kao i na transparentnosti procedura javnih nabavki“, rekao je izvor „Vijesti“.

Kos je naglasila da će biti veoma važno da se prilikom sprovođenja Sporazuma, obezbijedi njegova usklađenost sa pravnom tekovinom EU u oblasti javnih nabavki — koja se zasniva na principima nediskriminacije, jednakog tretmana i transparentnosti.

Ona je rekla da će tumačenjem i primjenom Sporazuma morati pažljivo da se upravlja kako bi se izbjeglo da se mogućnost nepravilnosti ostvari, nudeći pomoć Evropske komisije u tome.

„Kos je konstatovala da će ransparentnost, poštovanje pravila o javnim nabavkama, državna pomoć, izbor investitora, širi uticaj na upravljanje javnim finansijama i borba protiv korupcije, kao i poštovanje ekoloških standarda, biti od izuzetne važnosti u ovom kontekstu“, rekao je sagovornik „Vijesti“.