U organizaciji Narodne biblioteke Budve, u kojoj se odvija Škola stripa i ilustracije posljednjih sedam godina, u utorak, 12. novembra će biti održan festival stripa – Stripovanje, a program će početi u 16 časova u prostorijama Biblioteke na Akademiji znanja.
Kako je navela direktorica Narodne biblioteke Mila Boljević u utorak, 12. novembra sa početkom u 16 časova gostujući strip autori će crtati i razgovarati sa polaznicima Škole stripa i ilustracije.
„Na programu festivala Stripovanje u 17 časova je otvaranje godišnje izložbe Škole kao i izložbi gostujućih strip autora a govoriće predavači Škole stripa i ilustracije – Simon Vučković i Miloš Albijanić. Zvaničan prijem mlade strip autorke Jane Vasiljević u stripovsku zajednicu biće ozvaničen u sklopu Festivala u 17.20 časova, nakon čega će u 17.30 biti održana promocija strip izdanja Sajber sa Sajberom u izdanju Agencije za audiovizuelne medijske usluge (AVU) na kojoj će govoriti Damir Nikočević i Milica Kašćelan. Promocija izdanja Titogradsko stripovanje u izdanju Nove Pobjede i fanzina Proces – kraj, po istoimenom romanu Franca Kafke, na programu festivala Stripovanje je u 18 časova a o ovom izdanju govoriće strip autori Slobodan Lalović i Jana Vasiljević”, navela je Baljević.
Dodaje da razgovor sa gostujućim strip autorima Goranom Šćekićem i Miodragom Spasojevićem povodom otvaranja njihovih izložbi biće upriličen u 18.30 časova.
„Dok ćemo ovogodišnje Stripovanje okončati programom koji će početi u 19 časova i 15 minuta, a organizuje se u čast i povodom Njegoševog dana – promocijom stripovanog izdanja Lažni car Šćepan Mali po djelu P. II Petrovića Njegoša, u izdanju izdavačke kuće Forma B komiks iz Beograda, o kojem će govoriti urednik Ilija Mirović. Podsjetićemo da se svakog četvrtka u terminu od 16 do 18 časova u prostorijama Narodne biblioteke Budve održava popularna radionica za djecu i mlade koja je pokrenuta 2017. godine – Škola stripa i ilustracije koju vodi strip majstori Simon Vučković i Miloš Albijanić. Cilj ove radionice je edukacija o likovnim disciplinama ilustrovanja književnog teksta, časopisa, slikovnica, stripova, kao i upućivanje u ostale segmente dizajna kao što su: oblikovanje knjige, scenario (dramaturgija), kadriranje, montaža, studija i kreiranje likova, kostimografija, scenografija, anatomija, storibord, tehnike, materijali za rad, kao i teorija i istorija likovne umjetnosti s fokusom na dizajn. Škola stripa i ilustracije za djecu i mlade se odvija u okviru partnerske saradnje sa NVU Udruženje afirmacije stripa”, zaključila je Baljević.