Kineskom konzorcijumu Šandongu, koji je dobio posao rekonstrukcije saobraćajnice Tivat-Jaz sa izgradnjom dijela vodovoda, nije odobren zahtjev za isplatu dodatna dva miliona eura, koji je ispostavio zbog razlike u cijeni za nabavku vodovodnih cijevi.
To je “Vijestima” nezvanično rečeno iz Vlade.
Ugovor o rekonstrukciji saobraćajnice Tivat-Jaz, koja obuhvata i postavljanje cjevovoda za vodosnabdijevanje u Lastvi Grbaljskoj, zaključen je u martu prošle godine sa izabranim ponuđačem, kineskim Šandongom. Ugovorena je cijena od 54 miliona eura (bez PDV-a), a rok za završetak radova je 2026. godina. Investitori su Uprava za saobraćaj i Regionalni vodovod crnogorsko primorje. Projekat se dijelom finansira iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) od 14 miliona eura.
Ugovor za stručni nadzor nad radovima je zaključen sa konzorcijumom italijanskih firmi IRD Engineering S.r.l. &PPG d.o.o.
“Vijesti” su Upravu za saobraćaj pitale da li su Kinezima odobreni odštetni zahtjevi i produženje rokova zbog razlike u cijenama za nabavku cijevi, kao i zbog nevremena prije nekoliko mjeseci u Tivtu.
Iz Uprave su kazali da ne mogu odgovoriti na pitanja, jer se ugovor sprovodi u skladu sa FIDIC uslovima koji “predviđaju povjerljivost podataka o detaljima Ugovora, pa tako i podataka o odštetnim zahtjevima”.
NVO Akcija za socijalnu pravdu (ASP) nedavno je objavila da kineska strana traži dodatnih dva miliona eura zbog razlike u cijeni za nabavku vodovodnih cijevi iz Turske, umjesto iz Kine, jer se ugovorom traže cijevi proizvođača iz Turske. Kinezi su tražili i produženje roka izvođenja radova za 45 dana.
U dokumentaciji u koju “Vijesti” imaju uvudi, a koju je ASP dobio na osnovu zahtjeva za slobodan pristup informacijama, navodi se da je nadzor kineskoj firmi odgovorio da je posao nadzora da obezbijedi kvalitet i ugovorne rokove.
“Poređenje cijena vaša dva dobavljača, transportnih troškova iz Kine ili Turske, način plaćanja itd., nikada nijesmo i nikada nećemo komentarisati”, naveo je nadzor.
U odgovoru na najavu kineskog izvođača radova da će tražiti dodatno plaćanje za cijevi, navodi i da se ne slažu sa tvrdnjom Šandonga da je bio prinuđen da radi sa turskim dobavljačem.
“Njega (dobavljača) ste u ugovoru naveli vi, a ne nadzor”, piše u odgovoru.
Nadzor je naveo da im je zbog toga neprihvatljiva najava odštetnog zahtjeva, ali i da se ne mogu složiti sa bilo kakvim produženjem rokova ugovorenih radova.
“Sporost vaših internih procedura glavni je razlog za kašnjenje nabavke potrebnih cijevi i fitinga”, kaže nadzor.
Prema podacima ASP-a, kineska strana je najavila i zahtjev za dodatnim plaćanjem i produženjem roka zbog nevremena prije nekoliko mjeseci u Tivtu, pod obrazloženjem da su usljed obilnih padavina i izuzetno nepovoljnih klimatskih uslova neke cijevi potpuno uništene.
Izvor “Vijesti” iz izvršne vlasti kazao je da su se Kinezi žalili na nevrijeme i da na to nijesu bili spremni, ali tvrdi da im cijevi nijesu oštećene.
Navodi i da se radovi obavljaju po fazama, tako da kašnjenje jedne faze ne znači kašnjenje cijelog projekta.
Građevinski radovi na saobraćajnici počeli su u januaru ove godine, iako je ugovor potpisan krajem marta 2023.
Kineska strana je, prema podacima koje je dobio ASP, od Uprave tražila 499.104 eura zbog kašnjenja početka radova i preuzimanja parcele u posjed prije nego je investitor izdao građevinsku dozvolu.
Dionica Jadranske magistrale između Tivta i Budve je najfrekventnija i najopterećenija drumska saobraćajnica u Crnoj Gori kojom u sezoni dnevno prođe i više od 30.000 vozila, pa se na njoj stalno stvaraju zastoji i kilometarske kolone. Vlada se opredijelila da Jadransku magistralu između Tivta i Jaza pretvori u bulevar sa četiri trake, nadajući se da će tako eliminisati ljetnji saobraćajni kolaps na ovom dijelu primorja.
Uprava za saobraćaj početkom novembra je saopštila da se bulevar Tivat-Jaz gradi prema planiranoj dinamici, a radovi su u različitim fazama u zavisnosti od dionice.
Kako su kazali, na nekim dionicama su započeti završni radovi, dok druge čekaju početak.
“Trenutno je glavni fokus na završetku prve dionice, na kojoj su radovi u završnoj fazi, uključujući asfalterske radove, a uskoro će započeti uklanjanje postojećeg asfalta na drugoj dionici”, naveli su iz Uprave.
Ministarka saobraćaja Maja Vukićević prošlog mjeseca prilikom obilaska radova na bulevaru Jaz -Tivat, istakla da očekuje da će renomirani izvođač sve radove završiti u ugovorenom roku i na kvalitetan način.
Dužina dionice saobraćajnice koja se rekonstruiše iznosi 16 kilometara, a trasa budućeg bulevara prolazi preko teritorije tri opštine – Tivat, Kotor i Budva. Rekonstrukcija te dionice podrazumijeva izgradnju moderne saobraćajnice bulevarskog tipa, koja će imati po dvije saobraćajne trake u pravcu kretanja (ukupno: 4 x 3,25 m), obostrane trotoare (ukupno: 2 x 2 m) i razdjelni pojas (2 m), a uz nju će biti izgrađen i novi cjevovod Regionalnog vodovoda u cilju poboljšanja napajanja vodom u te tri opštine.
Rekonstrukcija puta uključuje i rekonstrukcija pet manjih, postojećih mostova i izgradnju pet paralelnih mostova, kao i izgradnju 11 novih kružnih tokova.