Marta Kos poručila da je najbolji način za napredak u pregovorima s Briselom da opozicija podrži sve reforme.
Da bi bio postignut konsenzus, moraju se liječiti uzroci društvenog razdora, ocjenjuje Dina Bajramspahić.
Danijel Živković rekao da DPS neće popustuti sa svojim zahtjevima, Kos navodno pominjala “venecijance”.
Da bi bio postignut društveni konsenzus po pitanju EU agende Crne Gore, uzroci društvenog razdora moraju se liječiti, a ne gurati pod tepih.
Tim riječima je građanska aktivistkinja Dina Bajramspahić prokomentarisala poruke o potrebi jedinstva crnogorske vlasti i opozicije na putu države ka EU, koje je juče u Podgorici uputila evropska komesarka za proširenje Marta Kos .
Ona se u glavnom gradu Crne Gore sastala s predsjednikom Jakovom Milatovićem , šefom parlamenta Andrijom Mandićem , premijerom Milojkom Spajićem , te liderima parlamentarne opozicije, poručivši, između ostalog, da pristupanje Evropskoj uniji mora biti “nacionalni projekat, u koji će biti uključeni svi”.
Bajramspahić je ocijenila da su poruke Kos o neophodnosti jedinstva društva u sprovođenju EU agende dobre i važne, dok god je, kaže, komesarka informisana o tome da je “glavni remetilački faktor za postizanje društvene kohezije vladajuća većina”.
“Koja u kontinuitetu izaziva polarizaciju, zaoštravanje odnosa i koristi trenutni haos da postiže svoje ideološke ciljeve koji nemaju nikakve veze s EU agendom…”, navela je.
Bajramspahić je rekla da je interes crnogorskog društva da iskoristi “ove godine za suštinske reforme koje bi obezbijedile da institucije postanu štit od autoritarnih tendencija”, napominjući da je vrijeme pokazalo da članstvo u EU nije dovoljna garancija protiv nedemokratskih praksi.
“Što vidimo u nekoliko članica koje grcaju pod desničarkim udarima. Žmurenje na suštinske probleme će se nama, građanima, vratiti kao bumerang”, konstatovala je sagovornica.
Kos je juče na zajedničkoj konferenciji za medije sa Spajićem saopštila da Crna Gora ima istorijsku šansu da se pridruži EU, i da je najbolji način za napredak na tom putu da se opozicija uključi i podrži sve reforme. Navela je da Crna Gora nema vremena za gubljenje, dodajući da je na putu ka EU važan “princip zasluga”.
Ona je kazala da “svi politički akteri treba da rade u saglasju sa željama građana za ulazak u EU”, i da “proširenje treba da uključi sve slojeve društva, institucije”.
Spajić je izjavio da je opoziciji pružena ruka da skupa s vlašću radi na EU putu, te da ne postoji niko, ni vlast ni opozicija, da “ugrozi otvorenu priliku”.
“Niko u parlamentu ne smije da zakoči evropski put… Želimo s opozicijom intenzivan dijalog, ali neke stvari moraju da se završavaju”, konstatovao je, rekavši da se nada da neće biti bojkota Skupštine prilikom usvajanja budžeta.
Kos je na sastanku s Milatovićem saopštila da učlanjenje u EU mora biti “nacionalni projekat, u koji će biti uključeni svi”. Šef države je, kako je objavio njegov kabinet, kazao da “dijeli zabrinutost EU zbog odluke Skupštine da konstatuje prestanak funkcije sutkinji Ustavnog suda ( Dragana Đuranović ), te poručio da je potrebno da politički akteri u Skupštini, “prevaziđu parlamentarnu krizu”.
Prilikom susreta s Mandićem, Kos je izjavila da poslanici imaju “istorijsku odgovornost da ispune težnje crnogorskih građana za članstvo…”, podvlačeći da je parlament “dom u kom se pronalaze zajednička rješenja…”
Mandić je, kako je saopštila Skupština, kazao da je spreman da uloži sve napore kako bi se prevazišli “svi postojeći nesporazumi”, ali da “niko neće moći da ucjenjuje parlament”.
Nakon sastanka s opozicijom, javnosti se (na konferenciji za medije) obratio šef Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković , poručivši da ta stranka neće dozvoliti održavanje sjednica parlamenta (uključujući i one zakazane za 21. januar, na kojoj će se odlučivati o budžetu) “sve dok se stvari (u vezi sa Ustavnim sudom) ne vrate u pređašnje stanje”.
