Inicijativa Spasimo Komarnicu uputila hitno pismo Vladi za odustajanje od projekta izgradnje hidroelektrane

Inicijativa Spasimo Komarnicu uputila hitno pismo Vladi za odustajanje od projekta izgradnje hidroelektrane

Inicijativa Spasimo Komarnicu danas je uputila hitno pismo Vladi Crne Gore i svim nadležnim institucijama sa zahtjevom za odustajanje od projekta izgradnje hidroelektrane ,,Komarnica” u istoimenom kanjonu. Pismo su potpisali pojedinci iz međunarodne zajednice ekonomista, inženjera, energetskih stručnjaka, ekologa, biologa i pravnika.

“Kanjon Komarnice je je prepoznat kao nominovano međunarodno Emerald i Natura 2000 područje, koje predstavlja jedan od poslednjih sačuvanih mozaika divljih ekosistema u Evropi, dom rijetkih i endemskih vrsta”, saopštila je Inicijativa Spasimo Komarnicu.

Potpisnici upozoravaju da nije sprovedena analiza troškova i koristi, niti su dostupne ekonomske i energetske studije koje bi opravdale ovakav projekat. Nezavisne procjene pokazuju da bi izgradnja hidroelektrane koštala više od 300 miliona eura, uz minimalan doprinos ukupnoj energetskoj proizvodnji Crne Gore – manje od 2%.

“Poptisnici ističu da bi izgradnja brane i potapanje kanjona doveli do trajnog gubitka endemskih vrsta, narušavanja prirodnih hidroloških procesa i ozbiljnog ugrožavanja globalnih napora za očuvanje biodiverziteta”, navodi se u saopštenju.

Iz te inocojative podsjećaju javnost da cijena hidroelektrane stalno raste: 2012. godine iznosila je 183 miliona eura, 2020. – 264 miliona, a od 2023. godine HE Komarnica košta 343 miliona eura.

“Postoje bolja rješenja, npr. hibridna elektrana (sunce, vjetar, vodonik) bi dala najmanje 2 puta više energije za isti novac, a rijeka bi ostala sačuvana. HE “Komarnica” bi proizvodila 7 puta manje električne energije od termoelektrane “Pljevlja”, a ukoliko bi se gradila bila bi puštena u rad za 10 godina”, dodaje se u saopštenju.

Inicijativa građana Spasimo Komarnicu poziva institucije i sve odgovorne aktere da zaštite kanjon Komarnice — dragocjeno prirodno nasljeđe koje je dio identiteta Crne Gore kao ekološke države.