Cijene stanova u porastu, zakup najskuplji na ovim lokacijama u Podgorici

Cijene stanova u porastu, zakup najskuplji na ovim lokacijama u Podgorici

Mnogi ulaganje u nekretnine tumače kao najsigurniji oblik investiranja. Zbog toga i sve veći broj građana Crne Gore odlučuje ušteđevinu iz banke prebaciti u nekretninu. Međutim, cijene nekretnina i dalje su na visokom nivou.

Cijene stambenih nekretnina u Crnoj Gori rastu godinama, a prednjače Podgorica i pojedine primorske opštine.

Iz agencije “Dom Home” za Kolektiv.me objašnjavaju da li je došlo do porasta ili pada cijena usljed dolaska turista iz Rusije i Ukrajine, kao i koji faktori utiču na formiranje cijena prilikom prodaje tj. kupovine određene nekretnine.

Prema riječima našeg sagovornika Gorana Popovića iz agencije “Dom Home”, cijene iznajmljivanja nekretnina u Crnoj Gori u blagom su padu.

Popović za portal Kolektiv.me otkriva i u kojem dijelu Glavnog grada je najskuplje kupiti ili iznajmiti stan.

“Tražnja za stanovima kada je zakup u pitanju na teritoriji Podgorice je blago opala, ne zbog spoljnih faktora, već zbog ustanovljenih varijacija kada je u pitanju potražnja zbog vremenskog perioda”, kazao je Popović.

Kako ističe, ovaj period godine pa sve do prvog avgusta sama potražnja za stanovima je u padu. A već od početka avgusta i ove, kao i prethodnih godina, dolazi do potražnje stanova.

“Već od osmog mjeseca ove godine, u periodu kada građani Crne Gore dolaze sa odmora i kada studenti traže novi dom kako bi mogli da zadovolje svoje svoje potrebe, kada je u pitanju taj studentski život u Podgorici, dolazi do potražnje porasta stanova”, rekao je Popović.

Cijena zakupa, dodaje sagovornik portala Kolektiv.me, stanova je skočila za 50 odsto otkad je počeo rat u Ukrajini i još su na tom nivou, ali se očekuje blag pad.

Popović objašnjavaju da vlasnici iznajmlju ili prodaju određene nekretnina pod različitim cijenama građanima Crne Gore i stranim turistima.

“S obzirom na prethodni period, kada smo inali korona virus, kao i rusku invaziju na Ukrajini, vlasnici stanova su fleksibilniji kada su u pitanju domaći zakupci, tj. kada je u pitanju stanovništo Crne Gore. Stanovi se ne rentiraju na isti način sugrađanima Podgorice, kao i stranim državljanima. Dakle, vlasnici stanova turistima rentiraju stanove po neralnim visokim cijenama. Ovo ne znači da su cijene pale, one su se povećale ali drže kontinuitet. Odnosno već određeno vrijeme cijene drže taj isti nivo”, naglašava Popović.

Kako navodi, najskuplji zakup stana na teritoriji Podgorice je dio grada preko Morače, City Kvarta, Central Point i dio kod Capital Plaze.

Popović ističe da još uvijek neće doći do pada cijena.

“Pada cijena nema, ali uzmimo u obzir da nije isti novačni zakup za građane Crne Gore i za stanovništva koje dolazi sa strane. I zbog toga, teško da će doći do pada cijena, s obzirom da je ogromna količina potražnje, a ponude koliko god se gradilo, i izgrađivalo još uvijek ih nema da oskrbi tu potražnju”.

Novi trend koji je zavladao jesta da građani i turisti kupuju stanove u izgradnji. Kako kaže, kupci u toj fazi mogu kupiti nekretninu po cijeni koja nije previsoka.

“Kupovina stanova u izgradnji je značajno porasla i drži taj neki maksimum. Upravo zbog toga zbog je jako malo stanova koji su po prihvatljivim cijenama već izgrađeni. Smatram da su kupci jednostavno primorani da kupuju stanove koji su u izgradnji, jer u toj fazi gradnje oni mogu da kupe po cijeni koja im je prihvatljiva”, ističe sagovornik portala Kolektiv.me

Popović dodaje da su vlasnici i zakupci dobro informisani za povećenje cijene, pa to znaju i jedni i drugi da iskoriste u svoju dobit.

A da li je dolazak turista iz Ukrajine i Rusije doprinio tome da se povećavaju cijene stanova, Popović navodi da je to ustanovljena praksa i da je najveći porast u primorskim opštinama.

“Negdje je očekivano da će porasti cijene dolaskom turista iz Rusije i Ukrajine. Pogotovo tokom ljetnje sezone, koja donosi kardinalni rast cijena zakupa kada je u pitanju primorje. Ali će se cijene zakupa stanova normalizovati od prvog oktobra”, naglašava Popović.

Sagovornik portla Kolektiv.me je pesimista kada je pad cijena stanova u pitanju.

“Ako se držimo osnovog zlatnog pravila koja vladaju u našoj branši, a koje je jedino apsolutno održivo, a to je da tražnja čak do dva, tri puta prebacuje ponudu, teško može doći do pada cijena”, navodi Popović.

Prema njegovim riječima, mnogo se gradi i u Podgorici i u Crnoj Gori, te na ovu količinu tražnje ne može da se opskrbi ta gradnja. On smatra da će kupci biti novčano osiguraniji, nego što su to bili za vrijeme perioda korone.

“Tako što se tiče pada cijena stanova, mislim da se to neće desiti. Još jedan dodatni impuls, koji može da bude koristan, a to je da je sezona na početku sjajna i da će ona biti još bolja, a onda će kupci platežno biti moćniji nego što su bili prethodnih sezona, pa je moguće da odvoje više novca na neku nekretninu – A što se tiče cijena, one će ostati na ovom nivou”, zaključuje Popović za Kolektiv.me.

Prema podacima Monstata, prosječna cijena kvadrata stana u novogradnji na nivou Crne Gore u prvom kvartalu iznosila je 1.389 eura za ovu godinu.

“U trećem kvartalu prošle godine (jul, avgust, septembar) prosječna cijena kvadrata u novogradnji u komercijalnoj prodaji bila je na rekordnom nivou i iznosila je 1.446 eura, u četvrtom kvartalu (oktobar, novembar, decembar) je pala na 1.409 eura, a sada na 1.389 eura”.

Kako su kazali, ovu su cijene koje je Monstat dobio na osnovu zaključenih kupoprodajnih ugovora i odnose se na prodaju koju su obavila registrovana privredna društva. U ovaj prosjek nisu uračunati stanovi iz takozvanih sindikalnih programa solidarnosti.

“U Podgorici je prosječna cijena kvadrata stana u novogradnji u komercijalnoj prodaji u prvom kvartalu ove godine iznosila 1.409 eura”.

Ovo je, objašnjavaju iz Monstata, najniža cijena posljednja četiri kvartala, dok na primorju prosječna cijena kvadrata sada iznosi 1.392 eura, i neznatno je veća nego na kraju prošle godine kada je bila 1.387 eura.

“Znatno veće cijene stanova u šest primorskih opština bile su u prvoj polovini 2022. godine – 1.445 i 1.473 eura. U sjevernoj regiji prosječna cijena kvadrata u prvom kvartalu ove godine iznosila je 1.201 euro, što je treći uzastopni kvartal njihovog pad”, podaci su Monstata.

Dodaju, u centralnoj regiji, koja obuhvata Nikšić, Cetinje, Danilovgrad i Tuzi, cijena kvadrata stana novogradnje u komercijalnoj prodaji iznosila je 680 eura, što je uz manje oscilacije slično kao i prethodnih godina.