Izvještaj o procjeni: Crna Gora ima potencijal da unaprijedi javne usluge korišćenjem vještačke inteligencije

Izvještaj o procjeni: Crna Gora ima potencijal da unaprijedi javne usluge korišćenjem vještačke inteligencije

Crna Gora ima potencijal da unaprijedi javne usluge korišćenjem vještačke inteligencije (AI), ali je za uspješnu primjenu neophodno dodatno ulagati u znanja, vještine i infrastrukturu, pokazao je prvi izvještaj o procjeni spremnosti javne uprave za primjenu AI.

U Podgorici je danas, u organizciji Ministarstva javne uprave (MJU) i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), predstavljena procjena ambijenta za korišćenje vještačke inteligencije u Crnoj Gori (Artificial Intelligence Landscape Assessment – AILA), izrađena uz pomoć metodologije razvijene od Glavne digitalne kancelarije UNDP-a.

Kako je saopšteno iz UNDP-a u Crnoj Gori, nalazi i preporuke predstavljenog AILA izvještaja, koji je finansirala Evropska unija (EU), biće osnova za izradu i usvajanje prve nacionalne Strategije o AI, koju će donijeti MJU.

“AILA izvještaj pruža sveobuhvatnu analizu spremnosti crnogorskih institucija za etičku i stratešku primjenu AI”, rekli su UNDP-a.

Iz te agencije UN-a su naveli da se kao prednosti izdvajaju osnovna digitalna infrastruktura i sve izraženija institucionalna svijest o značaju inovacija u javnim uslugama.

“Izvještaj ukazuje i na niz izazova, uključujući rastuću potrebu za unapređenjem stručnih vještina, jačanje međuinstitucionalne povezanosti, kao i uspostavljanje regulatornog okvira za primjenu AI u javnoj u javnoj upravi”, kaže se u saopštenju.

Iz UNDP-a su rekli da se preporučuje da se poseban fokus stavi na sektore u kojima Crna Gora ima konkurentske prednosti, poput turizma i energetike, ali i na oblasti zaštite životne sredine, uz paralelno jačanje osnovnih kapaciteta i znanja službenika javne uprave, kao i opšte populacije.

“Procjena je sprovedena prema UNDP metodologiji koja se primjenjuje u više od 30 zemalja svijeta i omogućava uporedivost podataka, praćenje napretka i razmjenu iskustava u oblasti AI”, navodi se u saopštenju.

Dokument, kako su kazali iz UNDP-a, obuhvata i analizu politika, institucionalnih kapaciteta, IT infrastrukture, kvaliteta i dostupnosti podataka, kao i znanja i vještina zaposlenih.

Ministar javne uprave Maraš Dukaj poručio je da MJU insistira na principima transparentnosti i inkluzivnosti, kao i da i ovaj nalaz vidi kao materijal od izuzetne važnosti za ostvarenje razvojnih ciljeva.

Kako je rekao, AILA procjena nudi temeljnu analizu trenutnog stanja i jasne smjernice za dalji rad.

“Pomaže nam da razumijemo gdje smo, koje su naše prednosti, a koji izazovi su pred nama – od jačanja infrastrukture i kapaciteta, do etičkih okvira i zaštite podataka”, naveo je Dukaj.

On je kazao da Crna Gora, kao mala država, ima ograničene resurse.

“Ali je naša snaga u objedinjavanju svih potencijala, iz svih društvenih sektora. Samo zajedničkim naporima možemo iskoristiti transformativni potencijal AI, na način koji će donijeti konkretne koristi našim građanima”, poručio je Dukaj.

Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, Ekaterina Paniklova, istakla je da tehnologije poput AI moraju služiti ljudskom razvoju i jačanju jednakih šansi za sve.

„Danas, kada se AI sve više koristi u svim aspektima društva, imamo jedinstvenu priliku da njen razvoj usmjerimo u skladu s vrijednostima jednakosti, transparentnosti i održivosti”, navela je Paniklova

Prema njenim riječima, AI može postati snažan saveznik u ostvarenju razvojnih ciljeva, pod uslovom da se tehnologija stavi u službu ljudi.

Paniklova je istakla da, kroz alate poput AILA, UNDP pruža podršku Vladi u usmjeravanju digitalne transformacije ka pravcu koji osnažuje ljude i njihova postignuća, umjesto da ih zamijeni automatizacijom.

“Podršku procesu uspostavljanja i primjene AI alata u javnom sektoru i akademskoj zajednici pružiće i Naučno tehnološki park Crne Gore, što je na današnjem događaju istakla izvršna direktorica Valentina Radulović”, kaže se u saopštenju.

Navodi se da AILA izvještaj dolazi u trenutku kada se AI nalazi u središtu evropskih i globalnih razvojnih debata, a Crna Gora radi na usklađivanju sa zakonodavstvom EU u toj oblasti.