CZIP: Vrijednost ekosistemske zone u delti Bojane mnogo veća od ponuđenih 30 milijardi eura

CZIP: Vrijednost ekosistemske zone u delti Bojane mnogo veća od ponuđenih 30 milijardi eura

Nacrt sporazuma između Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata, kako je navedeno, predviđa da će zemljište za odabrane projekte biti obezbijeđeno „bez potrebe za javnim nadmetanjem, javnim tenderom ili drugim procedurama propisanim nacionalnim zakonodavstvom koje uređuje državnu imovinu“. Ovakva odredba stvara ozbiljne mogućnosti za korupciju, jer omogućava prodaju ili zakup državnog zemljišta putem direktnih pregovora iza zatvorenih vrata, bez transparentnosti i javnog nadzora, ocijenili su iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).

Iz ove organizacije su kazali da ih posebno zabrinjava činjenica da je ovaj dokument usvojen na elektronskoj sjednici Vlade i da još uvijek nije dostupan javnosti.

„Pored toga, sporazum predviđa prilagođavanje crnogorskog zakonodavstva potrebama odabranih projekata i investitora, što je direktno suprotno principima pravne sigurnosti i jednakosti pred zakonom“, navodi se u saopštenju koje potpisuje programska direktorka Ksenija Medenica.

Ona je kazala da potpisivanje sporazuma o saradnji između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapsklih Emirata očekuju uz bojazan da će naša najvrijednija područja biti predmet netransparentnih sporazuma i potencijalne devastacije u korist interesa investitora.

„Prije par dana, kao iz vedra neba, predstavljena nam je ideja o ‘valorizaciji’ 12km Velike plaže i njenog zakupa u periodu od 99 godina. Međutim, ovaj sporazum se ne odnosi samo na projekat Velike plaže, već omogućava investitorima iz UAE da uđu na više lokacija širom Crne Gore. O novim idejama, bićemo informisani verovatno na sličan način. Premijer će zagovarati ideje investitora a bajkovitim crtežima biće nam predstavljena trajna devastacija svega što je u ovoj državi vrijedno, ali obojano lijepim bojama i našminkano mogućnostima koje bi trebalo da nas oduševe“, navodi Medenica u saopštenju.

Ona je podsjetila da delta rijeke Bojane, Velika plaža i Ulcinjska solana predstavljaju jedno od najvažnijih područja biodiverziteta na Balkanu, te da je ova jedinstvena ekosistemska zona, gdje se rijeka uliva u Jadransko more, dom je brojnim ugroženim biljnim i životinjskim vrstama.

„Posebno je značajna kao stanište za migratorne ptice, koje ovdje nalaze utočište i hranu tokom selidbi, a ovdje ćete naći i pješčane dine, jedino preostalo stanište tog tipa u Crnoj Gori. Njena uloga za građane Crne Gore je mnogo veća od ponuđenih 30 milijardi eura. Delta je bogata močvarama, pješčanim sprudovima i slanim lagunama, koje doprinose očuvanju ekološke ravnoteže. Pruža prirodnu zaštitu od erozije, poboljšava kvalitet vode i ublažava posljedice klimatskih promjena“, istakla je Medenica.

Pitala je premijera Spajića može li ovu vrijednost da izračuna.

„Odmah da mu kažemo, ne može jer neke stvari su ipak neprocjenjive i vrijedne toliko da nijedna cifra ne može da ih opiše. Njeno očuvanje ključno je za buduće generacije, jer degradacija ovog područja može dovesti do nepovratnog gubitka biodiverziteta i ekosistemskih usluga koje pruža. Premijer se možda nije bavio analizom pomenutih usluga koje dobijamo od ovog prostora ali zato jeste otvaranjem vrata korupciji i netransparentnim dogovorima“, dodala je.

Pored navedenog, u CZIP-u su izrazili ozbiljnu zabrinutost u vezi sa situacijom u Ulcinjskoj solani.

„Konkretno, ugovor o zakupu između stečajne uprave i Nacionalnih parkova nije produžen i trenutno se ovim područjem upravlja zahvaljujući dobroj volji radnika koji već dva mjeseca nisu primili platu. Ugovor nije produžen baš u trenutku kada se veliki investitor interesuje za Veliku plažu i njeno zaleđe. Svega smo se naslušali i nagledali, a ne verujemo ni da slučajnosti postoje, pa nas ne bi čudilo da je i solana dio paketa za valorziaciju koju premijer najavljuje. Sa nadom da je naša bojazan neopravdana i da će se situacija riješiti u korist građana i prirode, pozivamo čelne ljude Ministarstva ekologije, Agencije za zaštitu životne sredine i Morskog dobra da, za promjenu, rade svoj posao, reaguju na najavljene devastacije vrijednog prostora i budu glas prirodi“, zaključuje se u saopštenju.