Keković: Država da tretira pravo na stan kao osnovno ljudsko pravo

Keković: Država da tretira pravo na stan kao osnovno ljudsko pravo

Generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG ) Srđa Keković kazao je da se kampanja „Za miran san, socijalni stan“, koja je danas organizovana u Bijelom Polju, odnosi na zahtjev prema državi da počne da vodi odgovornu stambenu politiku i da tretira pravo na stan kao osnovno ljudsko pravo.

On je to kazao na tribini u sali Skupštine opštine, a u okviru kampanje “Za miran san, socijalni stan” i “Nije sve na prodaju”. Pored tribine USSCG je organizovala i prikupljanje potpisa građana.

Naime, Delegati IV Kongresa Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG), održanog 2022. godine, između ostalih, usvojili su Rezoluciju o nužnosti reforme stambene politike i Rezoluciju o zaštiti privrednih subjekata od nacionalnog interesa.

Keković je objasnio da je kampanja bazirana na takozvanom bečkom modelu, jer u Beču živi 60 do 70 odsto građana u izmajmljenim stanovima.

„Mi smo, ustvari, samo uradili nešto što već odavno postoji u razvijenim zemljama Evrope, gdje država gradi stanove u svom vlasništvu i te stanove daje u zakup svojim građanima i građankama pod nekim povoljnim cijenama. Mi smo imali prilike da dobijemo neposredne informacije, ugostili smo dvojica kolega iz naših bratskih sindikata iz Austrije koji su došli da prezentuju taj model, kao i gospođu koja radi u administraciji grada Beča kao ekspertkinja za prezentaciju modela stanovanja grada Beča. Kod njih je zakupnina fiksna i ona važi za sve satanove u gradu Beču, kako je i u drugim zemljama”, kazao je on.

Keković je pojasnio da oni prvo poptišu ugovor i da ta zakupnina ostaje ista za sve vrijeme dok ste vi u tom stanu, s tim što se koriguje samo na iznos inflacije, uz korekciju tokom inflacije i deflacije.

Zamjenica generalnog sekretara Unije Ivana Mihajlović ukazala je na značaj i druge kampanje „Nije sve na prodaju“ koja se odnosi se na zahtjev da država ne privatizuje preduzeća već da sačuva većinsko vlasništvo u privrednim subjektima od nacionalnog interesa kao što su Aerodromi Crne Gore, Elektroprenosni sistem, Elektroprivreda Crne Gore, Rudnik uglja AD Pljevlja, Željeznička infrastruktura Crne Gore, u cilju da se sačuva preostali dio privrede koji nije privatizovan, a koji je od nacionalnog interesa.

“Kao pozitivan primjer zaštite privrednih subjekata od javnog interesa je borba radnika Instituta Igalo, u kojoj im je i Unija pružila podršku kampanjom organizovanom prošle godine, kada su građani širom Crne Gore svojim potpisima podržali kampanju”, kazala je Mihajlović, podsjećajući da su građani pokazali da zapravo oni žele da se pitaju o sudbii Instituta “Dr Simo Milošević”, pokazujući donosiocima odluke da za institucija treba da bude u fokusu njihovog interesovanja, što može biti primijenjeno i na ostala preduzeća.