Dug Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prema “Vektri Jakić”, na ime čuvanja imovine koju je država oduzela kompaniji Dragana Brkovića , navodno je premašio milion eura.
To tvrdi izvor “Vijesti”, dok iz Ministarstva danima ne odgovaraju na pitanja redakcije.
Prema informacijama “Vijesti”, Ministarstvo ima obavezu da u zimskom periodu kompaniji “Vektra Jakić” mjesečno isplaćuje 44.840 eura, a ljeti 27.150 eura. Ako bi se računalo da godina ima šest zimskih i isto toliko ljetnjih mjeseci, dolazi se do računice da to državu košta 431.940 eura godišnje. Država navodno obavezu ima već tri godine, a izvor “Vijesti” tvrdi da do sada nije plaćen ni cent, čime se dolazi do duga većeg od milion eura.
Pljevaljska “Vektra Jakić” je 2015. godine dobila kredit od 3.000.000 dolara, koji im je resor poljoprivrede dodijelio iz Abu Dabi fonda. Kredit nijesu vraćali pa je Ministarstvo kao zalog oduzelo mašine i opremu iz peletare tamošnje fabrike.
Abu Dabi fond za razvoj (ADF) je državna agencija Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja je za podsticanje poljoprivrede na sjeveru Crne Gore 2015. obezbijedila kredit od 50 miliona dolara…
Izvor “Vijesti” tvrdi da ova oprema nikada nije u cjelosti prodata, kao i da je u međuvremenu potpisan i sporni ugovor, prema kojem je država mjesečno morala da plaća desetine hiljada eura “Vektri” za čuvanje.
O postojanju, detaljima i potpisivanju ugovora, “Vijesti” danima čekaju odgovore Ministarstva poljoprivrede.
Proizvodnja u kompaniji “Vektra Jakić” prekinuta je 12. decembra 2018. godine, dok je stečaj uveden krajem prošle godine na zahtjev Poreske uprave. Prema nezvaničnim podacima “Vijesti”, do sada su prijavljena potraživanja od preko 150 miliona eura, a najveća je prijavila “OTP banka”, oko 113 miliona eura, kao i Poreska uptava, više od 13 miliona eura.
U komunikaciji bivšeg ministra poljoprivrede Aleksandra Stijovića sa Zaštitnikom imovinskih interesa Crne Gore iz februara 2022. godine, u koju su “Vijesti” imale uvid, ističe se da je Vlada u februaru 2021. zadužila Investiciono-razvojni fond (IRF) da preuzme poslove vezane za “Abu Dabi to Montenegro Agricultural Support” (ADMAS) projekat, koji je resor realizovao u saradnji sa ADF-om i IRF-om.
“… A po kojem je založena oprema predata u državinu izvršnom povjeriocu, a da je nakon toga pomenuta oprema data na čuvanje izvršnom dužniku uz obavezu da se za izvršenje te usluge dužniku plaća mjesečna nakanada od 44.846 eura u zimskom periodu, dok će ta naknada u ljetnjem periodu biti 27.151 eura, uz obavještenje dužnika da u planu ima povećanje cijene zakupa. Smatramo prioritetnim oglašavanje prodaje iste. Pitanje je zbog čega to već nije izvršeno, danom sticanja prava na naplatu potraživanja. Ovo ministarstvo smatra hitnim preduzimanje odgovarajućih mjera u skladu sa odlukom Vlade, kako bi se izbjegli dodatni izdaci po budžet, naplatila potraživanja kredita za koji je država dala garanciju i u krajnjem zaštitila državna imovina i interes”, istakao je Stijović tada u mejl komunikaciji, pri čemu je postavio i pitanje Upravi za katastar i državnu imovinu, na osnovu kojih procjena se došlo do tako visoke cijene mjesečnog zakupa.
“Vijesti” su o ovom slučaju pitale i Zaštitnicu imovinsko-pravnih interesa Bojanu Ćirović , koja je navela da zakonski zastupa državu i zastupa tužbe pred Privrednim sudom, po osnovu naknada koje “Vektra Jakić” duguje na ime koncesija. Ćirović je pojasnila da će se postupci nastaviti kada se za to budu stekli uslovi, jer su prekinuti po osnovu otvaranja stečaja.
“Zaštitnik je zastupao u postupku primopredaje založenih pokretnih stvari peletare, i to samo založenog dijela, s obzirom na to da nije kompletna peletara bila predmet zaloge, u vezi sa čim je predata prijava potraživanja i priznato razlučno potraživanje državi, odnosno da se iz prodaje založenog dijela peletare naplati. S obzirom na to da je Uprava za imovinu zadužena da upravlja državnom imovinom i da se o istoj stara, to je u njenom domenu odgovor vezan za potpisivanje ugovora o plaćanju naknade za čuvanje opreme. Dio vezan za prodaju imovine ‘Vektre Jakić’ je u domenu nadležnosti stečajne uprave, a zaštitnik u stečajnom postupku postupa isključivo kao jedan od povjerilaca”, naglasila je Ćirović.
