Pravoslavna crkva i njeni vjernici sjutra slave praznik posvećen Svetom Georgiju, u narodu poznat kao Đurđevdan.
Prema narodnim običajima, Đurđevdan je praznik koji se odnosi na zdravlje ukućana, udaju i ženidbu mladih, plodnost stoke, dobre usjeve i u narodu se smatra za granicu između zime i ljeta.
Sjutra se slavi Sveti Georgije, jedan od devet velikomučenika i prvih stradalnika za hrišćansku vjeru. Sjutra je i Nova godina, po starom slovenskom kalendaru, koji je naša crkva koristila do 19. vijeka i po kome počinje 7525. godina.
Praznik Svetog Georgija, obilježava se u svim hramovima Srpske pravoslavne crkve i jedna je od najčešćih slava pravoslavnih Srba. Crkva na ovaj dan obilježava pogubljenje Svetog Georgija, koje se desilo 23. aprila 303. godine.
Đurđevdan je praznik koji se najviše odnosi na narodne običaje, od kojih je glavni pletenje vjenaca od bilja, umivanje biljem, kupanje na rijeci, kićenje vrata, prozora i kapija, zarad berićeta u svakom pogledu. Običaj je da se zorom odlazi u prirodu na “đurđevdanski uranak“.
Sveti Georgije se na ikonama predstavlja u vojvodskom odijelu, na konju, sa kojeg kopljem probada strašnu aždaju, a nešto dalje od njega stoji jedna žena u svečanom gospodskom odijelu (smatra se da je to carica Aleksandra). Aždaja na ikoni predstavlja mnogobožačku silu koja je „proždirala“ brojne nevine hrišćane, a žena hrišćansku crkvu. Prema vjerovanju, Sveti Georgije je pobijedio ali i svojom mučeničkom smrću zadao smrtni udarac „neznaboštvu“.
Đurđev danak je bio i hajdučki sastanak, za vrijeme Otomanske okupacije, kada su se hajduci odmetali i pod okriljem ozelenelih šuma spremali bune protiv Turaka, sve do jeseni – Đurđev danak hajdučki sastanak, Mitrov danak hajdučki rastanak!
Spavalice, ovo je loša vijest za vas! Na Đurđevdan treba poraniti i ne valja spavati preko dana! Ako to uradite rizikujete da vas glava boli preko cijele godine. Ipak, narod je i za ovo smislio lijek. Ako vam se već desi da sutra zadremate, onda na Markovdan treba „spavati na istom mjestu“.