Kompanija “Bemax” moraće da ukloni asfaltnu i betonsku bazu koju posjeduje na kamenolomu Haj-Nehaj u Baru, nakon što je takvo rješenje donijela Rudarska inspekcija i utvrdila da ove baze nisu rudarski – već građevinski objekti. Inspekcija je odluku donijela početkom jula pri čemu su naveli i da je prijava građenja za ove baze, podnijeta lokalnoj Komunalnoj policiji, a ne inspekciji.
Iz “Bemax”-a su “Vijestima” kazali da će se na ovo rješenje žaliti, da je inspekcija posjećivala tamošnji kamenolom desetine puta do sada – ali da primjedbi nikada nije bilo. Naglasili su i da ugovor o eksploataciji na ovom kamenolomu imaju od 2020. godine.
“Nalaže se kompaniji “Bemax” da u roku od 15 dana od prijema ovog rješenja, ukloni privremeni građevinski objekat – asfaltnu bazu koja je sagrađena na katastarskoj parceli 1731/11 u katastarskoj opštini Mišići Opština Bar, a nalazi se unutar odobrenog eksploatacionog polja “Haj-Nehaj”, kao i da u istom roku ukloni privremeni građevinski objekat – betonsku bazu koja je sagrađena na 1723/2, koja se takođe nalazi unutar odobrenog eksploatacionog polja…”, ističe se u rješenju rudarskog inspektora u koje su “Vijesti” imale uvid, uz napomenu da žalba ne odlaže primjenu ovog rješenja.
“Vijesti” su odgovore o ovom slučaju još prije dvije sedmice zatražile od Ministarstva energetike i rudarstva, koje je nadležno za rad Rudarske inspekcije, ali nisu dostavljeni do zaključenja ovog broja. Pitanja su prekjuče poslata i Opštini Bar, između ostalog da li su baze na ovoj lokaciji izgrađene legalno, jesu li im izdali dozvolu i kako.Opština je odgovore najavila za početak naredne sedmice.
Rudarskoj inspekciji je prvobitno dostavljena prijava, u koju su “Vijesti” imale uvid i u kojoj piše da kompanija “Bemax” na kamenolomu Haj-Nehaj ima nedozvoljenu asfaltnu i betonsku bazu, odnosno da objekti nisu u skladu sa Zakonom o rudarstvu. U tom dokumentu, koji su podnijeli mještani iz Bara koji žive u blizini kamenoloma, tvrdi se da ove baze nisu rudarski objekti jer se primarno ne koriste za eksploataciju građevinsko-tehničkog kamena – pa ih treba odmah ukloniti.
“Ako su predstavnici koncesionara smatrali da su asfaltne i betonske baze, zgrade, pod kojima se podrazumijevaju stambeni objekti, onda je evidentno da su uz pomoć lokalne uprave Opštine Bar grubo zloupotrijebili prostor, a samim tim i opteretili malo turističko mjesto sa opasnim izduvnim gasovima koji se stvaraju radom industrijskih postrojenja, kojima tu nije mjesto”, piše u toj prijavi.
“Vijesti” su na osnovu te prijave poslale pitanja Ministarstvu energetike i rudarstva, nakon čega je na osnovu tih upita formirana inicijativa da Rudarska inspekcija obiđe ovaj kamenolom.
Inspektor je na teren izašao početkom jula i utvrdio da postoje betonska i asfaltna baza na ovom kamenolomu, a po dokumentaciji je zatražio od “Bemax”-a da dostavi prijavu građenja za obje baze. U prijavama građenja piše da je riječ o privremenim objektima, te da se po starom Zakonu o planiranju prostora i izgradnji objekata – prijava građenja podnosila nadležnoj lokalnoj inspekciji, odnosno Komunalnoj inspekciji Opštine Bar.
“Ono što je indikativno je to što je propisani obrazac na kojem su vršene prijave građenja za oba objekta, adresiran na “Komunalnu policiju”, a po zakonu “komunalna policija nije lokalni inspekcijski organ”. Rudarskim objektima i postrojenjima ne smatraju se objekti za ishranu i smještaj zaposlenih i poslovni objekti izvan eksploatacionog polja, te da betonske i asfaltne baze u konkretnom slučaju nisu rudarski objekti već privremeni građevinski objekti”, ističe se u zapisniku inspektora…
Inspektor se pozvao i na član 30 Zakona o rudarstvu, odnosno da se na eksploatacionom polju i odlagalištima jalovine mogu graditi samo objekti koji su u funkciji eksploatacije.
Iz kompanije “Bemax” su naglasili da je novinar “Vijesti” inicirao inspekciju zajedno sa rudarskim inspektorom, te da za rad betonskih i asfaltnih postrojenja na kamenolomu Haj-Nehaj posjeduju kompletnu dokumentaciju, kao i sve baze u Crnoj Gori koje su u redovnom postupku dobile upotrebnu dozvolu.
“Vijesti” su od ove firme zatražile papirologiju o ovom slučaju, ali su iz “Bemax”-a naveli da je suvišno da šalju dokumentaciju jer je inspektor već reporteru poslao – iako se to još uvijek nije desilo.
“Napominjemo da kamenolom Haj-Nehaj postoji više od 60 godina i da je tokom svog rada bio, između ostalog, i u vlasništvu državnog preduzeća još iz SFRJ. Kompanija “Bemax” je ugovor o koncesiji potpisala 2020. godine. Kontrola nije prva kontrola inspektora. Tokom rada kamenoloma, pomenuti inspektor je svaka tri mjeseca izlazio u kontrolu na lokaciji i u proteklih pet godina smo imali više desetina inspekcijskih kontrola. Tokom dosadašnjih kontrola inspektor nije imao primjedbi. Nakon posljednje kontrole, juče smo dobili rješenje i u zakonskom roku ćemo izjaviti žalbu nadležnom organu. Ovim putem Vam zahvaljujemo što ste se lično angažovali da kontrolišete samo našu dokumentaciju. Na kraju imamo jedno pitanje za Vas: Imajući u vidu da se zajedno sa inspektorom bavite istraživačkim novinarstvom, da li ste upoznati koliko postojećih asfaltnih baza, koje su u vlasništvu raznih privrednih lica, posjeduje kompletnu dokumentaciju za rad?”, naglasili su iz “Bemax”-a.
Novinar je “Bemax”-u putem mejla odgovorio da rudarskog inspektora ne poznaje, niti je lično pokrenuo kontrolu kamenoloma na kojem rade, već je Rudarska inspekcija takvu odluku donijela na osnovu poslatih pitanja.
Iz “Bemax”-a su u propratnom mejlu istakli da je inspektor pri formiranju zapisnika i u prisustvu tri inženjera te kompanije, kazao da u koncesionom polju mogu da grade hotel, ali da ne mogu da postave asfaltnu i betonsku bazu, te da će te navode vjerovatno potvrditi i pred sudom.