Velika dvorana Centra za kulturu Tivat bila je sinoć pretijesna da primi sve Tivćane koji su došli na ono što se u tom gradu smatra za, bez konkurencije, muzički događaj godine – tradicionalni Novogodišnji koncert Glazbeno-prosvjetnog društva „Tivat“.
Orkestar gradske limene muzike koji je ove godine obilježio 115. godišnjicu osnivanja i kontinuiranog rada, pod dirigentkom palicom kapelnice, profesorice Nevile Klakor, razdraganoj publici priredio je užtak za pamćenje. Skoro dva sata prepuni auditorijum nije štedio dlanove, ali ni ovacije i glasna odobravanja, nagrađujući brojnim apaluzima trud ansambla od oko 60 muzičara.
Ekipa GPD-a Tivat koju su činili muzičari uzrasta od 13 do 76 godina, po ko zna koji put, potvrdila je da zašto je ovo Društvo toliko omiljeno među Tivćanima i zašto je već duže od vijeka.
„Glazba“ kako je stanovnici tog grada popularno zovu, jedna od fokalnih tačaka kulturnog života i uopšte, specifičnog identiteta ove lokalne sredine. Koncert je prigodno počeo izvođenjem marša „Tivat“ znamenitog argentinskog kompozitora i dirigenta rodom iz Koora, Antuna Kopitovića, nakon čega su se nizali spletovi djela klasične muzike, polki i potpurija popularnih i melodija filmske muzike.
Profesorica Klakor izabrala je atraktivan, ali za jedan u osnovi amaterski orkestar, vrlo izazivan i nimalo jednostavan program. Tako je GPD na oduševljenje publike, sjajno odsvirao potpuri čuvenih djela filmske muzike genijalnog Enija Morikonea, ali i vrlo izazovnu „Serenadu“ Dereka Buržoa, te dodatno razgalio publiku čuvenim Bramsovim djelom „Mađarske igre broj 5“ i Dvoržakovom „Slovenskom igrom br 8“, odnosno potpurijima popularnih dalmatinskih melodija Nikice Kalogjere i Zdenka Runjića.
Kao gost koncerta, nastupila je tivatsks klapa „Jadran“ vođena profesorom Damirom Nikolićem, a njihovo izvipenje popularnih klapskih pjesama dodatno je podiglo atmosferu.
Vrhunac večeri naravno, u maniru bečke filharmonije, bilo je izvođenje od strane ansambla GPD-a „Tivat“, čuvenog Šgtrausovog „Radetzky marša“ čije je taktove razrdagana publika od prvog do posljednjeg, popratila ritmičkim aplauzom.
Publici se tokom koncerta, obratio predsjednik GPD „Tivat“ Boris Lanceroti, čovjek na čijoj ogromnoj energiji i ljubavi, ovo Društvo počiva već godinama. On je podsjetio na bogatu istoriju GPD-a “Tivat”, posebno akcentujući zanimljive detalje sa njegovog osnivanja prije 115 godina kada je Opština Tivat zbog nabavke u Češkoj novih i vrlo skupih instrumenata za novi gradski orkerstar, prvi i jedini put u svojoj istoriji bankrotirala. Lanceroti je opisao i događaje od prije 80 godina kada je kompetan sastav GPD-a Tivat sa svim insgtrumentima i patrtiturama, pred nosom njemačkog okupatora, otišao u partizane i priključio se Prvoj bokeljskoj narodnooslobodilačkoj udarnoj brigadi.
On je posebno istakao značaj i kontinuitet više tivatskih porodica čije generacije sa koljena na koljeno, prenose ljubav i čuvaju tradiciju Gradske muzike, apostrofirajući tako mladog studenta trube na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, Igora Petkovića, petu generaciju potomaka jednog od osnivača GPD-a “Tivat”, Krsta Miha Petkovića.
Članovi svih pet generacija ove familije ukljulujuči i Igora, svirali su u tivatskoj Gradskoj muzici, kao što su to činili i članovi drugih tivatskih familija poput Belana, Čelanovića, Krstovića, Staničića….
Lanceroti je povodom jubiuleja – 55 godina sviranja u Gradskoj muzici, uručio priogodne zahvalnice članovima orkestra – braći Slobodanu i Pavlu Čelanoviću, kao i trubaču Savu Čelanoviću koji je proslavio 20. godišnjicu sviranja u “Glazbi”. Iako se iz poplave emocija i erupcije oduševljenja u auditorijumu na sve što se preksinoć dešavalo na sceni Centra za kulturu Tivat vidjelo koliko “Glazba” znači Tivćanima, niko od čelnika Opštine Tivat ipak nije prisustvovao koncertu.
Za razliku od opštinara, to su učinili predstavnici Ministarstva kulture i medija koji su svojim prisustvom odali priznanje značaju GPD-a “Tivat” za kulturu Tivta, Boke i Crne Gore.