Opozicija smatra da je Ustav pogažen zbog toga što je parlament, bez obaveznog obavještenja Ustavnog suda, odlučio sredinom decembra prošle godine da sutkinji Đuranović konstatuje prestanak sudijske funkcije zbog sticanja uslova za penziju shodno Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju. Tvrde da je to učinjeno kako bi se “vladalo bez izbora”, odnosno kako bi glasanje na lokalnom i državnom nivou bilo odgođeno do 2027. Zbog toga ne dozovoljavaju rad parlamenta.
Dina Bajramspahić je kazala da misli da je ključno to što je Kos u jednoj od prvih rečenica na presu sa Spajićem naglasila princip napredovanja “na osnovu zasluga”. To, navodi sagovornica, znači da ne postoji nikakav konsenzus o snižavanju kriterijuma za članstvo i da obaveze moraju biti ispunjene.
Kos je, prema riječima Bajramspahić, svjesna da ni njena najbolja volja neće moći da nadomjesti nedostatke kojima države-članice mogu biti nezadovoljne.
“Potvrda za ovo je i njena izjava u Evropskom parlamentu od prije četiri dana, kad je upozorila da ne može biti ‘geopolitičkog popusta’. S obzirom na to da je momentum nastao usljed ruske agresije nad Ukrajinom, a i dalje u velikoj mjeri predstavlja pogon politici proširenja, pokušala je da reflektuje stav mnogih država-članica – kako geopolitički razlozi neće biti dovoljni da bi se postalo članicom. U suprotnom, kako sama kaže, ‘svih deset kandidata bi pristupilo Uniji već danas’”, navela je građanska aktivistkinja.
Ona konstatuje da je istina da je trenutno izuzetno dubok jaz između “evrooptimizma koji dolazi iz Brisela i crnogorske svakodnevice, ustavne krize, blokiranih institucija, hronične neodgovornosti novih političkih struktura, izrazito neproduktivne javne uprave i političkog sistema…”
“Koji nije u stanju da obezbijedi funkcionisanje osnovnih demokratskih postulata”, dodaje.
Osim sastanaka sa najvišim zvaničnicima i opozicijom, Kos je govorila na posebnoj sjednici parlamenta, kojoj nisu prisustvovali opozicioni poslanici.
Ona će danas, kako je najavljeno iz Delegacije EU u Podgorici, posjetiti Cetinje kako bi odala počast žrtvama masovnog zločina u kome je stradalo 13 osoba.
Na sastanku s Kos u ime opozicije, bili su, osim Živkovića, Dritan Abazović (GP URA), Damir Šehović (SD), Adrijan Vuksanović (HGI) i nezavisna poslanica Jevrosima Pejović.
Prema nezvaničnim saznanjima “Vijesti”, Živković je na sastanku poručio da DPS neće popustiti sa zahtjevima u vezi sa Ustavnim sudom dok se stvari ne vrate “na početak”.
Sagovornik upoznat s detaljima sastanka, rekao je da je šef DPS-a imao “tvrd pristup”, te da je Kos pitala opooziciju na koji način se EU može uključiti u rješavanje problema u vezi sa Ustavnimg sudom. Tvrdi da je Kos navodno pominjala Venecijansku komisiju, ali nije precizirao u kom konkretno kontekstu.
Dina Bajramspahić ocjenjuje da je posjeta Kos pozitivna vijest. Veoma je, prema njenim riječima, ohraburujuće za region što ima komesarku koja dolazi iz Slovenije i čija biografija potvrđuje njenu posvećenost demokratskim principima. Nada se, kaže, da će doprinjeti da vladavina prava bude ključni stub u pristupnim pregovorima, “što do sada nije bio slučaj”.
Međutim, napominje da se mora pojasniti da određene obaveze Kos “proizilaze iz njenog portfolija”.
“Kao što, recimo, ministri poljoprivrede promovišu poljoprivredu, turizma – turizam, njena radna obaveza je da promoviše svoj resor, tj. politiku proširenja, i da rješava probleme kako bi se ta politika razvijala. Problemi na tom putu su države-kandidati, koje vrdaju i izbjegavaju sprovođenje reformi, te države-članice koje deklarativno podržavaju proširenje, ali suštinski to vide više kao problem… Njen posao je da blisko radi i s jednima i s drugima…”
Zbog svega toga se, kaže Bajramspahić, i Kos i Evropska komisija na čelu s Ursulom fon der Lajen “kao ‘dobar policijac’ zalažu za proširenje i malo euforičnije nego što odgovara stvarnosti”.
“Jer su svjesni da je na drugoj strani ‘loš policijac’… To je njihova uloga, a i ta ambicioznost je u našu korist. Osim država-članica koje donose sve konačne odluke, ulogu ‘lošeg policajca, tj. onoga ko kritički preispituje da li su ispunjeni svi uslovi… imaju i Evropski parlament i Evropski savjet”.