EPCG konverzijom izvršio dokapitalizaciju Rudnika uglja Pljevlja

EPCG konverzijom izvršio dokapitalizaciju Rudnika uglja Pljevlja

Dakle, EPCG kao majka firma, odgovornim i zakonitim poslovnim odlukama u kontinuitetu vodi računa o stabilnosti i likvidnosti svojih ćerki kompanija, što je i konkretan slučaj.

– Kompletna procedura je urađena u skladu sa zakonima i drugim podzakonskim aktima. Da nije tako, ne bi bilo ni moguće registrovati i sprovesti povećanje kapitala. Kompletna procedura je propisana zakonom i podzakonskim aktima, a sve se realizuje kod nadležnih državnih organa, pa prema tome nema mjesta bilo kakvim sumnjama – navode iz EPCG.

Ističu da nikakva šteta nije napravljena ni za jednu kompaniju (RUP i EPCG), jer nije bilo nikakvih transakcija koje bi prouzrokovale finansijske odlive, već je očuvan kapital RUP-a na ovaj način, što je rezultat odgovornog poslovanja i postupanja. Dakle, radi javnosti važno je napomenuti da nema nikakvih finansijskih uplata niti transakcija.

– U periodu kada je intenzivan investicioni ciklus sproveden (izmiještanje Rijeke Ćehotine i zastoj TEP), nije se pristupilo isplati dividende već je umjesto toga donijeta odluka o kapitalizaciji obaveza po osnovu dividende, što je zakonom definisana i utemeljena procedura – navode iz EPCG.

Ne radi se, kako su rekli, ni o kakvom štelovanju bilansa već jednostavnom raščišćavanju međusobnih odnosa između kompanija, koje imaju godišnji konsolidovani finansijski izvještaj.

– EPCG može u bilo kojem trenutku donijeti odluku o isplati dividende iz neraspoređene dobiti RUP-a koja je u izvještaju za 2024. godinu za prethodne godine ukupno iznosila 49 miliona eura, bez obzira na donijetu odluku o konverziji duga po osnovu dividende u kapital.

Dug koji je konvertovan u kapital se odnosio na potraživanje za dividendu, a ne na pozajmicu povezanom pravnom licu – kazali su iz kompanije.

Navode da odluka ne podrazumijeva nikakav finansijski tok ili odliv novca.

– Odluka ne umanjuje aktivu, jer je riječ o konveziji duga po osnovu dividende u povećanje vlasničkog udjela. Prosto rečeno, u pitanju je zakonita odluka koja apsolutno ne mijenja stanje stvari, niti upotrebljava novac niti umanjuje aktivu, niti nanosi bilo kakvu štetu bilo kome, a naročito ne akcionarima – navode iz EPCG.

Na ovaj način su, kako su objasnili, omogućili da RUP, koji poslednjih godina ostvaruje najbolje rezultate, realizuje najveću investiciju, izmještanje rijeke Ćehotine vrijedne 20 miliona eura i očuvanje likvidnosti kada zbog ekološke rekonstrukcije TEPa ostaje bez najmanje 30 miliona eura prihoda.

– Da je kojim slučajem EPCG povukla sredstva od RUP po osnovu dividendi u iznosu od 15 miliona eura, to bi izazvalo nesagledive posledice po ćerku kompaniju, direktnim ugrožavanjem likvidnosti, urušavanjem kreditnog potencijala, ostavljanjem poslovnog računa bez finansijskih sredstava za poslovanje i u krajnjem gašenje RUP i uništavanje TEP, odnosno direktno ugrožavanje isporuka uglja, čime bi najveću štetu imali akcionari EPCG, privreda Crne Gore i građani – navodi se u saopštenju.

Zaključno, i EPCG i RUP posluju odgovorno, a sigurni smo da će menadžment RUP-a nastaviti da razvija kompaniju i doprinosi stabilnosti elektroenergetskog sistema.