I Milatović pisao Marti Kos: Traži mišljenje o sporazumu između Vlade i Emirata

I Milatović pisao Marti Kos: Traži mišljenje o sporazumu između Vlade i Emirata

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je pismo Evropskoj komesarki za proširenje Marti Kos u kojem traži zvanično mišljenje o usklađenosti međudržavnog Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, potpisanog između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), sa pravnom tekovinom Evropske unije (EU), Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju Crne Gore EU i vrijednostima koje ona njeguje, saznaju “Vijesti” iz diplomatskih izvora.

Izvor “Vijesti” je pojasnio da je Milatović uputio pismo u vezi ovog Sporazuma prošlog petka o kome bi poslanici trebalo da se izjasne ove sedmice. Uz ovaj, poslanici treba da se izjasne i o Sporazumu o ekonomskoj saradnji između dvije države.

“Milatović je u pismu naveo da je pomenuti Sporazum sa UAE Vlada uputila Skupštini sa ciljem njegovog usvajanja u formi lex specialis. Po okončanju zakonodavne procedure u Skupštini, usvojeni zakon (koji predstavlja Sporazum sa UAE) biće upućen Predsjedniku Crne Gore, gdje će morati da odluči da li da ga potpiše ili ne. U donošenju te odluke, kako je naveo, mora biti apsolutno siguran da je Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina u potpunosti usklađen sa zakonodavstvom EU i dugoročnom vizijom razvoja Crne Gore kao buduće članice EU”, naveo je izvor “Vijesti”.

Milatović je u pismu Kos upoznao da se diskusija u Skupštini očekuje ove sedmice, s obzirom na to da je Vlada zatražila hitno parlamentarno razmatranje i usvajanje zakona i da bi zbog toga, kako kaže izvor “Vijesti”, mišljenje EK o ovom pitanju bilo od ključne važnosti za diskusiju u Skupštini, kao i za njegovu odluku kada mu zakon bude dostavljen na potpis.

Predsjednik je Evropskoj komesarki ukazao da s obzirom na cilj članstva Crne Gore u EU, značajne nedoumice proističu iz neusklađenosti ključnih odredbi ovih sporazuma sa SSP-om.

“Na primjer, član 3a Sporazuma navodi izuzeće iz zakona koji regulišu javne nabavke, čime se omogućava privatnom investitoru iz UAE da direktno dobije pristup dijelu državne zemlje u Crnoj Gori bez prethodnih procedura javne nabavke. Prema članu 3c Sporazuma sa UAE, Vlada preuzima obavezu da izvrši sve javne infrastrukturne radove potrebne za investiciju privatnog investitora. S druge strane, prema SSP-u, svaka državna pomoć koja narušava tržišnu konkurenciju davanjem prednosti određenom učesniku je zabranjena (član 73). Takođe, Crna Gora je u obavezi da obezbijedi nediskriminatorske uslove za domaće kompanije i one iz EU u procedurama koje se tiču dodjele ugovora (član 76). To postavlja pitanje da li je Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Crne Gore i UAE usklađen sa zakonodavstvom EU”, navedeno je u pismu navodi izvor “Vijesti”

Predsjednik je, kaže izvor “Vijesti”, ukazao da je Crna Gora napravila značajne korake ka svom evropskom putu, i smatra da smo trenutno najnapredniji kandidat za članstvo u EU, te da napredak ostvaren u reformama u vezi sa EU, posebno u oblasti vladavine prava, pokazaće se presudnim ako želimo da postanemo 28. članica EU.

“Milatović se slaže da ova dva sporazuma sa UAE mogu imati niz pozitivnih aspekata za razvoj crnogorske ekonomije, a različita tumačenja njihovih pravnih i institucionalnih efekata su se pojavila u Crnoj Gori – posebno kada je riječ o njihovoj usklađenosti sa domaćim zakonodavstvom i međunarodnim obavezama Crne Gore, uključujući Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU”, istakao je sagovornik “Vijesti”.

Milatović je juče primio predstavnike dijela nevladinih organizacija u Crnoj Gori koje su mu se obratile povodom Sporazuma o saradnji u oblastima turizma i razvoja nekretnina.

Kako je saopšteno iz njegovog kabineta predstavnici nevladinog sektora i različitih udruženja su iznijeli svoje stavove, pokazali jednu zabrinutost kada je u pitanju sam sporazum.

