Cijene hrane porasle su u aprilu na najvišu vrijednost u dvije godine, podstaknute značajnim poskupljenjem mesa i mlijeka i mliječnih proizvoda, saopšteno je iz Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
FAO-ov indeks cijena korpe osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u aprilu u prosjeku 128,3 boda i bio je jedan odsto viši nego u martu. Njegova vrijednost najviša je od aprila 2023. godine.
Najoštrije je u aprilu poskupilo meso, 3,2 odsto u odnosu na mart, odražavajući najprije skok cijena svinjetine, prenosi SEEbiz.
Značajno su poskupili i mliječni proizvodi, 2,4 odsto, uz najvišu cijenu maslaca otkada FAO objavljuje podatke, zbog pada zaliha u Evropi.
Značajno su porasle i cijene žitarica, 1,2 odsto u odnosu na mart. Pšenica je tek neznatno poskupila, budući da je smanjeno snabdijevanje iz Rusije i snažniju potražnju pod uticajem slabijeg dolara, najprije prema euru, neutralisala pojačana neizvjesnost u trgovini i ekonomiji generalno.
Cijene kukuruza porasle su zbog sezonski uslovljenih nižih zaliha u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i kretanja valutnih kurseva. Biljna ulja pojeftinila su 2,3 odsto u odnosu na mart, zbog pojačane proizvodnje u zemljama jugoistočne Azije. Cijene suncokretovog ulja zadržale su se na martovskom nivou.
U odnosu na prošlogodišnji april, biljna ulja i dalje su skuplja 20,7 odsto.
Šećer je u aprilu pojeftinio 3,5 odsto u odnosu na mart, pod uticajem neizvjesnih izgleda za globalnu ekonomioju i mogući uticaj eventualnih negativnih kretanja na potražnju za šećerom u prehrambenoj industriji, najvećem potrošaču.
Proizvodnja pšenice bi u ovoj godini trebalo da se zadrži na prošlogodišnjem nivou i iznosi nekih 795 miliona tona budući da bi rekordnu proizvodnju u Aziji trebalo da neutrališe slabiji rod u Zapadnoj Evropi i na Bliskom istoku, zbog oskudnih padavina.