Zavod za udžbenike i nastavna sredstva danas je u sali Rektorata Univerziteta Crne Gore, organizovao prezentaciju edukativnih digitalnih sadržaja iz svoje produkcije.
Proces digitalizacije obrazovnih sadržaja kao dopune štampanim udžbenicima je, pored nekoliko drugih projekata, ujedno i dio programa obilježavanja jubileja 30 godina postojanja Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva (ZUNS), saopšteno je iz ove institucije.
„U vremenu brzih tehnoloških promjena, digitalizacija obrazovanja nije više pitanje izbora, već nužnost. Naša odgovornost je da osiguramo da svaka djevojčica i svaki dječak u Crnoj Gori imaju pristup kvalitetnim, inovativnim i prilagođenim nastavnim materijalima. Digitalni sadržaji koje danas predstavljamo doprinose upravo tome, omogućavaju interaktivno i dinamičnije učenje, podstiču kritičko mišljenje i prilagođavaju se individualnim potrebama učenika i učenica“, kazao je obraćajući se prisutnima državni sekretar u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) Dragan Marković.
On je naglasio i da MPNI ostaje posvećeno podršci nastavnicima u korišćenju savremenih tehnologija u nastavi, jer upravo oni svojim znanjem, stručnošću i entuzijazmom oblikuju nove generacije, navodi se u saopštenju ZUNS-a.
Direktorica Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Aleksandra Hajduković posebno se osvrnula na moderne tokove u izdavaštvu koje Zavod kontinuirano razvija posljednjih godina, a korak dalje na tom planu bio je upravo projekat digitalizacije edukativnih sadržaja kao dopune štampanim udžbenicima u cilju osavremenjavanja nastavnog procesa.
„Odlučili smo, saglasno Strategiji digitalizacije obrazovanja, koju je donijelo naše Ministarstvo, da to budu sadržaji koji nisu usko vezani za udžbeničku literaturu. U tom dijelu, uradili smo sadržaje iz domena elektronskih lektira, sajber bezbjednosti, kao i sadržaje namijenjene djeci sa posebnim obrazovnim potrebama. Digitalno su obrađene tri knjige iz produkcije Zavoda za udžbenike, a to su: ‘Crvenkapa’, ‘Doživljaji mačka Toše’ i ‘Pinokio'“, ukazala je Hajduković.
Ona je podsjetila da su navedeni sadržaji dostupni na sajtu ZUNS-a i na platformi MPNI „Digitalna škola“ i objasnila da će na ovom polju u Zavodu i u narednom periodu sprovoditi intenzivne aktivnosti.
Kad su u pitanju dalji planovi, Hajduković je kazala da je u toku javni poziv za izradu digitalnih sadržaja na temu medijske pismenosti i prava djece.
U skladu sa Reformom obrazovnog sistema, koju priprema MPNI, krenulo se sa obukom za digitalizaciju obrazovnih sadržaja koji će biti dopuna štampanim udžbenicima, dodala je ona. Nakon sprovedenog postupka javne nabavke, Zavod je zakupio platformu za digitalne obrazovne sadržaje od jednog od najvećih evropskih izdavača – njemačke firme Klet. U ovoj godini urednički tim Zavoda sa saradnicima, proći će proces obuke za rad na ovoj platformi, nakon toga će početi digitalizacija određenih udžbeničkih sadržaja, najavila je Hajduković.
Defektološkinja Vesna Obrenović posebno se osvrnula na važnost izrade digitalnih sadržaja koji će mnogo olakšati rad sa djecom sa posebnim potrebama.
„Kroz moje iskustvo i praksu pokazala se velika potreba za novim nastavnim sadržajima u radu sa decom sa teškoćama u razvoju. U svom poslu konstantno sam u komunikaciji sa nastavnicima iz redovnih škola, tako da znam da imaju velikih problema da motivišu učenike sa teškoćama u razvoju i usmere njihovu pažnju. Samim tim, smatram da je izrada ovakvih digitalnih sadržaja od velike pomoći svima koji rade sa njima. U doba savremene digitalizacije društva, naravno da je i njima ovakav sadržaj dopadljiv i zanimljiv za rad, posebno ako imamo u vidu da deca sa teškoćama u razvoju najbolje usvajaju nastavno gradivo vizuelnim putem. Smatram da je ovo veliki pomak u njihovom obrazovanju“, objasnila je ona.
Na prezentaciji su predstavljene digitalne lektire: „Pinokio“, „Doživljaji mačka Toše“ i „Crvenkapa“, potom nove edukativne igre na temu sajber bezbjednosti, koje će pomoći djeci, ali i starijima da prepoznaju potencijalne opasnosti na internetu i da nauče kako da pravilno reaguju kada se suoče sa njima, navodi se u saopštenju ZUNS-a.
Sva digitalna izdanja Zavoda dostupna su potpuno besplatno i to na sajtu ove institucije, odnosno putem linka https://zuns.me/interaktivni-materija l, kao i na edukativnoj platformi „Digitalna škola“ na kojoj se nalazi velika količina edukativnog materijala za sve uzraste. Sadržaji se mogu koristiti sa svih pametnih uređaja: računara, telefona i tableta.