DPNCG: Tužiteljka povjerovala iskazima svih, izuzev novinarke Hajdarpašić i sudskog vještaka

DPNCG: Tužiteljka povjerovala iskazima svih, izuzev novinarke Hajdarpašić i sudskog vještaka

Osnovna tužiteljka u Bijelom Polju Jelena Vučetić utvrdila je da nema elemenata za krivično gonjenje osoba koje su prije godinu dana onemogućavale novinarku Alisu Hajdarpašić da izvještava, povjerovavši time iskazima svih, izuzev novinarke i sudskog vještaka, saopšteno je danas iz Društva profesionalnih novinara Crne Gore (DPNCG).

„Incident se desilo kada je tadašnja dopisnica TV Vijesti ispred porodične kuće Lazovića u Orahovici pratila policijski pretres a nakon hapšenja bivšeg visokopozicioniranog rukovodioca bezbjednosnog sektora Zorana Lazovića. On je uhapšen je 14. Aprila 2024.godine, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT). Tom prilikom dopisnica TV Vijesti je, kako je prijavila, doživjela maltretiranje i vrijeđanje od strane grupe ljudi – posebno Vladana Kovačevića i Sakiba Čindraka, koji su na skupu podržavali Lazoviće a njoj onemogućavali da snima policijsku akciju“, ističe se u saopštenju DPNCG koje potpisuje predsjednica Mila Radulović.

Iz tog udruženja su dodali da je tužiteljka „ovakvu odluku odnijela, kako se vidi iz njenog Rješenja, nakon što niko od prisutnih policajaca nije potvrdio da je vidio kako okupljeni onemogućavali novinarku da snima, što je bilo i fizički nemoguće s obzriom na to da su izjave dali policijski službenici koji su vršili pretres u kući ili uopšte nijesu bili na licu mjesta“.

„Samo jedan policajac, koji je bio na kapiji kuće, potvrdio je da je znao da je na licu mjesta bila novinarka, kao i da je bilo komešanja okupljenih kojima je, kako je rekao, skrenuo pažnju da ne remete javni red i mir jer su galamili. Iz odluke ODT Bijelo Polje proizilazi da tužiteljka nije prepoznala problem ometanja novinara u obavljanju posla, kao i da u tome nije imala adekvatnu saradnju policije koja joj jeza svjedoke dostavila i spisak osoba koje i nijesu bile na licu mjesta. Tužiteljka je odluku donijela samo na bazi snimka koji je novinarka napravila tog dana, u pokušaju da radi svoj posao i na kome se vidi da je Sakib Čindrak fizički ometao da snima policijsku akciju. On će zbog toga prekršajno odgovarati a ročište pred Sudom za prekršaje u Bijelom Polju zakazano je za 2. juniove godine“, kazali su iz DPNCG.

Oni su poručili da se iz spisa tužilaštva zaključuje da su svjedoci i oni koji su bili pod sumnjom, dali gotovo identične izjave i opise događaja.

„U izjavama oni tvrde da nijesu znali da je Hajdarpašić novinarka, ali su svi vidjeli kako je brzo vozila, koji auto, kako se parkirala i da je navodno bila smirena kada je ušla u vozilo nakon incidenta. Rekli su i da su se prema njoj ophodili kulturno i sa poštovanjem jer je dama, a da je ona ustvari vrijeđala. Novinarka je u izjavi policiji prethodno rekla da su je vrijeđali na rodnoj osnovi i nazivakli je pogrdnim imenima. Nasuprot njihovim izjavama, sudski vještak koga je angažovalo tužilaštvo, je analizirajući dokumenta Hitne pomoći i Doma zdravlja Bijelo Polje zaključio da je novinarka imala psihičku reakciju na težak stres što može biti u vezi sa nekim stresnim događajem“, rekli su iz DPNCG.

Iz tog udruženja su kazali da je njima „jasno da tužioci donose odluke na dokazima, ali nije jasno kako ne prepoznaju unaprijed smišljene izjave onih koji su bili na skupu i zašto je novinarka bila pod stresom ako su bili tako pristojni i kulturni“.