“U važećem zakonu nijesu bila predviđena bilo kakva ograničenja niti postupci provjere integriteta u vezi ovih lica koja obavljaju veoma značajne dužnosti i nalaze se na pozicijama uticaja na odlučivanje. To je nedopustiv nedostatak sistema na koji je ranije više puta ukazano prilikom međunarodnih evaluacija našeg sistema i antikorupcijskog okvira. Poseban kritički osvrt je učinjen u preporukama GRECO” , saopštio je Kabinet potpredsjednika Vlade za za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju.
U cilju jačanja antikorupcijskih mehanizama i provjera, Vlada je, dodaju, utvrdila u Predlogu zakona da za savjetnika predsjednika države, Skupštine i Vlade, za savjetnika potpredsjednika Skupštine i Vlade, šefa kabineta i zamjenika šefa kabineta pomenuta tri organa vlasti, ne može biti imenovano, odnosno postavljeno lice koje je pravosnažno osuđeno za krivično djelo koje ga čini nedostojnim za vršenje javne funkcije; koje je u posljednje tri godine razriješeno, suspendovano ili mu je izrečena disciplinska mjera zbog povrede zakona kojima se uređuje sprečavanje korupcije; za koje je utvrđena povreda odredaba o nedozvoljenom doniranju političkih subjekata i izbornih kampanja; koje se u posljednje tri godine bavilo nedozvoljenim lobiranjem i koje je u posljednjoj godini bilo upisano u registar lobista, u skladu sa zakonom kojim se uređuje lobiranje.
“Prije predlaganja, imenovanja odnosno postavljenja pomenutih lica, sprovodi se postupak provjere integriteta u smislu provjere postavljenih uslova” , navodi se u saopštenju.
Postupak provjere integriteta vrši se popunjavanjem upitnika i davanjem izjave na propisanom obrascu, od strane kandidata za pomenute funkcije i provjerom podataka iz upitnika i izjave kod Agencije za sprečavanje korupcije, kao i u kaznenoj evidenciji.
Obrazac i sadržaj upitnika i izjave za provjeru integriteta utvrđuju organi vlasti, koji imenuju, odnosno postavljaju ova lica.
“Ovim Vlada pokazuje posvećen i sistematičan rad na izgradnji i jačanju sistema, koji će biti u potpunosti imun na korupciju i zloupotrebe, te jačanje ugleda i čvrstine institucija u koje se ne može ući bez besprekornih filtera. Na taj način se obezbjeđuje potpuna usmjerenost javnih politika na opšti interes i garantuje vladavina prava”, zaključuje se u saopštenju.