Uprkos tome što se broj birača i stanovnika u Crnoj Gori polako bliži granici izjednačavanja, iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) tvrde da su uradili sve što je u njihovoj nadženosti da srede Centralni birački spisak (CBS).
Prema zvaničnim informacijama Ministarstva, kojim rukovodi Filip Adžić (GP URA), u CBS-u je prije desetak dana bio 543.151 upisani birač.
Kada je u pitanju broj stanovnika, prema informacijama Uprave za statistiku (Monstata), njih je oko 620.000, što znači da oko 87 odsto građana ima pravo glasa.
Odgovarajući na pitanje “Vijesti” šta preduzimaju da se birački spisak sredi, s obzirom na standard Evropske unije da je odnos broja birača i stanovnika u prosjeku 70 odsto, iz MUP-a su naveli da su preduzeli više aktivnosti u prethodnom periodu – od provjere duplih birača, brisanja stranaca i oduzimanje državljanstava onima koji imaju dupla….
Tako se iz njega, kako dodaju, brišu birači koji su izgubili pravo glasa smrću, gubitkom državljanstva i odjavom prebivališta iz Crne Gore.
Dodaje se da MUP kontinuirano i van vremena obuhvaćenog izbornom kampanjom kontroliše i ažurira registre koji su osnov za formiranje biračkog spiska.
Navode da to čine i na osnovu upravnih postupaka koje građani pokreću na lični zahtjev, kao i da su pred lokalne i državne izbore aktivirali i AFIS sistem, odnosno proceduru deduplikacije fotografije otisaka prstiju birača u biračkom spisku.
Tom prilikom, objašnjavaju, nisu utvrđene nepravilnosti.
Takođe, iz MUP-a su odgovorili da se vodi postupak za gubitak crnogorskog državljanstva za one osobe za koje su, uvidom u evidenciju prelazaka državne granice, utvrdili da su istu prešli sa identifikacionim dokumentima druge države.
Međutim, nisu precizirali koliko je tih građana.
Paralelno sa tim provjerava se i oko 16.000 osoba koje od 2008. godine nisu vadile ili mijenjala lična dokumenta.
Navode i da su na osnovu zaključaka Savjeta za kontrolu biračkog spiska, koji je formirala Vlada, izvršene analize za oko 21.000 stranaca sa odobrenim stalnim boravkom, što je oko 70 odsto ukupnog broja u Crnoj Gori.
Oko 2.500 lica je u periodu od 19. 04. 2021. do 29. 07. 2022. godine izbrisano iz registra stranaca sa odobrenim stalnim boravkom, a nakon, kako tvrde iz MUP-a, „nesporno utvrđenog činjeničnog stanja“.