EU poziva na efikasnu primjenu antikorupcijskih mjera

EU poziva na efikasnu primjenu antikorupcijskih mjera

Delegacija EU pozvala je Crnu Goru da hitno popuni upražnjena radna mjesta u okviru policijskog sektora za borbu protiv kriminala, uz naglasak na značaj zasluga i proceduralnih mjera zaštite od političkog uticaja u procesu imenovanja na pozicije u Upravi policije.

To se navodi u izvještaju nakon četrnaestog sastanka Odbora za stabilizaciju i pridruživanje (SSP Odbor) u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Crne Gore i Evropske unije i njenih država članica koji je održan 18. februara u Briselu.

Sastanak je održan radi sagledavanja stanja i napretka ostvarenog u okviru sektorskih pododbora i reforme javne uprave na planu usklađivanja s pravnom tekovinom EU, kao i rezultata koje je Crna Gora ostvarila u dijelu institucionalnih, zakonodavnih, političkih i ekonomskih reformi, uz projekciju planiranih aktivnosti, od održavanja posljednjeg sastanka Odbora u februaru prošle godine.

Crna Gora dodatno da unaprijedi rezultate u borbi protiv korupcije

Delegacija EU je naglasila da je usvajanje nove Strategije za borbu protiv korupcije za period 2024–2028. važan iskorak ka usklađivanju sa evropskim i međunarodnim standardima i naglasili da je ključno osigurati punu i efikasnu primjenu unaprijeđenog strateškog i pravnog okvira, kako bi se adresirali postojeći izazovi i nastavilo usklađivanje s evropskim standardima.

Istaknuto je da je neophodno dodatno unaprijediti rezultate u borbi protiv korupcije, naročito u slučajevima korupcije na visokom nivou, kroz snažnije sprovođenje postojećeg krivičnog zakonodavstva od strane tužilaštva i sudova, uključujući izricanje efikasnih i odvraćajućih sankcija.

Podsjetili su na hitnu potrebu izmjene Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, kako bi se otklonili postojeći nedostaci, povećala transparentnost i nadzor nad trošenjem sredstava političkih partija te spriječila zloupotreba državnih resursa kroz adekvatne i odvraćajuće sankcije.

Da je Crna Gora preduzela značajne korake u jačanju borbe protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, posebno kroz usvajanje Strategije za borbu protiv transnacionalnog organizovanog kriminala 2024−2027. i organizovanog kriminala, potvrdili su iz Delegacije EU na sastanku.

Prepoznato je proaktivno učešće i djelotvornu saradnju Crne Gore s Europolom, Interpolom i Evropskom multidisciplinarnom platformom protiv prijetnji od kriminala (EMPACT-om).

Napredak u borbi protiv trgovine ljudima, reforma Zakona o oružju

Pozdravljeni su proaktivni napori Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), kao i povećan angažman ove institucije u finansijskim istragama i izmjene i dopune Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.

„Delegacija EU je primijetila posvećenost Crne Gore u borbi protiv trgovine ljudima i krijumčarenja migranata, uključujući potpisivanje relevantnih sporazuma o saradnji i proširenje usluga podrške žrtvama“, navodi se u izvještaju.

Naglasila je i značaj rješavanja preostalih preporuka iz petog kruga evaluacije MONEYVAL-a.

Pozvala je Crnu Goru da poboljša rezultate u pravosnažnim presudama, posebno u oblastima kao što su pranje novca, trgovina ljudima i krijumčarenje cigareta.

EU je pozvala Crnu Goru da revidira svoj Zakon o oružju kako bi se uskladio s pravnom tekovinom EU i međunarodnim standardima.

Crnogorska delegacija je na sastanku iznijela podatke da je u periodu od donošenja Zakona o sprečavanju korupcije izrađeno osam podzakonskih akata koji su početkom godine proslijeđeni na mišljenje Evropskoj komisiji.

Podsjetili su da je u cilju potpunog usaglašavanja sa preporukama Vencijanske i Evropske komisije, Ministarstvo pravde formiralo radnu grupu koja je sačinila Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije.

„Obavjestili su i da je devet novopripremljenih podzakonskih akata u odnosu na usvojeni Zakon o lobiranju stupilo na snagu u novembru 2024. godine. U pogledu izrade Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, crnogorska strana je informisala da je Skupština donijela Odluku o izmjenama i dopuni Odluke o obrazovanju Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu kojom je određeno da je Odbor dužan da najkasnije do kraja 2025. godine pripremi i podnese Skupštini na usvajanje predloge zakona i drugih akata koji su predmet rada Odbora“, stoji u Vladinom dokumentu.

Pokrenuto više istraga slučajeva visoke korupcije

Kada je riječ o borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije na visokom nivou, prenešeno je da je Uprava policije u saradnji sa Specijalnim državnim tužilaštvom pokrenula više istraga slučajeva visoke korupcije koji ukazuju na infiltraciju korupcije i organizovanog kriminala u državne strukture, uključujući visoke državne funkcionere.

„Među licima koja se terete za koruptivna krivična djela su i osam javnih funkcionera (bivši pomoćnik direktora za Sektor za borbu protiv organizovanog kriminala i visoke korupcije u Upravi policije, bivši glavni specijalni tužilac, direktorica Agencije za sprečavanje korupcije, sudija Višeg suda u Bijelom Polju, tri bivša ministra Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i bivši državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja), zatim šest policijskih službenika, kao i tri lica koja pripadaju javnom sektoru“, saopšteno je na sastanku Odbora za stabilizaciju i pridruživanje u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Crne Gore i Evropske unije i njenih država članica.

Delegacija je, kako se navodi, izvijestila i o rezultatima u odnosu na prateće postupke uspostavljanja privremenih mjera kao i privremenog i trajnog oduzimanja imovine.

Novi proces zapošljavanja policijskih službenika

Crnogorska delegacija je istakla da je prvi put Ministarstvo unutrašnjih poslova u Crnoj Gori preuzelo postupak zapošljavanja policijskih službenika od Uprave za ljudske resurse, kako je predviđeno nedavnim izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima.

Istaknuto je da je objavljen oglas za 815 radnih mjesta policijskih službenika, na koji se prijavilo preko 1.300 mladih pojedinaca.

„Ova odluka je uslovljena gorućim nedostatkom oko 1.700 policajaca u vrijeme kada se Crna Gora aktivno bori protiv korupcije, organizovanog kriminala i drugih kriminalnih aktivnosti“, saopšteno je iz crnogorske delegacije.

Potvrđeno je da se na 70. plenarnoj sjednici MONEYVAL-a koja će se održati u decembru 2025. u Strazburu očekuje predstavljanje izvještaja Crne Gore o implementaciji preporuka iz izvještaja iz 2023.

Poseban osvrt je dat na rezultate ostvarene u pogledu finansijskih istraga i oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, uz naglasak na dobar rezultat Finansijskoobavještajne jedinice Uprave policije (FOJ).