Povodom godišnjice od osnivanja Komore poreskih savjetnika Crne Gore (KPSCG) juče je organizovana konferecija „Poreski savjetnici i fiskalna odgovornost“.
Skup, održan u hotelu „Hilton“, okupio je poznavaoce iz računovodstvene struke, kao i niz srodnih asocijacija i udruženja sa kojima je Komora poreskih savjetnika Crne Gore potpisala sporazume o saradnji.
Kako je istakao predsjednik Komore poreskih savjetnika Crne Gore Zoran Vukićević, KPSCG je jedna od najmlađih asocijacija u našem poslovnom okruženju, koja trenutno broji 23 licencirana poreska savjetnika.
Govoreno je i o tome da je država prepoznala značaj koji poreski savjetnici moraju imati za privredu i poslovni ambijent države donoseći Zakon o poreskim savjetnicima. Kako je on istakao, tim zakonskim dokumentom ustanovljene su uloge poreskih savjetnika koje podrazumijevaju davanje savjeta o poreskim i carinskim pitanjima, izradu poreskih prijava, poreskih bilansa i drugih dokumenata koji su od značaja za oporezivanje, kao i zastupanje pred nadležnim državnim organima.
Komora poreskih savjetnika djeluje u pravcu afirmacije djelatnosti poreskog savjetovanja i unapređenja primjene odnosne poreske i carinske legislative, kao i doprinosa poboljšanju zakonodavnog okvira i ujednačavanja poreske prakse, napomenuo je on.
U ime Komore, Vukićević je potpisao sporazume o saradnji sa Asocijacijom menadžera Crne Gore (Budimir Rakočević), Institutom internih revizora i Komorom procjenitelja i sudskih vještaka Crne Gore (Slavko Rakočević) i Unijom poslodavaca (Slobodan Mikavica).
Pored njih, na konferenciji koja je zatim uslijedila učestvovali su i Anastasija Boljević, generalni sekretar Instituta sertifikovanih računovođa Crne Gore, Suzana Radulović, generalni sekretar Unije poslodavaca, a moderator razgovora bio je David Vukićević, predsjednik Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore.
Rakočević je istakao da su poreski savjetnici bitan element poslovanja i da je neophodno uvoditi standarde. On je ukazao da u svrhu napretka poreskih savjetnika treba raditi na njihovoj odgovornosti u smislu da finansijski odgovaraju za loše savjete.
Boljević je konstatovala da računovođe i poreski savjetnici imaju isti cilj, a to je podizanje normative i borba protiv nelojalne konkurencije.
Rakočević je govorio o internoj kontroli poslovanja, naglašavajući da je neophodno da poreske prijave budu u skladu sa zakonom i podnesene na vrijeme.
Radulović je naglasila da treba raditi na promociji poreskog savjetovanja i njegovim benefitima za ekonomiju i društvo.
– Poresko savjetovanje je spona između države i poreskih obveznika – kazala je Radulović.
Vukićević je istakao da poreski savjetnik svojim radom treba da utiče na poboljšanje zakonske poreske legislative.