IJZCG: Digitalnu transformaciju sprovoditi na način koji stavlja čovjeka u centar pažnje

IJZCG: Digitalnu transformaciju sprovoditi na način koji stavlja čovjeka u centar pažnje

Digitalnu transformaciju treba sprovoditi na način koji stavlja čovjeka u centar pažnje, obezbjeđujući da tehnologija služi poboljšanju uslova rada, kazali su iz Instituta za javno zdravlje (UZCG).

To su saopštili povodom Svjetskog dana bezbjednosti i zdravlja na radu, koji se obilježava svake godine 28. aprila sa ciljem promocije bezbjednog, zdravog i dostojanstvenog rada širom svijeta.

Kazali su da taj dan služi kao podsjetnik na značaj stvaranja bezbjednih i zdravih radnih uslova za sve radnike, a ove godine se obilježava pod sloganom: „Revolucionisanje zdravlja i bezbjednosti na radu: uloga vještačke inteligencije i digitalizacije“. Ta tema se fokusira na uticaj digitalizacije i vještačke inteligencije (AI) na sigurnost i zdravlje radnika.

„Uvođenje vještačke inteligencije (AI) i digitalnih tehnologija donosi nove mogućnosti za unapređenje bezbjednosti na radu. Roboti sada mogu obavljati opasne zadatke, kao što su rukovanje toksičnim materijalima ili rad u ekstremnim uslovima, čime se smanjuje rizik po ljudsko zdravlje. Pametni senzori i digitalni alati omogućavaju rano otkrivanje potencijalnih opasnosti, što doprinosi boljoj prevenciji povreda i nesreća na radu“, saopštio je IJZCG.

Međutim, ističu, važno je biti svjestan i novih izazova koje donosi digitalizacija.

„Bez adekvatnih mjera zaštite, ove tehnologije mogu dovesti do povećanog stresa, smanjenja kontrole nad radnim zadacima i narušavanja balansa između posla i privatnog života. Implementacija sistema vještačke inteligencije često uključuje opsežno prikupljanje podataka, što izaziva zabrinutost za privatnost zaposlenih. Pretjerano oslanjanje na AI može smanjiti društvene interakcije među zaposlenicima, utičući na saradnju i kulturu na radnom mjestu. Automatizacija zadataka koje tradicionalno obavljaju ljudi izaziva zabrinutost oko sigurnosti posla i potrebe za novim usavršavanjem koje nastaju kao rezultat tehnološkog napretka“, dodaju.

Ukazuju da je regulatorni pristup vještačkoj inteligenciji i digitalizaciji na radnom mjestu još uvijek u fazi razvoja.

„Zato je ključno da se digitalna transformacija sprovodi na način koji stavlja čovjeka u centar pažnje, obezbjeđujući da tehnologija služi poboljšanju uslova rada. Institut za javno zdravlje Crne Gore, u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalnog staranja, kontinuirano radi na unapređenju bezbjednosti i zdravlja na radu kroz edukacije, promociju zdravih stilova života i implementaciju savremenih tehnologija“, piše u saopštenju.

Više informacija o Svjetskom danu bezbjednosti i zdravlja na radu 2025. može se pronaći na zvaničnoj stranici Međunarodne organizacije rada (International Labour Organization).