Nevladine organizacije (NVO) koje su podržale Dragoljuba Duška Vukovića za člana Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge i Marijanu Camović Veličković za članicu Savjeta Radio televizije Crne Gore (RTCG) saopštile su danas da izražavaju ozbiljnu zabrinutost da većina u Administrativnom odboru Skupštine Crne Gore priprema novu opstrukciju primjene medijskih zakona u pogledu konačnog potvrđivanja kandidata i kandidatkinja NVO.
„U tom kontekstu, posebno ukazujemo na zakazivanje tzv. konsultativnog saslušanja za 24. jul, iako zakon takvu proceduru ne predviđa. Naglašavamo da se NVO, koje su aktivne u oblasti medija i zaštiti ljudskih prava, ne protive bilo kojem postupku koji povećava transparentnost. Međutim, konsultativno saslušanje nije dio procedure koju propisuju Zakon o nacionalnom javnom emiteru i Zakon o AVM uslugama, jer su NVO predložile po jednog svog predstavnika za oba tijela, koji bi morali biti potvrđeni s obzirom na to da nesporno ispunjavaju propisane zakonske uslove (crnogorsko državljanstvo, prebivalište, VII nivo kvalifikacije obrazovanja, pet godina radnog iskustva u odgovarajućoj oblasti, stručna afirmacija, a nisu ni u sukobu interesa)“, ističe se u zajedničkom saopštenju NVO koje su podržale Vukovića i Camović Veličković a koje je dostavio Centar za građansko obrazovanje (CGO).
U saopštenju se dodaje da zakonska procedura podrazumijeva da Administrativni odbor provjeri validnost dostavljene dokumentacije organizacija koje su ovlaštene da predlažu kandidate za članove savjeta RTCG i Agencije za AVM usluge (NVO iz oblasti medija i zaštite ljudskih prava, CANU, Crnogorskog PEN centra, sindikalnih organizacija), a koja sadrži i dokaze o tome da predloženi kandidati ispunjavaju zakonske uslove, kao i izjave kandidata da nema smetnji za njihovo imenovanje u pogledu sukoba interesa.
„Administrativni odbor je 10. jula utvrdio listu potpunih i blagovremenih predloga za članove ova dva savjeta i konstatovao da je kandidatura Dragoljuba Duška Vukovića ispravna, odnosno da ga je podržalo 9 NVO iz oblasti medija koje ispunjavaju zakonom propisane uslove (registrovane najmanje tri godine prije raspisivanja javnog poziva za predlaganje kandidata, imaju aktivnosti u oblasti medija i godišnji budžeti za realizaciju aktivnosti u oblasti medija su im bili iznad 3000 EUR), kao i da on lično ispunjava zakonske uslove. Vuković je jedini kandidat NVO za člana Savjeta Agencije za AVM usluge. Istog dana, Administrativni odbor utvrdio je listu potpunih i blagovremenih prijedloga za tri člana Savjeta RTCG i konstatovao 25 zakonski prihvatljivih podrški NVO za Marijanu Camović Veličković iz oblasti zaštite ljudskih prava, životne sredine i zaštite potrošača (registrovane najmanje tri godine prije raspisivanja konkursa, imaju aktivnosti u ovim oblastima i godišnje budžete za njihovu realizaciju iznad 3.000 eura), kao i da ona lično ispunjava zakonske uslove. Pri tom, Camović Veličković je jedina kandidatkinja NVO iz pomenute oblasti za članstvo u Savjetu RTCG“, kazali su iz NVO koje su podržale Vukovića i Camović Veličković.
U saopštenju se navodi da je za članove Savjeta Agencije za AVM usluge poziv bio upućen za dva člana, jednog kojeg predlažu NVO i drugog kojeg zajedno ili odvojeno predlažu CANU i Crnogorski PEN centar, te da je za kandidata za člana Savjeta Agencije za AVM ispred NVO stigla jedna, a za drugog člana dvije prijave.
