Iz budžeta Opštine Kolašin ove godine za realizaciju Programa podsticajnih mjera u poljoprivredi opredijeljeno je 140.000 eura.
Najviše novca, po 30.000 eura, biće izdvojeno za adaptaciju štalskih objekata i objekata za preradu, kao i za podršku nabavci motokultivatora,
motokosačica i priključaka za poljoprivredne mašine.
Visina podrške za nabavku mehanizacije iznosi 30 odsto ukupne investicije za korisnike koji ostvare podršku kod Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a maksimalni iznos podrške je do 600 eura. Za korisnike koji ostvaruju podršku samo kod Opštine, taj iznos biće 80 odsto ukupne investicije, a maksimalno 1.500 eura.
Visina podrške za adaptaciju objekata za proizvodnju na gazdinstvima iznosi 50 odsto ukupnog iznosa investicije, a maksimalno do 1.500 eura. Podržava se adaptacija proizvodnih objekata koji nisu u okviru stambenih prostorija
(štale, objekti za preradu).
Podrška mladim poljoprivrednicima ove godine iznosi ukupno 20.000 eura, a za nabavku agregata i fotovoltažnih sistema na katunima opredijeljeno je 13.000 eura. Pčelarima će na raspolaganju biti ukupna podrška od 8.000 eura. Podrška za rješavanje problema vodosnabdijevanja, kupovinu opreme za preradu i pakovanje, te modernizaciju štalskih objekata iznosi po 7.000 eura. Prema programu iz lokalnog budžeta biće podržana i nabavka aparata za mužu, unapređenje voćarstva, ratarstva i povrtarstva, kao i upravljanje rizicima u poljoprivredi.
Iz obrazloženja razloga za pojedine podsticajne mjere očigledno je da su izazovi poljoprivrede na području kolašinske opštine nepromenjeni i brojni.
„Teritoriju opštine Kolašin karakterišu usitnjeni posjedi i značajan broj malih proizvođača, pa je na takvim površinama neznatno korišćenje poljoprivredne mehanizacije. U strukturi poljoprivredne proizvodnje u planinskim područjima najzastupljenije je stočarstvo, gdje se ishrana stoke gotovo u cjelini bazira na korišćenju prirodnih livada i pašnjaka, odnosno sijena u zimskom periodu, pri čemu je korišćenje namjenske mehanizacije izuzetno značajno“, konstatuju iz lokalne uprave.
Kako, između ostalog, piše u dokumentu, „evidentno je da veliki broj odgajivača domaćih životinja ima problema sa standardima dobrobiti životinja“. Poljoprivrednici imaju velike troškove i probleme kada je riječ o vodosnabdijevanju. Količina vode koja se dnevno troši po uslovnom grlu u stočarskoj proizvodnji često predstavlja veliki problem, a i izdatak za poljoprivredne proizvođače. U programu je konstatovano i da proizvodnja voća sa većine zasada u opštini Kolašin, zbog njihove starosti, ekonomski je neisplativa. Zbog toga je, kako su objasnili u lokalnoj upravi, „potrebno podizanje zasada sa novim sortama i podlogama, koje će uz primjenu potrebnih agrotehničkih mjera davati veće prinose i kvalitetne plodove“.
Prepoznat je i problem nestabilnog kvaliteta u plasmanu mlijeka i mliječnih proizvoda na tržištu.