Nakon ovolikog broja krivičnih prijava, presuda koje su u tri slučaja rezultirala zatvorom, mislim da se neće lako neko usuditi da kao do sad ode i falsifikuje diplomu ili potrguje diplomu, saopštila je u Bojama jutra na Televiziji Vijesti, Anđela Jakšić Stojanović, ministarka prosvjete, nauke i inovacija.
Ona je kazala da je potrebno preventivno djelovati da se falsifikovanje ili trgovina diplomama ne bi dešavalo u budućnosti.
Ministarka je kazala da je 2023. godine, Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) podnijelo 28 prijava, 2024. godine 38, a ove godine devet prijava.
„Nije ni malo prijatno biti u tužilaštvu i davati izjave kada su u pitanju falsifikovane diplome. Nadam se da će to biti poruka svima koji su namjerili da se bave falsifikovanjem obrazovnih isprava ili kupovinom istih. Mislim da je tužilaštvo počelo da radi svoj posao u ovom dijelu. Već imamo određeni broj presuda, neke se odnose na uslovne kazne, neke na zatvorske. Smatram da te kazne treba pooštriti“, rekla je Jakšić Stojanović.
Poručila je da je međuresorna radna grupa predložila da se zaustavi priznavanje diploma sa šest visokoobrazovnih situacija iz Bosne i Hercegovine (BiH) i to je usvojeno na Vladi.
„Nakon toga zaustavili smo i priznavanje diploma iz Tutina od 2019. godine. Trenutno se radi analiza gdje ćemo da vidimo koje su to još obrazvne ustanove gdje treba zaustaviti priznanje“, rekla je ministarka.
Ona je kazala i da se Strategija reforme obrazovanja za period 2025. – 2035. odnosi na sve nivoe obrazovanja, od predškolskog do visokog.
„U strategiji su definisana četiri strateška cilja. Jedan od tih ciljeva se odnosi na infrastrukturu, to je četvrti cilj. U Podgorici i na primorju imamo velike probleme kada su u pitanju neadekvatni uslovi. Imamo škole u Podgorici poput škole ‘Štampar Makarije’ koja radi u pet smjena, škole ‘Oktoih’ koja radi u sedam smjena, tzako da u takvim uslovima vrlo teško možemo govoriti o bilo kakvom unapređenju kvaliteta obrazovnog procesa“.
Ona je dodala da je u prethodnoj godini u infrastrukturu uloženo preko 45 miliona eura, a da će u naredne dvije godine biti uloženo preko 145 miliona.
Kazala je da se prvi cilj Strategije odnosi na unapređenje kvaliteta nastavnog procesa kako bi obrazovanje bilo kvalitetno, inkluzivno i dostupno svima.
„Drugi strateški cilj se odnosi na profesionalni razvoj nastavnika“, kazala je Jakšić Stojanović.
Rekla je da postoji veliki nesklad između uspjeha koji učenici ostvaruju i rezultata na ekstrnoj matiri i PISA testiranju.
„Iz tog razloga smo dosta promijenili kada je u pitanju PISA testiranje i eksterna matura. Prvi put smo prošle godine imali realno stanje, realne rezultate“, kazala je ministarka.