Demokratska i Durmitorska inicijativa u ponedjeljak za istim stolom

Demokratska i Durmitorska inicijativa u ponedjeljak za istim stolom

Iz partije Alekse Bečića kažu da će u zavisnosti od ishoda sastanka, odlučiti hoće li doći na sjednicu SO koja je zakazana za 22. jul.

Funkcioneri Demokrata i Durmitorske inicijative u ponedjeljak će održati finalni sastanak na kom će pokušati da riješe krizu vlasti u Žabljaku.

Tog dana će, kako je “Vijestima” kazao predsjednik žabljačkog odbora Demokrata i potpredsjednik tamošnje Opštine Darko Šljivančanin, njegova stranka, u zavisnosti od ishoda razgovora, odlučiti hoće li doći na sjednicu Skupštine opštine (SO) zakazanu za utorak, 22. jul.

“Mi smo u razgovorima svakodnevno i na putu smo da riješimo nesuglasice. U ponedjeljak imamo konačni razgovor i tada ćemo imati jasan stav oko svega”, rekao je on.

Vlast u Žabljaku je duže vrijeme u krizi zbog sporenja Demokrata i Durmitorske inicijative. Iz partije Alekse Bečića (Demokrate) tvrde da nije posrijedi borba za fotelje, već “principijelno pitanje decentralizacije odlučivanja u okviru lokalne vlasti”.

Posljednje dvije sjednice žabljačkog parlamenta, koje su bile zakazane za 3. i 16. jul, nisu održane zbog nedostatka kvoruma. Oba puta nisu došli odbornici Demokrata, a opozicija je napuštala salu, ne želeći da obezbijedi kvorum za održavanje sjednice.

Predsjednik SO Žabljak Ivan Popović, kazao je juče “Vijestima” da je na kolegijumu s predsjednicima odborničkih klubova dogovoreno da sjednica bude nastavljena u utorak u 10 časova. Naveo je da je dio opozicije, Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijalistička narodna partija (SNP), na sjednici kolegijuma predlagao skraćenje mandata SO da bi se riješila kriza vlasti.

“Vijesti” su juče objavile da odbornici vladajuće Prave Crne Gore i opozicionog SNP-a, Dejan Rondović i Milanko Ćetković, tvrde da bi zbog krize vlasti u Žabljaku, tamošnja skupštinska većina trebalo sama sebi da skrati mandat, kako bi se išlo na izbore.

Rondović je saopštio da “količina vlasti koju ima Durmitorska inicijativa, malo više od jedne četvrtine podrške biračkog tijela, nije srazmjerna podršci koju su dobili na izborima”.

“Na izborima 2022. godine, 20 odbornika dobile su stranke koje su bile protiv DPS-a, računajući i SNP koji nije dio vlasti, ali su to ljudi koji su izašli na izbore s agendom protiv DPS-a”, rekao je on.

Odbornik SNP-a Ćetković, kazao je listu da je jedini pravno i politički moguć način izlaska iz “duboke krize”, skraćenje mandata SO. To, poručuje, treba da izglasaju odbornici, ili da Vlada raspusti SO.

“Na taj način bi se stekao preduslov da predsjednik Crne Gore raspiše nove izbore na kojima bi svoj sud o svim aktuelnim dešavanjima dali oni kojima to pravo isključivo pripada – građani opštine Žabljak. Građani će prosuditi ko se bori za opšti interes, a ko za ostvarivanje ličnih interesa”, naveo je on.

Tvrdi da je lokalni parlament apsolutno nefunkcionalan.

“Zakonom o lokalnoj samoupravi, Statutom opštine Žabljak i Poslovnikom o radu SO Žabljak, imperativno je propisano da predsjednik SO saziva sjednicu po potrebi, a najmanje jedanput u tri mjeseca. Kako je od posljednjeg zasjedanja Skupštine 7. marta do zakazivanja sljedećeg 3. juna prošlo znatno više od tri mjeseca, apsolutno je jasno da je SO Žabljak izgubio dalji legalitet u radu, pa samim tim i sva akta koja bi donio u eventualnim naknadnim zasjedanjima ne bi imala legalitet”, kazao je Ćetković.

Predsjednik žabljačkog parlamenta Popović, rekao je “Vijestima” da je pitanje rokova opozicija potezala i na kolegijumu, ali da je on to “demantovao”, tvrdeći da je “ispoštovan rok od tri mjeseca, jer je posljednja skupština bila 7. marta”, a da je on kolegijum i novi termin sjednice zakazao 5. juna (za 3. jul).

“Sve je to u zapisniku, tako da je to odrađeno u roku od tri mjeseca. Oni sad prave problematiku o zakazivanju termina sjednice i dana nastupa kad kreće skupština. Oni ta dva termina brkaju, ali je sam termin sjednice za 3. jul već bio zakazao 5. juna, tako da sam ispoštovao taj rok od tri mjeseca”, tvrdi Popović.

Obrazlažući razloge krize, Darko Šljivančanin je nedavno kazao “Vijestima” da nije u pitanju borba za bilo kakvu funkciju, već “principijelno pitanje decentralizacije odlučivanja u okviru lokalne vlasti”.

“Demokratska Crna Gora smatra da sekretari i drugi funkcioneri u opštini moraju imati autonomiju da donose odluke u okviru svojih zakonom i statutom definisanih ovlašćenja. Takođe, ključno je da se o programskim prioritetima, investicijama i projektima od značaja za grad ne odlučuje u uskom krugu pojedinaca, već da u tom procesu učestvuju svi relevantni subjekti vlasti. Dakle, riječ je o zalaganju za širi demokratski okvir odlučivanja, ne o kadrovskim pozicijama”, podvukao je on.

Predsjednik Opštine Žabljak Radoš Žugić, poručio je skoro da ako neko misli da ruši vlast na Žabljaku, to može samo uz pomoć DPS-a i SD-a.

“Pojasnio bih, predlog odluke o skraćenju mandata SO Žabljak može da podnese deset odbornika, a da bi se skratio mandat parlamentu potrebna je kvalifikovana većina od 16 odbornika. Pošto SO Žabljak ima 30 odbornika, onda je neophodno da takvu jednu odluku podrže i odbornici DPS-a i odbornik SD-a. Dakle, samo uz pomoć sadašnje opozicije”, rekao je tada on.

Vlast u Žabljaku čine Durmitorska inicijativa, Demokrate, nekadašnji Demokratski front (DF) i Prava, koji su na izborima osvojili 17 mandata. Durmitorska inicijativa ima šest odbornika, bivši DF i Demokrate po pet, a Prava jednog odbornika. U opoziciji su DPS, SNP i Socijaldemokrate.