Direktor COTEE tvrdi da je “imenovanje izvršeno u postupku, koji je bio identičan svim imenovanjima prethodnih izvršnih direktora” te firme
Inspekcija prije dvije godine utvrdila da su tadašnji direktori RUP-a i CEDIS-a imenovani na sličan način kao Gredić, ali da je to suprotno propisima jer njihove pozicije nijesu oglašene
Inspekcija rada kontrolisaće da li je izvršni direktor državnog preduzeća “Crnogorski operator tržišta električne energije” (COTEE) Mersudin Gredić (Bošnjačka stranka) imenovan mimo propisa.
“Inspekcija rada je 28. marta zaprimila inicijativu kojom se zahtijeva vršenje inspekcijskog nadzora kod ‘Crnogorskog operatora tržišta električne energije’ doo Podgorica, u vezi sa postojanjem eventualnih nepravilnosti u pogledu javnog oglašavanja slobodnog radnog mjesta prilikom izbora direktora. Inicijativa je data u rad postupajućem inspektoru, koji će u zakonskom roku izvršiti inspekcijski nadzor, te u slučaju utvrđivanja nepravilnosti preduzeti zakonom propisane mjere i radnje”, poručili su iz Inspekcije rada.
To nije prvi put da Inspekcija rada kontroliše način imenovanja čelnih ljudi preduzeća u energetskom sektoru. Prije dvije godine utvrdili su da su pojedini direktori imenovani suprotno Zakonu o radu i bez raspisivanja konkursa.
Gredić je, prema dostupnim dokumentima, početkom oktobra 2023. na tu poziciju imenovala Vlada Dritana Abazovića , kako se navodi, na predlog tadašnjeg ministra kapitalnih investicija Ervina Ibrahimovića i njegovog partijskog šefa.
Taj angažman je potvrdio odlukom i kroz ugovor o radu prethodni predsjednik Odbora direktora COTEE Nermin Škretović , takođe čelnik BS.
Gredić je “Vijestima” kazao da, saglasno Zakonu o privrednim društvima, izvršne direktore preduzeća imenuje Skupština društva, odnosno u konkretnom osnivač – Vlada Crne Gore, na način utvrđen osnivačkim aktom ili Statutom društva.
“Odlukom o osnivanju i Statutom Društva doo COTEE, propisano je da izvršnog direktora bira i razrješava Odbor direktora, po prethodnoj saglasnosti osnivača, odnosno Vlade Crne Gore. Vlada Crne Gore je aktom, br.07-100/23-4501/3 od 3. oktobra 2023. godine, dala saglasnost da se za izvršnog direktora COTEE imenuje Mersudin Gredić, diplomirani pravnik. Shodno prethodno datoj saglasnosti Vlade Crne Gore, Odbor direktora COTEE je 9. oktobra 2023. godine donio odluku o imenovanju Mersudina Gredića za izvršnog direktora na mandatni period od četiri godine. Imenovanje je izvršeno u postupku, koji je bio identičan sa svim imenovanjima prethodnih izvršnih direktora od osnivanja ovog privrednog društva”, odgovorio je Gredić.
Zakon o privrednim društvima i Statut COTEE predviđaju da izvršnog direktora bira i razrješava Odbor direktora po prethodnoj saglasnosti osnivača. Izvršni direktor bira se na period od četiri godine uz mogućnost ponovnog izbora.
Raniji stav Inspekcije rada, međutim, bio je da je takav način izbora suprotan Zakonu o radu.
Inspektor Veljko Vlaović je polovinom 2023. kontrolisao državna preduzeća Rudnik uglja Pljevlja (RUP) i Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), nalazeći da su tadašnji direktori Milan Lekić i Vladimir Čađenović imenovani na sličan način kao Gredić, ali da je to suprotno propisima iz oblasti rada, jer njihove pozicije nijesu oglašene javnim konkursom.
“U članu 24, stav 1 Zakona o radu propisano je da je poslodavac dužan da slobodno radno mjesto prijavi Zavodu za zapošljavanje, koji ga, prema stavu 2, javno oglašava u skladu s posebnim zakonom… U stavu 3 stoji da ‘izuzetno od stava 2 ovog člana, Zavod je dužan da javno oglasi radno mjesto u privrednom društvu, javnoj ustanovi i drugoj javnoj službi čiji je osnivač ili većinski vlasnik država, odnosno opština u skladu s posebnim zakonom”, navodi se u rješenju.
Nakon toga, oba preduzeća su kroz javne konkurse dobila izvršne direktore.