“Želim prije svega da im se zahvalim na jednoj aktivnoj ulozi koju imaju u ovom do sada poprilično netransparentnom odnosu vlasti prema sporazumu. Volio bih danas, nakon ovog sastanka, da pošaljem apel da se diskusija u odnosu na sporazum, koji je sada već u formi zakona došao u Skupštinu, ne desi dok ne dobijemo jasne stavove od strane EK, ali i od strane nadležnih agencija u Crnoj Gori, poput Agencije za sprječavanje korupcije i Agencije za zaštitu konkurencije (AZK) u odnosu na sporazum. Mislim da je veoma važno ispoštovati te pravne preduslove i dobiti vrlo jasne stavove od ovih agencija, ali i od EK prije nego što poslanici počnu diskusiju o sporazumu u Skupštini”, kazao je Milatović nakon sastanka.

Izvršna direktorka Centra za zaštitu i proučavanje ptica Jovana Janjušević je kazala da ono što brine 36 nevladinih organizacija i 10.000 potpisnika peticije je Sporazum koji je potpisan sa UAE u oblasti turizma i nekretnina koji u potpunosti derogira naše nacionalno zakonodavstvo i potire institut javnog nadmetanja.

“Pored toga što govorimo o području koje je od međunarodnog značaja i nije samo nasleđe Crne Gore, davanje zakupa i omogućavanje investitoru da zakupi Veliku plažu ili bilo koju lokaciju na jugu i sjeveru države omogućiće da postane ne samo zakupac ovog lokaliteta na 99 godina već će se prenijeti i pravo vlasništva jer naš zakonodavni okvir omogućava investitoru vila da u jednom period bez javnog nadmetanja otkupe pravo vlasništva zemljišta na koje se nalazi predmetna nepokretnost”, istakla je Janjušević.

Ona je ispred NVO koje predstavlja pozvali poslanike da ne glasaju ovaj sporazum i istakli da se nada da će glas razuma prevagnuti u političkom životu Crne Gore.

Predstavnici Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru (STEGA) pozvali su juče poslanike da privremeno odlože odlučivanje o sporazumu sa UAE. To je saopšteno na pres konferenciji koju je STEGA organizovala na temu “Gradnja stanova, sa osmijehom, ubija turizam”.

“Ako se Sporazum usvoji, on bi kao “lex specijalis” imao prednost u odnosu na domaće zakone u slučaju sporova. Dodatno nigdje se ne predviđa arbitraža u slučaju spora. U Sporazumu koji se odnosi na turizam i razvoj nekretnina, piše da se u njegovoj primjeni “neće primjenjivati bilo koja procedura u vezi sa javnim nabavkama, javnim tenderom ili javnim nadmetanjem”, što se odnosi i na otuđenje državne imovine što do sada nije sadržao niti jedan međudržavni sporazum Crne Gore sa nekom državom, već samo isključenje za nabavke sirovina i materijala”, kazao je član ekonomske redakcije Stege Vladimir Nikaljević

Prije potpisivanja međudržavnog sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima ili bilo kog sličnog dokumenta koji potencijalno može imati elemente državne pomoći, Vlada je morala konsultovati Agenciju za zaštitu konkurencije (AZK), pa tek nakon dobijenog mišljenja formalizovati pomenuti postupak.

To je juče zvanično saopštio predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu konkurencije (AZK) Dragan Damjanović.

Iz AZK su prije nekoliko dana “Vijestima” kazali da im do sada nije traženo mišljenje u vezi predloga dva sporazuma koji su potpisale vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina i o ekonomskoj saradnji jer niko od njih nije tražio mišljenje o njima.

Kako nije ispoštovan taj korak, Savjet AZK, najavio je Damjanović, će dati precizne instrukcije stručnim službama i kroz postupak predispitnih radnji prikupiti svu neophodnu dokumentaciju za eventualno pokretanje postupka naknadne kontrole.

“Agencija će cijeniti efekte predmetnog ugovora kroz subvencije i olakšice koje će Crna Gora dati investitoru na planu državne pomoći, a u cilju realizacije najavljene investicije. Napominjemo da je EU okvir za dodjelu državne pomoći i dodjelu subvencija veoma strog i precizan, pa zahtjeva transparentnost i potpunu usaglašenost sa evropskim pravilima. Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) definiše obaveze između zemalja članica i Crne Gore, te bi uvođenje ovakvog ugovora u crnogorsko zakonodavstvo, moglo izazvati koliziju normi i značajno usporiti put ka EU, koji Vlada smatra prioritetom”, kazao je Damjanović.

Istakao je da bi pokretanje postupka naknadne kontrole dovelo do zaustavljanja svih procedura na planu sprovođenja Sporazuma sa UAE, sve do konačnog mišljenja Agencije.