Ministarstvo saobraćaja i Monteput, odnosno Vlada Crne Gore, opredijelili su još 100.000 eura za subvencije Crmničanima za prolazak kroz tunel Sozina, pored 100.000 eura koje je Opština Bar namijenila za te svrhe u idućoj godini i na taj način postignut je dogovor građana i nadležnih.
To je “Vijestima” kazao generalni direktor u Direktoratu za državne puteve u Ministarstvu saobraćaja Miroslav Mašić.
Crmničani i stanovnici okolnih sela su ljetos protestovali blokadom puta kod Virpazara na dva sata ili manje, a protestovali su i ispred Opštine Bar. Njihovi zahtjevi su bili usvajanje izmjena i dopuna Zakona o putevima koje predviđaju besplatan prolaz za stanovnike sa sjeverne strane rampe, a kada ta ideja nije prošla tražili su potpisivanje takvog ugovora sa nadležnima.
Ti uslovi su kasnije modifikovani, pa su zahtijevali slične uslove za one koji imaju imovinu u Crmnici ili brinu o članovima porodice, a žive u Baru. Iako ti konkretni zahtjevi nijesu ispunjeni, protesti su prekinuti, a iz Ministarstva saobraćaja tvrde da je postignut dogovor.
Kako je rekao Mašić, radi rješavanja problema koji je prouzrokovao obustavu saobraćaja kroz tunel Sozina od mještana Crmnice, a iz razloga što su oni smatrali da imaju pravo da budu izuzeti od plaćanja putarine za prolazak kroz tunel, Ministarstvo saobraćaja je iniciralo više sastanaka sa predstavnicima mještana, Monteputom i Opštinom Bar.
Na sastancima je predočeno da su na osnovu važećeg zakonskog rješenja samo određene kategorije vozila oslobođene plaćanja putarine, kako za prolazak kroz tunel Sozinu tako i za korišćenje autoputa, i da te kategorije ne uključuju pojedinačne kategorije stanovnika bilo koje jedinice lokalne samouprave, pa samim tim ni kategorije koje su predmet zahtjeva.
Svi učesnici sastanka su se usaglasili da je u cilju prevazilaženja problema potrebno sagledati raspoložive mogućnosti i u skladu sa trenutnim zakonskim ograničenjima iznaći najbolje rješenje, naveo je Mašić, sa ciljem da se definisanim kategorijama korisnika koji imaju potrebu učestalog putovanja, a za potrebe zadovoljavanja svakodnevnih životnih potreba, smanje finansijski izdaci za korišćenje tunela Sozina.
“Zaključeno je da mjesne zajednice sa teritorije Crmnice definišu posebne kategorije korisnika za koje bi se obezbijedila određena finansijska sredstva kroz donaciju Vlade, odnosno Monteputa i Opštine, za subvencionisanje prolazaka kroz tunel Sozina, što bi pokrilo dio troškova kojima su izloženi u svakodnevnim putovanjima”, naglasio je.
Kako je to i dogovoreno na sastanku u Ministarstvu saobraćaja, Vlada i Monteput su uvećali sredstva za subvenciju koja za sljedeću godinu iznose 100.000 eura, što uz sredstva koja će obezbijediti Opština predstavlja finansijski iznos koji će u velikom značaju pokriti troškove koje imaju građani Crmnice prilikom svakodnevnog putovanja na relaciji Crmnica – Bar i obrnuto, a za potrebe rada, školovanja, liječenja i slično.
Ministarstvo saobraćaja kao organ državne uprave nadležan za sprovođenje Zakona o putevima, dodatno je pojasnilo mještanima da postojeće zakonsko rješenje ne daje mogućnost izuzimanja od obaveze plaćanja putarine za prolazak kroz tunel Sozina, izuzev pojedinih kategorija vozila kao što su vozila koja su obilježena znakom pristupačnosti, vozila policije, službe hitne medicinske pomoći, službe zaštite i spasavanja, državne inspekcije za puteve i službena vozila upravljača puta, te da je jedini način da se zadrži dosadašnji sistem subvencija za mještane koji zbog objektivnih razloga imaju potrebu učestalog prolaska kroz tunel.
“Takođe, predočeno je i da tada predloženo rješenje izmjena i dopuna Zakona o putevima nema utemeljenje u propisima EU i da bi bilo diskriminatorno za druge građane”, kazao je Mašić.
Na pitanje da li Ministarstvo radi na dugoročnom rješavanju problema i na koji način odgovorio je da Ministarstvo i Monteput razmatraju mogućnost i modalitet davanja određenih popusta za vozače koji učestalo koriste tunel Sozinu ili autoput, bez obzira na mjesto registracije vozila, čime bi se dala mogućnost svim učesnicima u saobraćaju koji koriste ove putne pravce, a koje koriste učestalo, da ostvare određene popuste na plaćanje putarine.
“Ovakvo rješenje bi bilo dugoročno i ne bi bilo diskriminatorno i samim tim predstavlja rješenje koje je zakonito i održivo”, zaključio je Mašić.
Iz Monteputa nisu odgovorili na pitanja o ovoj problematici i dogovoru sa građanima, dok su neki Crmničani “Vijestima” kazali da su mjesnoj zajednici predali dokumentaciju za subvencije, te da čekaju povratnu informaciju.
Opština Bar je kroz izmjenu i dopunu Odluke o Budžetu povećala iznos subvencija za 100 odsto, odnosno na sadašnjih 50.000 eura opredijelila još toliko novca.