Predlog Programa privremenih objekata na teritoriji opštine Kolašin za period 2025–2030. biće pred odbornicima na narednoj sjednici lokalnog parlamenta, nakon što je korigovan u skladu sa sugestijama Agencije za zaštitu životne sredine i poslije sprovedene javne rasprave na kojoj je uloženo 19 primjedbi.
Prvobitna verzija Programa, koju su iz Opštine poslali u martu, prema ocjeni Agencije nije bila usklađena sa Aktom o smjernicama i uslovima zaštite prirode.
To se, između ostalog, odnosi na postavljanje privremenih objekata u zaštićenim ili područjima za koje je u toku proces zaštite.
Kako su obrazložili iz Agencije, među tim objektima su planinarski dom i kamp, koji su planirani unutar granica Parka prirode (PP) Komovi, te planinarski dom planiran unutar granica potencijalno zaštićenog područja PP Sinjavina, kao i ugostiteljski objekat uz obalu Kapetanovog jezera…
Utvrđeno je da, u slučaju da budu izgrađeni, navedeni privremeni objekti mogu da oštete planirana/postojeća zaštićena područja, naročito zagađivanjem površinskih i podzemnih voda.
Iz Agencije su imali primjedbu i na “veći broj privremenih objekata koji svojim otpadnim vodama mogu da oštete prirodne vrijednosti i obilježja Svjetskog rezervata biosfere ‘Slivno područje rijeke Tare’”.
Probnom verzijom Programa, konstatovali su iz Agencije, nijesu propisane adekvatne mjere, uslovi i ograničenja za odvođenje, tretman i dispoziciju otpadnih voda velikog broja objekata, među kojima su 38 ugostiteljskih, 18 kampova, 14 objekata za servisiranje ili pranje vozila…
Pored navedenog, utvrđeno je da se jedan dio privremenih objekata iz tekstualnog dijela Programa ne navodi u njegovom grafičkom i tabelarnom prikazu.
Sekretarijat za planiranje prostora, komunalne poslove i saobraćaj u aprilu je dostavio predlog Programa privremenih objekata, koji je korigovan u skladu sa aktom Agencije, pa je na kraju i dobio saglasnost.
Prema onome što piše u izvještaju sa javne rasprave o nacrtu Programa, većina zahtjeva tokom rasprave je prihvaćena. Međutim, nije data dozvola za planiranje montažne podloge (dekinga) ispred ugostiteljskog objekta u Ulici IV proleterske (Sibirska). Kako piše u obrazloženju, u toj ulici, koja je pješačka zona, ubuduće neće biti odobravano postavljanje dekinga.
Predlogom Programa privremenih objekata, na koji se dugo čekalo, nije dozvoljeno postavljanje vikend-kuća niti bilo kakvih drugih privremenih objekata namijenjenih stanovanju.
Prema predlogu dokumenta ugostiteljska terasa se postavlja tako da ne smije ugroziti funkcionisanje pješačkog i kolskog saobraćaja, kao ni prilaz objektima.
“Ugostiteljska terasa može se postaviti uz ugostiteljski objekat, odnosno mora biti udaljena od ugostiteljskog objekta najmanje 1,5 metara, radi obezbjeđenja pješačkih komunikacija. Na lokacijama koje se nalaze na trotoarima ulica sa dvosmjernim smjerom saobraćaja neophodno je ostaviti prostor za pješačku komunikaciju minimum 1,5 metara uz saobraćajnicu, posebno u dijelu gdje nema trotoara na jednoj strani kolovoza (Ulica 13. jula)”.
Novina je i da montažne hale i hangari neće moći biti postavljani u okviru DUP-a “Centar”.
Dokumentom je određena i obaveza zaštite pješačkih tokova, bezbjednost saobraćaja, zaštita zelenih površina, arhitektonskih vrijednosti, te životne sredine…