Ekipe iz Podgorice i Rožaja najbolje na 50. jubilarnom Državnom takmičenju ekipa Crvenog krsta u pružanju prve pomoći.
To je saopšteno danas iz Crvenog krsta Crne Gore.
„Crveni krst Crne Gore i Organizacija Crvenog krsta Prijestonice Cetinje, organizovali su jubilarno, 50. Državno takmičenje u pružanju prve pomoći, za ukupno 24 ekipe podmlatka i omladine iz 13 opština, Glavnog grada i Prijestonice. Državnom takmičenju su prethodila takmičenja u organizacijama Crvenog krsta na lokalnom nivou, a plasman na Državno takmičenje zaslužile su 24 ekipe, i to 12 omladine i 12 ekipa podmlatka, dok su ekipe poletaraca iz Crvenog krsta Nikšića i Bara izvele pokaznu vježbu tokom ceremonije otvaranja“, ističe se u saopštenju.
Iz Crvenog krsta Crne Gore su dodali da su svoje predstavnike na takmičenju imali Bar, Budva, Berane, Cetinje, Herceg Novi, Kolašin, Kotor, Nikšić, Plav, Podgorica, Rožaje, Tivat, Tuzi, Zeta i Žabljak.
Najbolje rezultate ostvarile su ekipe prve pomoći:
U kategoriji podmlatka:
1. mjesto: ekipa prve pomoći Opštinske organizacije Crvenog krsta Rožaje,
2. mjesto: ekipa prve pomoći Opštinske organizacije Crvenog krsta Zeta,
3. mjesto: ekipa prve pomoći JU OŠ “Srbija”, Bar.
U kategoriji omladine:
1. mjesto: ekipa prve pomoći JU SMŠ Podgorica,
2. mjesto: ekipa prve pomoći Opštinske organizacije Crvenog krsta Rožaje,
3. mjesto: ekipa prve pomoći Opštinske organizacije Crvenog krsta Herceg Novi.
Takmičenje koje je ove godine održano na Cetinju, otvorili su gradonačelnik Prijestonice Nikola Đurašković, u ime domaćina Crvenog krsta Prijestonice Milo Janković i predsjednik Crvenog krsta Crne Gore, Mitar Vučković.
„Posebno mi je zadovoljstvo što se ovako važan događaj održava upravo na Cetinju, u mjestu koje nije samo kolijevka crnogorske državnosti, duhovnosti i slobodarskih težnji, već i postojbina istinskih ljudskih vrijednosti koje su nas kao narod određivale kroz vjekove. Danas, u ovim mladim ljudima, takmičarima i volonterima, mi prepoznajemo odraz tih vrijednosti koje žive kroz njihova nesebična djela, kroz učenje i rad, i konačno, kroz prisustvo Crvenog krsta u svakom trenutku kada su solidarnost i pomoć najpotrebniji“, istakao je Đurašković
Janković je kazao da „ovaj jubilej nije samo brojka, već svjedočanstvo pola vijeka predanog rada, humanosti i znanja koje spasava živote“.
„Pružanje prve pomoći je jedan od najplemenitijih oblika djelovanja – to je čin solidarnosti, hrabrosti i odgovornosti prema drugome“, rekao je Janković
Vučković je istakao da prva pomoć nije samo set tehničkih znanja, već da je ona čin humanosti.
„To je trenutak kada ne okrenemo glavu, već priđemo i pomognemo. Nažalost, u mnogim sredinama danas, znanje prve pomoći je potcijenjeno ili zanemareno. A istina je jednostavna – nesreće ne biraju ni vrijeme ni mjesto. One se dešavaju na ulici, na poslu, u školi, kod kuće. I često, najvažniji su prvih nekoliko minuta – zlatnih minuta prije nego stigne hitna pomoć. U tim trenucima neko ko zna kako da reaguje može napraviti razliku između života i smrti. Zato moramo ulagati u edukaciju. Ne samo kroz obuke, predavanja i radionice za odrasle, već i kroz sistemsko obrazovanje mladih. Vraćanje prve pomoći u škole mora biti prioritet, ne kao sporedni sadržaj, već kao obavezan dio školskog programa. Jer ako naučimo djecu od malih nogu da prepoznaju hitna stanja, da pomognu, da reaguju, mi ne gradimo samo sigurnije društvo, gradimo odgovorno društvo. Djeca koja uče prvu pomoć danas, biće građani koji reaguju sjutra“, kazao je Vučković.