„Administrativni odbor, shodno zakonu, treba da utvrdi listu kandidata za članove Savjeta RTCG sa tri predložena kandidata i listu kandidata za članove Savjeta Agencije za AVM sa jednim predstavnikom NVO i jedan predstavnikom CANU ili PEN Centra. U slučaju imenovanja Savjeta RTCG zakon propisuje da tek nakon što utvrdi predlog liste kandidata za članove Savjeta RTCG po ovlašćenim predlagačima, koju se kasnije potvđuje na plenarnoj sjednici Skupštine, Administrativni odbor ima mogućnost da javno predstavi kandidate i objavi njihove biografije. Nikakvo konsultativno saslušanje nije predviđeno kao ni kod izbora članova Savjeta Agencije za AVM usluge. Administrativni odbor nema zakonska ovlaštenja da odlučuje o kandidatima koje su predložili zakonom definisane organizacije, a u slučaju izbora članova Savjeta Agencije za AVM usluge, komplikovanje i odugovlačenje jednostavne procedure konsultativnim saslušanjem budi sumnje u namjere većine u ovom Odboru“, piše u saopštenju.
Navodi se da ako dođe do kršenja zakona i odbijanja potvrđivanja ovih kandidata NVO za članove Savjeta RTCG i Agencije za AVM usluge, odgovornost za takav čin snosiće lideri većine: Milojko Spajić, Andrija Mandić, Aleksa Bečić, Ervin Ibrahimović, Nik Đelošaj i Vladimir Joković.
„Takav ishod bi ugrozio i kredibilitet Crne Gore u procesu evropskih integracija i doveo u pitanje zatvaranje pregovaračkih poglavlja, a moguće aktuelizovao i ponovno otvaranje poglavlja 10. Podsjećamo da je usvajanje medijskih zakona i njihova primjena bio jedan od uslova za dobijanje pozitivnog IBAR-a, kao i za privremeno zatvaranje Poglavlja 10 – Informaciono društvo i mediji.
„Opstrukcija sprovođenja medijskih zakona u Skupštini Crne Gore traje već pola godine, od kada su dva puta protivzakonito poništeni javni pozivi za imenovanje dva člana Savjeta Agencije za AVM usluge dok je javni poziv za imenovanje članova saveta RTCG umjesto u februaru objavljen u maju. Namjera skupštinske većine bila je i da izvrši brzu izmjenu medijskih zakona radi osiguranja kontrole nad savjetom RTCG i Agencije za AVM usluge. To im nije uspjelo zbog efikasne reakcije EU. Očekujemo od Vlade Crne Gore, a posebno od Ministarstva kulture i medija i Ministarstva evropskih poslova da se jasno odrede prema ovom pitanju i da osiguraju poštovanje zakona, integritet procesa integracija i nezavisnost ključnih institucija u medijskoj sferi“, piše u saopštenju NVO koje su podržale Vukovića i Camović Veličković.
Naglašavaju da cilj ovakvih opstrukcija nije nikakva transparentnost, već sužavanje prostora za djelovanje nezavisnih regulatornih tijela i obesmišljavanje uloge civilnog društva u demokratizaciji medijskog sistema.
Potpisnici saopštenja su:
Goran Đurović, Media centar
Olivera Nikolić, Institut za medije Crne Gore (IMCG)
Daliborka Uljarević, Centar za građansko obrazovanje (CGO)
Milka Tadić Mijović, Centar za istraživačko novinarstvo (CIN-CG)
Mila Radulović, Društvo profesionalnih novinara Crne Gore
Mustafa Canka, NVO „Ul Info“
Zdravko Janjušević, Bjelopoljski demokratski centar
Željko Đukić, NVO Multimedijal Montenegro
Nataša Nelević, NOVA – Centar za feminističku kulturu
Slavica Striković, NVO Ženska akcija
Nevenka Vuksanović, Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM)
Zlatko Vujović, Centar za monitoring i istraživanje (CeMI)
Jovan Ulićević, Asocijacija SPEKTRA
Musluć Muamera, NVO Đakomo Adriatic
Boris Nedović, NVU Centar sjevera
Radomir Petrić, NVU Sua Sponte Bar
Zorana Marković, Centar za razvoj nevladinih organizacija (CRNVO)
Marija Kalezić, Centar za građanske slobode (CEGAS)
Staša Baštrica, Crnogorska LGBTIQ asocijacija – Kvir Montenegro