Garčević: Sankcije Mićunoviću i Davidoviću jasna poruka sadašnjoj i bivšim vlastima

Garčević: Sankcije Mićunoviću i Davidoviću jasna poruka sadašnjoj i bivšim vlastima

Stavljanje crnogorskih biznismena Branislava Brana Mićunovića i Miodraga Dake Davidovića na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država (SAD) jasna je poruka Crnoj Gori i svako ko je do sada bio na vlasti može da se prepozna, ocijenio je diplomata i profesor međunarodnih odnosa Vesko Garčević .

“To jeste politička poruka Crnoj Gori jer se radi o ljudima koji su bili bliski sa vlastima u našoj zemlji. Postavio bih pitanje zašto je sada SAD stavila Mićunovića i Davidovića na ovu listu. Zasto ne 2019. ili 2020. na primjer? Mislim da je bilo dovoljno dokaza da se i tada to uradi”, rekao je Garčević “Vijestima”.

Smatra da je poruka jasna i ona se dijelom odnosi na članove sadašnje vladajuće koalicije koji se dovode u vezu sa Davidovićem i preko njega sa ruskim uticajem, kao što je i poruka DPS-u da napravi radikalniju reformu partije i napravi otklon od politike koju veliki broj građana u Crnoj Gori povezuje sa endemskom korupcijom i kriminalom.

“Na kraju krajeva, ovo je poruka novoj Vladi da odlučnije krene u borbu protiv ovih problema tako što će raditi na jačanju nezavisnosti pravosudnih institucija. To će imati priliku da pokažu u narednim sedmicama izborom sudije Ustavnog suda i članova Sudskog savjeta”, kazao je Garčević.

SAD su u četvrtak Mićunoviću i Davidoviću uvele sankcije zbog “povezanosti s kriminalom i zlonamjernim uticajem Rusije u regionu”.

Njih je na “crnu listu” stavila Kancelarija za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD, uz još osam osoba iz Srbije, Bosne i Hercegovine (BiH) i Sjeverne Makedonije.

Sankcije podrazumijevaju blokadu njihove imovine u SAD ili one koju kontrolišu njima bliske osobe u toj zemlji, zabranu transakcija sa subjektima u Americi ili onima u nadležnosti SAD, ograničenje putovanja…

Garčević objašnjava da se radi o uobičajenim postupcima jer se ovakve odluke ne odnose samo na Balkan ili Crnu Goru.

“Mnoge države to doživljavaju kao miješanje u njihove unutrašnje poslove, te bih svakako volio da čujem komentare o tome onih koji su karakterisali američke sugestije o sastavu crnogorske Vlade kao miješanje u naše unutrašnje poslove. Želio bih da njihovi stav po ovom pitanju, takođe”, kazao je.

OFAC je u obrazloženju odluke o uvođenju sankcija Mićunoviću naveo da je on decenijama vodeća figura u organizovanom kriminalu u Crnoj Gori, još od vremena bivše Jugoslavije.

“Najpoznatiji je po ilegalnom švercu cigareta koji je korumpirao i podrivao nezavisnost demokratskih institucija Crne Gore”, naveo je OFAC.

Miodrag Daka Davidović, kako je obrazloženo, decenijama pere novac za kriminalne grupe, jačajući svoj uticaj i oblikujući svoje kriminalno preduzeće koje se bavi švercom cigareta, nafte i oružja u Crnoj Gori.

“Njegove koruptivne aktivnosti omogućile su napore Rusije da kompromituje nezavisnost demokratskih institucija i pravosuđa zemlje, uključujući napore da utiču na rezultate izbora”, piše u saopštenju.

Dodaje se da je Davidović takođe umiješan u skandal koji je doveo do hapšenja Dragija Raškovskog , generalnog sekretara vlade Sjeverne Makedonije, ključnog saradnika bivšeg premijera Zorana Zaeva . Navodno je Raškovski primio mito od Davidovića kako bi imao sastanak sa Zaevom radi promovisanja poslovnih interesa Davidovića.

“Od 1991. do 1992. Davidović je bio ministar trgovine u vladi samoproglašene Srpske autonomne oblasti (SAO) u BiH”, navodi se u saopštenju.

Garčević kaže da je na Crnoj Gori da odluči da li će da procesuira Mićunovića i Davidovića.

“Do toga ne mora da dođe jer stav jedne zemlje ne obavezuje drugu državu da to i učini. Vidjeli ste da Crna Gora nije poslušala savjet SAD oko sastava Vlade, pa zašto bismo očekivali da to uradi u ovom slučaju. Po meni, svakako bi bilo dobro da državni organi zatraže od SAD više informacija i svu dostupnu dokumentaciju ovim povodom i nakon toga donesu odluku. Ovo može otvoriti prostor za dalje jačanje saradnje sa SAD u pravosudnoj oblasti, što je u saglasnosti i sa našom ambicijom da budemo članica EU u bliskoj budućnosti”, poručio je.