Kapetani zahtijevaju uvođenje reda u pomorstvu

Kapetani zahtijevaju uvođenje reda u pomorstvu

Udruženje pomorskih kapetana Crne Gore (UPK) zatražilo je od Ministartva pomorstva da kadrovski ojača sistem pomorske administracije, prekine praksu partijskog i kumovskog zapošljavanja u tom sistemu i pomorskoj privredi u državnom vlasništvu, te da se značajno podigne efikasnost rada ministarstva i njegovih organa.

To su predstavnici UPK saopštili ministru pomorstva Filipu Raduloviću i njegovim saradnicima na sastanku koji je bio ove sedmice, o čemu su juče izdali zvanično saopštenje.

Ministarstvo je sa sastanka u saopštenju šturo navelo da su razmatrani ključni problemi u sektoru pomorstva i predložena moguća rješenja, da su pomorci informisani da se privodi kraju Nacrta zakona o sigurnosti plovidbe koja će riješiti brojne probleme koji opterećuju sektor pomorstva, te da je naglasio važnost otvorenog dijaloga za rješavanje nagomilanih izazova.

UPK navodi da pozdravljaju što je napokon osnovano posebno Ministarstvo pomorstva, te to što je “novom Uredbom o organizaciji i sistematizaciji Ministarstva Lučkim kapetanijama donekle vraćena njihova osnovna nadležnost u vezi sa sigurnošću pomorske plovidbe i nadzorom”.

Kako navode, traženo je poboljšanje saradnje Ministarstva i drugih vladinih resora (prosvjete, pravde, rada, zdravlja i ekologije) koje u svojim domenima djelimično imaju pomorce i pomorstvo. Smatraju da ta saradnja ne postoji “jer svako ministarstvo to smatra svojom partijskom tvrđavom”.

“Tražimo da se u sistematizaciji Ministarstva pojača uloga Lučkih kapetanija u smislu odgovornosti koja se odnosi na sigurnost pomorske plovidbe i nadzor. U tom smislu, inspektori PSC treba da obavljaju i poslove inspektora sigurnosti plovidbe”, naveli su iz UPK, dodajući da treba preisptati sistematizaciju radnih mjesta u ministarstvu “kojom će biti povećan broj zaposlenih koji imaju diplome pomorskog fakulteta i breveta na menadžment nivou, ali i pomorskog iskustva”.

Kapetani navode da je u ministarstvu od oko 90 radnih mjesta samo za sedam propisano da imaju VII1 nivo kvalifikacije obrazovanja, fakultet iz oblasti tehničko – tehnoloških nauka – nautika ili brodomašinstvo i da ima ovlašćenje za zvanje zapovjednika odnosno upravitelja mašine, te da se i za iskusne i dokazane zapovjednike i upravitelje mašine, bez završenog fakulteta omogući rad u pomorskoj administraciji.

Od ministra pomorstva kapetani traže i da se umjesto postojećih ispitnih komisija za sticanje STCW ovlašćenja koje rade pri Lučkim kapetanijama, osnuje jedna državna komisija koju bi činili istaknuti stručnjaci koji posjeduju brodsko iskustvo u najvišim zvanjima i vještine sa najnovijim tehničko-tehnološkim dostignućima, te da se uradi strategija razvija pomorskog kadra.

Zahtijevano je uvođenje reda u oblasti zapošljavanja pomoraca i eliminacija sive ekonomije u tom domenu, kao i da MP pod hitno u elektronskoj bazi podataka vrati sistem “ovjere ukrcaja i iskrcaja”.

“Sa tim podacima bi se tačno znalo, u svakom momentu, koliko imamo aktivnih pomoraca, u kojim zvanjima, na kojim vrstama brodova. Takođe, Ministarstvo u ovoj elektronskoj bazi podataka treba da objavi i da redovno ažurira koje obrazovne programe i obuke su odobrili i kojoj instituciji. Sve su ovo preuzete obaveze iz STCW i MLC 2006. Tražimo da se sa Ministarstvom pravde tačno definišu procedure oduzimanja ovlašćenja i pomorskih knjižica za pomorce koji učestvuju u organizovanim kriminalnim radnjama”, naveli su iz UPK.

Zahtijevaju da se izmjenama zakona, “vrati učešće i odgovornost Ministarstva pomorstva u sistemu obrazovanja kada su u pitanju odobravanje/licenciranje i nadzor nad programima koji se odnose na stručni dio predmeta (STCW)”, kao i da “Ministarstvo u saradnji sa Ministarstvom prosvjete redefiniše procedure priznavanja srednjoškolskih diploma iz okruženja”.

“Sadašnji sistem kojim Ministarstvo prosvjete nostrifikuje te diplome je neodrživ jer nije u skladu sa standardima STCW konvencijom. Hitno treba redefinisati nadzornu ulogu Ministarstva pomorstva u sistemu obuke pomoraca jer i dalje imamo sistem “Cash & Carry”, upozorili su iz UPK.

Kapetani traže da se nađe rješenje za nastavak rada “Crnogorske plovidbe”, da se u pomorskim kompanijama preispitaju dosadašnja partijska zapošljavanja u izvršnom menadžment i odborima direktora.. UPK zahtijeva i hitno donošenje sigurnostnih propisa koji se odnose na plovne objekte za privrednu djelatnost (određivanje veza, procedure prijave putnika i njihova sigurnost, tankovanja goriva…).

“Ovo se posebno odnosi za obuku skipera. Inspekcijski nadzor nad radom ovim plovnih objekata je neefikasan a kaznene mjere neučinkovite. Otuda u Boki Kotorskoj, pored nedefinisanih plovnih puteva, haos na moru”, naveli su kapetani.

Oni kažu da ne podržavaju predstojeću manifestaciju “Ocean Race Europe” za koju država izdvaja 5,25 miliona eura, te da je taj novac Ministarstvo pomorstva moralo uložiti, na primjer, u određivanju i obilježavanju plovnih puteva i sidrišta, nabavku novih malih i brzih plovila za nadzor i elektronskih sistema komunikacije i praćenja pomorskog saobraćaja, u sistemu obrazovanja i obuke pomoraca…