Od početka mandata 44. Vlade čule su se tvrdnje da će čelnici svih institucija, a posebno preduzeća u energestkom sektoru, biti birani na osnovu svojih profesionalnih referenci, a ne želja političkih partija…
Odgovarajući na pitanje da li je Gredić izabran na konkursu, predsjednik Odbora direktora COTEE Maksim Vučinić kazao je “Vijestima” da je novi saziv tog upravljačkog tijela konstituisan polovinom februara.
“Kao predsjednik Odbora direktora nijesam tražio kontrolu imenovanja izvršnog direktora, pristupajući novoj dužnosti u uvjerenju da preduzeće funkcioniše u skladu sa Zakonom, Statutom, Pravilnikom i poslovnim principima. S obzirom na značaj energetskog sektora kojem ovo privredno društvo pripada, kao i njegovu veoma značajnu ulogu, od državne administracije najmanje što se očekuje je zakonit odnos zasnovan na meritokratskim principima”, naglasio je Vučinić.
COTEE je posrednik u trgovini električnom energijom u Crnoj Gori.
Direktor BIRN-a Vuk Maraš kazao je da je način imenovanja prvog čelnika COTEE “samo nastavak veoma loše prakse da se energetske kompanije u Crnoj Gori dijele po partijskim kvotama, najčešće pojedincima bez bilo kakvog prethodnog iskustva u ovoj oblasti”.
BIRN je istraživao poslovanja preduzeća u sektoru energetike.
“U konkretnom slučaju, Gredić, visoki funkcioner Bošnjačke stranke i svršeni kragujevački pravnik, sa prethodnim iskustvom u Skupštini i ministarstvima ljudskih i manjinskih prava i unutrašnjih poslova, očigledno nije imao bilo kakve reference za sektor energetike. Ipak, Odbor direktora kompanije je odlučio, sa čime se Vlada saglasila, da Gredića bez javnog oglašavanja imenuju na poziciju direktora Crnogorskog operatora tržišta električne energije. Na ovaj način, jednako kao u slučajevima Milana Lekića iz DF-a i Vladimira Čađenovića iz Demokrata, prekršen je Zakon o radu, jer se prema nalazima inspekcije rada i ova radna mjesta moraju oglašavati”, naglasio je Maraš.
Prema njegovim riječima, iako je očigledno da se u Crnoj Gori uspostavlja partitokratski sistem, kako bi se na funkcije sa visokim zaradama dovodili prekaljeni kadar partija na vlasti, bez ikakvog iskustva, koji su očigledno zadužili sopstvene partije, javno oglašavanje rukovodećih radnih mjesta je, ne samo zakonski minimum, već obaveza države.
“…Kako se do kraja ne bi obesmislio sistem angažovanja u državnom aparatu. Ovo posebno imajući u vidu da su vladama od 2020. godine usta puna meritokratije, dok im postupanja pokazuju potpuno suprotno – da su postali najbolji đaci prethodnog režima, kojeg su i sami nazivali korumpiranim”, zaključio je Maraš.
Prema izvještaju o imovini i prihodima, koji je dostavio Agenciji za sprečavanje korupcije, Gredić je na poziciji izvršnog direktora COTEE primao od 2.506 do 2.695 eura. Vlasnik je stana od 45 metara kvadratnih i suvlasnik stambenog prostora površine 26, ali i kuće od 95 kvadrata. Njegova supruga vlasnica je stana od 76 i polovine stambenog prostora površine 26 kvadrata. Na tekućim računima ukupno imaju nešto više od 8.000 eura.
Gredić ima dva stambena kredita iz 2018. godine, od čega je jedan, u iznosu od 20.000 eura, dobio od Vlade Crne Gore i otplaćuje ga u ratama od 55,56 eura.
Prema ugovoru o radu koji je Gredić 9. oktobra potpisao sa Škretovićem, u slučaju razrješenja, iz bilo kog razloga ili bez navođenja razloga, u toku trajanja mandata od četiri godine, COTEE će mu ponuditi drugo radno mjesto, koje odgovara njegovoj stručnoj spremi, znanju i sposobnostima.
“Ukoliko zaposleni, odnosno izvršni direktor ne prihvati tu ponudu, ima pravo
na naknadu zarade u trajanju od jedne godine, u visini zarade koja odgovara visini zarade u mjesecu koji prethodi razrješenju. Pravo zaposlenog iz stava 3 ovog člana prestaje ukoliko: zasnuje radni odnos, bude izabran, imenovan ili postavijen na drugu funkciju na osnovu koje ostvaruje zaradu ili ukoliko ostvari pravo na penziju”, stoji u ugovoru u koji su “Vijesti” imale uvid.