Istraživanje koje je NVO „Alfa centar“ iz Nikšića sprovela o navikama i iskustvima romsko-egipćanske (RE) populacije prilikom vožnje, pokazalo je da je znatno veći broj muškaraca koji ima položen vozački ispit u odnosu na žene, kao i da jedna četvrtina ispitanika/ca koji voze uopšte nemaju položen vozački ispit.
Kako su kazali, istraživanje je sprovedeno u periodu od 18. do 25. aprila 2024. godine i obuhvatilo je 250 punoljetnih ispitanika/ca iz Crne Gore.
„Nešto više od polovine ispitanika (51,2 odsto) su vozači, dok je 48,8 odsto njih kazalo da ne vozi. Među ispitanicima koji aktivno voze, 58,6 odsto njih vozi registrovano, a 41,4 odsto neregistrovano vozilo. Dok je 51,6 odsto muškaraca navelo da ima položen vozački ispit, svega 11,6 odsto žena posjeduje isti“ , kazala je Vladana Mitrović iz „Alfa centra“.
Istraživanje je pokazalo, dodaju, da nešto više od trećine ispitanika/ca (36,4 odsto) ima položen vozački ispit, četiri odsto njih je položilo samo teorijski dio, dok preostalih 59,6 odsto ispitanika nema položen vozački ispit.
„Skoro polovina ispitanika koji nemaju položen vozački ispit (49 odsto) kazalo je da isti još uvijek nije položilo jer ne može to finansijski da priušti. Dok je trećina ispitanika koji imaju položen vozački ispit navelo da im je jednako bili zahtjevno polaganje teorijskog i praktičnog dijela, 46,2 odsto njih je istaklo da im je teže bilo da polože teorijski dio vozačkog ispita“ , kazala je Mitrović.
Iz Alfa centra navode da čak 86,4 odsto ispitanika istaklo je da bi prevođenje testova pomoglo prilikom polaganja vozačkog ispita, dok 58,4 odsto ispitanika smatra da bi trebalo organizovati dodatne časove za polaganje pismenog dijela vozačkog ispita.
„Zanimljivo je da kada su upitani da navedu načine na koje bi se moglo olakšati polaganje vozačkog ispita RE populaciji, svega 8,6% njih je istaklo potrebu za prevođenjem testova, koliko ih je navelo i da polaganje bude besplatno. Skoro trećina ispitanika (29%) smatra da bi polaganje trebalo biti jeftinije, a 17,6% je navelo da bi bilo potrebno organizovati dodatne časove “, istakla je Mitrović.
Kada su u pitanju navike tokom vožnje, isitču, koje se odnose na bezbjednost u saobraćaju, 18,8 odsto ispitanika koji su učestvovali u ovom istraživanju ističe da vozi brzinom većom od dozvoljene gotovo svakog dana, dok 68 odsto njih to radi ponekad. Više od trećine ispitanika (39,1 odsto) je konzumiralo alkohol prilikom vožnje, od kojih je 31,3 odsto istaklo da se to desilo u nekoliko navrata.
„Među ispitanicima koji imaju djecu mlađu od pet godina, 45 odsto njih ističe da koristi sjedišta namijenjena za djecu u svom vozilu, dok ih 55 odsto njih nikada ne koristi. Među ispitanicima koji ne koriste sjedišta namijenjena za djecu prilikom vožnje, 69,1 odsto ističe da ih ne koristi iz razloga što ih ne može priuštiti“ , navela je Mitrović.
„Alfa centar“ je sa angažovanom agencijom DeFacto, istraživanje sproveo u sklopu projekta „Program plaćene obuke za polaganje vozačkog ispita za pripadnike RE populacije #solveRE2023“, a donator je Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava Crne Gore.