To je “Vijestima” potvrđeno u Odboru direktora tog opštinskog preduzeća koje se već mjesec dana nalazi u potpunom haosu, od kada je razriješen v. d. direktor Predrag Drago Ivanović.
Iako su radnici zaprijetili da će početkom sedmice početi štrajk, to je osujećeno nakon što su, kako je “Vijestima” nezvanično potvrđeno, rukovodioci u preduzeću lojalni Ivanoviću ubijedili zaposlene da odustanu, obećavajući da će isplatiti zaradu.
Međutim, para na računu nema ni za novembarsku, a ni za decembarsku zaradu, niti za zimnicu, jer Komunalno preduzeće mjesecima unazad zaradu isplaćuje tako što čekaju finansijske injekcije od Opštine koja im prebacuje novac. Problem u preduzeću je i to što je kancelarija smijenjenog direktora i dalje zaključana, pečati firme su se “zagubili” kao i djelovodna knjiga, a članovima Upravnog odbora i novoimenovanom v. d. direktoru Iliji Gigoviću je onemogućen ulazak.
Gigović jedini ima pravo potpisa, jer mu je potpis deponovan u bankama nakon što je njegovo ime upisano u Centralni registar privrednih subjekata.
“Mi smo kao Odbor direktora sve uradili po zakonu, međutim od 11. novembra, od kada je smijenjen Ivanović kreću opstrukcije, zatim nestanak pečata, djelovodne knjige i u konačnom zaključavanje dokumentacije i kancelarije i nemogućnost pristupa v. d. direktoru Gigoviću i Odboru direktora. Očekujemo da će situacija biti još gora ako nadležne institucije ne preduzmu inicijativu i riješe ovaj problem. Od policije i tužilaštva nemamo konkretne informacije da li su preduzeli nešto nakon prijava koje smo podnijeli”, rečeno je “Vijestima” u Odboru direktora.
U Odboru direktora očekuju i odluku Osnovnog suda u Kotoru na njihov zahtjev za donošenje privremene mjere, kako bi v. d. direktoru i članovima odbora bio omogućen pristup kancelariji, pečatu firme, djelovodnoj knjizi i dokumentaciji.
“Očekujemo ovih dana da će Sud riješiti ovu situaciju. Inače ako se ovako nastavi radnici neće moći da dobiju plate kao ni zimnicu. Obratili smo se svim nadležnim institucijama da pomognu u što bržem rješavanju problema sa kojima se suočava Komunalno preduzeće”, navode u Odboru direktora.
Da će Opština i naredne godine biti široke ruke prema Komunalnom preduzeću, koje je društvo sa ograničenom odgovornošću i čiji su prihodi gotovo 6,5 miliona eura, a firma posluje sa gubitkom, svjedoči i nacrt budžeta za 2025. koji je sačinila administracija aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića, kojim je predviđeno da se iz gradske kase za preduzeće isplati čak 2,9 miliona eura, od kojih se 1,2 miliona odnosi za odlaganje posebnog otpada.
Da je Komunalno u teškoj situaciji, potvrđuje i finansijski iskaz, koji je ova firma u aprilu podnijela Poreskoj upravi da je u minuloj godini firma poslovala sa minusom od 916 hiljada eura.
“Vijesti” su ranije objavile da je podnijeta serija krivičnih prijava jedne i druge strane.
Nakon što je Odbor direktora podnio prijavu, kotorsko tužilaštvo ispituje da li postoje elementi krivičnog djela to što je par dana uoči izbora u firmi zaposleno 24 radnika za stalno, uprkos moratorijumu na zapošljavanje koji je donio odbor, smjenjujući v. d. direktora Predaraga Ivanovića.
Kotorski tužioci su se zainteresovali nakon što su krivične prijave podnijeli predsjednik i članica Upravnog odbora Raško Radulović i Veselinka Kalezić protiv smijenjenog v. d. direktora Ivanovića, optužujući ga da je uzeo službene pečate firme, djelovodnu knjigu te zapošljavao uoči lokalnih izbora.
Krivičnom prijavom je uzvratio i razriješeni Ivanović, koji ju je podnio načelniku Specijalnog policijskog odjeljenja Predragu Šukoviću protiv sada razriješene potpredsjednice Opštine Jasne Dokić, predsjednika i članova Upravnog odbora Raška Radulovića,Veselinke Kalezić i Gorana Doljanice, kao i novoimenovanog v. d. direktora Ilije Gigovića, te ovlašćenog službenika Poreske uprave – Centralnog registra poreskih subjekata u Podgorici, zbog, kako je naveo, sumnje da su počinili krivično djelo zloupotreba službenog položaja i falsifikovanje isprave.
Optužio je Dokić da je njegovu smjenu sprovela po nalogu Nove srpske demokratije.