“Vijesti” su odgovore o mjesečnim naknadama i ovom slučaju tražile i od Uprave za državnu imovinu, iz koje su kazali da u ovom trenutku nisu nadležni za postupanje oko mašina i opreme u peletari “Vektre Jakić”, pa tako ni za plaćanje eventualnih troškova čuvanja te imovine.
Među dokumentacijom iz marta 2022. godine, i bivši ministar finansija a sadašnji premijer Milojko Spajić je tražio da Uprava za katastar i državnu imovinu organizuje sastanak kojem bi prisustvovali predstavnici tog i resora poljoprivrede, zaštitnik, Uprave prihoda i carina, IRF-a i “Vektre Jakić”, kako bi se izjasnili o Stijovićevom predlogu.
Izvor “Vijesti” tvrdi da država do sada nije ništa plaćala po osnovu čuvanja opreme u “Vektri”, ali da vjeruje da će dug na kraju svakako pasti na građane. Smatra i da po dosadašnjem postupanju nadležnih niko neće odgovarati, kao što nije odgovarao ni u 18 godina od kada je dodijeljena koncesija “Vektri Jakić”. Naglasio je i da je Državna revizorska institucija u izvještajima sabirala koliko je oštećena država od ovog posla.
Prema registru zaloga Privrednog suda, više nema obezbjeđenja za potraživanja Ministarstva od “Vektre Jakić”, nakon što je zaloga registrovana 22. oktobra 2015. godine, istekla krajem oktobra ove.
“Kredit u iznosu od 3 miliona američkih dolara, koji je Ministarstvo dalo ‘Vektri Jakić’ iz Pljevalja iz Abu Dabi fonda najvjerovatnije će vratiti građani Crne Gore. Ono što je najveća nepoznanica u cijeloj priči je situacija da je Ministarstvo od kraja 2019. godine bilo u mogućnosti da proda opremu i mašine fabrike peleta i tako obezbijedi novac za vraćanje kredita u Abu Dabi fond, međutim, to nije uradilo evo već pet godina iz nepoznatih razloga. U međuvremenu vrijednost mašina i opreme konstatno opada i pitanje je za koji iznos bi se sada mogla prodati, sve i da postoji pravo ministarstva da odmah vrši prodaju. Što je još čudnije, umjesto prodaje Ministarstvo je dozvolilo zaključenje ugovora upravo sa vlasnikom ‘Vektre Jakić’ Brkovićem o čuvanju tih mašina i opreme i to za iznos koji za ovih pet godina može dostići polovinu vrijednosti fabrike. To znači da građani godišnje plaćaju Brkoviću čuvanje peletare oko 400.000 eura, koja mu je oduzeta jer nije plaćao kredit koji mu je dalo ministarstvo. Praktično rečeno, dok se raskrsti sa stečajem u ‘Vektri Jakić’, Brković će dobiti novu peletaru, a mašine i oprema iz Abu Dabi fonda će predstavljati staro gvožđe. Zaključenju ugovora o čuvanju opreme se protivilo Ministarstvo finansija, što proizilazi iz akata tog ministarstva iz 2022. godine”, kazao je izvor redakcije.
On je naglasio da ne bi bilo iznenađenje da djelovanje resora, poštovanje zakona i sudova, dovede do toga da se Brković sa mašinama i opremom vrati u Pljevlja i nastavi koncesioni ugovor.
U nekadašnji šumsko-industrijski kombinat “Velimir Jakić” prvi stečaj je uveden u maju 2004. godine, a u julu 2006. godine je Brkovićeva “Vektra” kupila imovinu fabrike za 1,6 miliona eura.
Tada su obećane investicije od najmanje šest miliona i zapošljavanje 320 radnika. Sa tom imovinom Brković formira novu firmu “Vektru Jakić”, a država joj daje koncesije nad pljevaljskim šumama na 30 godina.
Firma je umjesto planirane godišnje sječe od 140 hiljada kubika drveta, narednih godina zvanično sjekla oko polovine te količine. Već 2009. godine počinju kašnjenja u isplatama zarada, kao i sporovi sa Upravom za šume oko koncesija.
U 2012. u kompaniju je uveden stečaj kroz reorganizaciju.
Državna revizorska institucija je u junu 2014. godine u izvještaju o reviziji utvrdila da je Vlada dala saglasnost za davanje koncesije za korišćenje šuma prije zvaničnog osnivanja i registracije “Vektre Jakić”.
U posljednjih deset godina uslijedilo je više sudskih postupaka sa povjeriocima, uvođenja pa prekidanja stečaja i postupaka reorganizacije, više pljenidbi pokretne i nepokretne imovine i radničkih protesta, do konačnog uvođenja stečaja.
O postojanju, detaljima i potpisivanju ugovora, “Vijesti” danima čekaju odgovore Ministarstva poljoprivrede
Vrijednost mašina i opreme konstatno opada i pitanje je za koji iznos bi se sada moglI prodati… Što je još čudnije, umjesto prodaje, Ministarstvo je dozvolilo zaključenje ugovora sa Brkovićem o čuvanju tih mašina i opreme