Broj nezaposlenih žena iz godine u godinu raste

Broj nezaposlenih žena iz godine u godinu raste

Prema posljednjem mjesečnom izvještaju Zavoda za zapošljavanje od gotovo 30.000 nezaposlenih osoba, 60 procenata – njih 17.465 su žene, kazala je tokom konferencije “Jednake prilike – integracija i osnaživanje žena na tržištu rada” glavna savjetnica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda (ombudsman) Dina Knežević .

Prema njenim riječima, taj broj zabrinjava zato što je prošle godine, u aprilu, “bilo nezaposlenih 58 procenata žena”.

“Za godinu je to povećanje od 1,6 odsto nezaposlenosti žena u odnosu na 2024. godinu. To je zaista zabrinjujuć podatak”, poručila je Knežević tokom konferencije koju je organizovao LGBT Forum Progres u saradnji sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava.

Podsjetila je da je ombudsman prepoznat kao jedna od najznačajnijih institucija koje se bore protiv diskriminacije.

“Kada se pomenu žene, one su kategorija koja je većinska, dakle nije manjinska. Međutim, radi se o jednoj ranjivoj kategoriji koja je vjekovima bila zapostavljena i koja nije bila u istoj utakmici kao muškarci. Žene nijesu homogene grupa…”

Knežević je naglasila i da obrazovane žene imaju probleme prilikom zapošljavanja, ali i u radu.

“Imaju problem sa pokrivanjem rukovodećih pozicija. I dalje su diskriminisane žene u oblasti politike. Šalje se poruka da one nijesu dobro došle u politici i na rukovodećim položajima”, rekla je Knežević, dodajući da žene imaju “startno lošiji položaj od muškaraca”.

Problem je, kako je rekla, i to što se žene na rukovodećim pozicijama ne bave dovoljno rodnom neravnopravnošću.

“Tačno je da je ženama dato pravo na trudničko i porodiljsko odsustvo, ali se suočavaju i sa problemima socijalne zaštite, neraspoređivanjem na pozicije kojima pripadaju. Određeni broj žena podnosio je pritužbe zato što je prilikom povratka sa trudničkog, odnosno porodiljskog odsustva bio raspoređen na niže pozicije”.

Gordana Bošković iz Unije poslodavaca, istakla je da javni sektor živi od privrede “a ne obrnuto”.

“Moramo nešto proizvoditi da bismo davali plate. Jedno porodiljsko odsustvo košta poslodavca i državu, ako govorimo o novcu… U 2024. godini imali smo veći broj muške djece koja su se rodila. Tako da ćemo definitivno imati tu mušku energiju u društvu htjeli mi to ili ne”, ocijenila je.

Subvencije za poslodavce moraju biti veće, a Unija poslodavaca, tvrdi Bošković, podržava odgovorno poslovanje i podstiče žensko preduzetništvo.

Mišljenja je da je važno imati i veći broj linija za žensko preduzetništvo.

Profesorica Univerziteta Crne Gore (UCG) Vesna Simović Zvicer kazala je da su problemi sa rodnom neravnopravnošću u Crnoj Gori loši, “ali da nijesu gori od onih u regionu”.

Posebna zaštita žena kada je u pitanju radni odnos, tvrdi ona, ne bazira se “više na fizičkim karakteristikama žena”.

“Ta vremena su prošla… Ne prihatam da me neko smatra slabijom u odnosu na muški pol samo zašto što sam žena”, rekla je.

Simović Zvicer je kazala da treba harmonizovati pravo na očinsko odsustvo nakon rođenja djeteta.

“Problem je u implementaciji. U redovnim okolnostima ne može samo majka to pravo da koristi… Ono što me je pozitivno iznenadilo je praksa sudova”.

Istakla je i da jako mali broj muškaraca koristio pravo na očinsko odsustvo.

“U čitavoj Crnoj Gori je 300 tata koristilo to odsustvo. To je podatak koji je vrlo zabrinjavajuć”, rekla je Simović Zvicer.