Ekološko društvo Breznica pozvalo je nadležne institucije da obavijeste pljevaljsku javnost koje su mjere preduzeli kako bi spriječili zagađenje vode iz Otilovićkog jezera iz kojeg se Pljevlja snabdijevaju vodom, nakon što je 13. januara kamion sletio u kanjon iznad jezera nedaleko od manastira Dubočica.
„Zahtijevamo, hitno obraćanje nadležnih institucija sa informacijama o mogućem zagađenju vode i životne sredine, javnu objavu rezultata svih sprovedenih analiza (ako ih je bilo), uklanjanje preostalog otpada sa lica mjesta, sanaciju terena i pokretanje disciplinskih i krivičnih postupaka protiv odgovornih za propust koji su, po ko zna koji put – napravili“, navodi se u saopštenju ED Breznica kojeg je potpisao izvršni direktor Milorad Mitrović.
Mitrović podsjeća da je 13. januara, iznad jezera Dubočica sletio kamion natovaren robom, koji se sam pokrenuo poslije zaustavljanja zbog kvara usled kvara.
„Na svu sreću, u ovom incidentu nije bilo ljudskih žrtava niti povrijeđenih lica, ali je pričinjena velika materijalna šteta, s obzirom na to da je vozilo potpuno uništeno. Saobraćaj je bio kratkotrajno obustavljen, izvršen je uviđaj, a kamion je ubrzo uklonjen sa lica mjesta. Međutim, ono što zabrinjava i što, s pravom izaziva ogorčenje među građanima Pljevalja, jeste – potpuni izostanak institucionalne reakcije nakon nezgode. Nadležne službe, koje su obavezne da u ovakvim situacijama, informišu javnost i hitno preduzmu mjere zaštite, ostale su nijeme na pitanja građana: Da li je došlo do izlivanja opasnih tečnosti iz kamiona? Da li je zagađena voda iz jezera Otilovići, koja se koristi za gradski vodovod? Da li je analizirana voda, zemljište ili vazduh nakon nezgode? Umjesto odgovora i konkretnih mjera, uslijedilo je ignorisanje i ćutanje – što jasno ukazuje na poražavajući nivo nezainteresovanosti i nesposobnosti, onih koji su plaćeni novcem građana da bi radili upravo ovaj posao”, ističe Mitrović.
Kazao je da je poslije tog incidenta ostao gorak utisak da nikoga nije briga kakvu vodu piju građani Pljevalja.
„Kamion je odvezen, odbojna ograda zamijenjena, a roba – koliko je mogla biti upotrebljiva – prikupljena. Ipak, ono što je ostalo jeste gomila otpada i potencijalno zagađenje, o čemu niko od odgovornih ne daje ni riječ objašnjenja. Obala iznad jezera i dalje je prekrivena ogromnom količinom raznog smeća, što predstavlja direktnu i kontinuiranu prijetnju zdravlju građana. Ovakva praksa, nažalost, nije izolovan slučaj, već slika sveopšteg nemara. Ona svjedoči o duboko ukorijenjenom problemu – sistem koji ne funkcioniše kada treba zaštititi ono najosnovnije, a to je zdravlje ljudi i prirodne resurse od kojih svi zavisimo. Ako nadležni neće ili ne znaju da obavljaju svoje dužnosti, postavlja se pitanje, kome i zašto građani uopšte plaćaju poreze i zašto plaćamo nesposobne i bahate činovnike? Zato ovom prilikom javno zahtijevamo, hitno obraćanje nadležnih institucija sa informacijama o mogućem zagađenju vode i životne sredine, javnu objavu rezultata svih sprovedenih analiza (ako ih je bilo), uklanjanje preostalog otpada sa lica mjesta, sanaciju terena i pokretanje disciplinskih i krivičnih postupaka protiv odgovornih za propust koji su, po ko zna koji put – napravili”, kazao je Mitrović.
Građani, dodaje on, imaju pravo da znaju i imaju pravo na zdravu životnu sredinu.
„Vrijeme je da oni koji su za to odgovorni konačno polože račune, jer su dužni da istu obezbijede građanima. Zato očekujemo da institucije, prvenstveno Osnovno državno tužilaštvo, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Uprava za vode Crne Gore, Institut za javno zdravlje i Opština Pljevlja konačno počnu da rade svoj posao u interesu građana, a ne samo da reaguju onda kada je već kasno, ili ne reaguju uopšte”, rekao je Mitrović.