Ministar energetike Saša Mujović izjavio je da prvog dana 2025. godine neće doći do poskupljenja aktivne struje, ali da bi građanima računi mogli biti viši zavisno od odluke Regulatorne agencije za energetiku (Regagen).
To je rekao odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Mihaila Anđušića, koji je pitao hoće li biti povećanja cijena struje u narednoj godini, s obzirom da je premijer Milojko Spajić u toku prošle sedmice kazao da do toga neće doći, dok je Mujović u pisanom odgovoru Anđušiću, kako tvrdi, naveo nešto potpuno suprotno, prenose „Vijesti“.
„Ponavljam,1. januara neće doći do povećanja aktivne električne energije, takođe ističem da može doći do povećanja ukupnog računa za koji je meritorna Regulatorna agencija za energetiku. Do 2027. godine moramo kao evropsku obavezu povećavati cijenu električne energije, ali na način da to bude pod kontrolom i da krajnji potrošači ne osjete“, rekao je Mujović, pa nastavio:
„Postoji jedna stavka na računima nad kojim ni ministarstvo, ni premijer nemaju ingerencije, a zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema, tzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi, a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara računi budu uvećani za tu stavku“, istakao je Mujović.
Dodao je da će problem u narednoj godini biti i rekonstrukcija Termoelektrane, zbog čega će nedostajati od 600 do 800 GWH, pa će struja morati da se uvozi.
„Povećanje će, ako ga bude, na prosječnom računu od 30 evra biti oko jedan evra“, rekao je ministar.
Mujović je naveo i da se moraju razumjeti obaveze koje Crna Gora ima prema Evropskoj uniji.
Naglasio je da će cijena struje zbog evropskog puta morati da bude viša nego danas, te da će naredne godine sve zavisiti i od padavina i cijena, po kojoj će se struja nabavljati i da je ključan i projekat „Solari“, odnosno proizvodnja kroz solarne panele.
„Do povećanja cijena tokom 2025. godine treba da dođe i može da dođe samo u slučaju našeg odgovora na evropske obaveze koje imamo, sve ostalo ćemo pokušati da prevladamo. Dokle god nismo dio Evropskoj uniji, mi struju možemo tretirati kao socijalnu kategoriju. Vlada ima mehanizam da cijene električne energije drži pod kontrolom. Kada postanemo dio Evropske unije, ta socijalna kategorija postaje tržišna roba koja se mora povinovati zakonima tržišta i Vlada gubi poluge kontrole, a cijena zavisi od tržišta“, rekao je Mujović, pa nastavio:
„Jedna od obaveza je implementacija direktive 944 iz 2019. godine, koja kaže da Crna Gora do 2027. postepeno povećava cijenu struje, kako bi bila bliska tržišnoj vrijednosti. Jedna od obaveza je i da definišemo i socijalno ranjive kategorije. Regulatorna agencija do 2025. treba da pripremi pravilnik o tome, kako bi znali koga da štitimo“, pojasnio je Mujović.
Naveo je i da je domaća cijena struje 10 centi po kilovatu, pa je možda i najniža u Evropi, a posebno ako se uzme u obzir prosječna plata.
On je dodao da su cijene u EU oko 27 centi po kilovatu.
Mujović je naveo da se postepeno povećanje cijena struje mora ispratiti mjerama koje ublažiti uticaj te mjere na građane, a jedna od mjera je i energetska efikasnost domaćinstava, kako bi građani trošili manje struje.
Najavio je da će pred poslanicima uskoro biti i Zakon o energetici, kojim je predviđeno da će građani moći da plaćaju struju po dinamičnoj cijeni, odnosno znaće unaprijed kakve će biti cijene u toku dana pa će mopći da planiraju potrošnju.
Mujović je kazao i da će inicirati razgovore sa povlašćenim proizvođačima, ako vide da je situacija u 2025. godini bezizlazna, kako bi se zamrzao njihov status u narednoj godini, da građani i privreda ne bi bili obavezani da kupuju struju od njih.
Time bi se, kako je naveo, smanjio dio troška.
„Znači, ukoliko ne budemo mogli odgovoriti, uvode se tarifni paketi, kako bi se zaštitili svi koji treba da budu zaštićeni“, rekao je Mujović.