Bivšem predsjedniku Opštine Milu Božoviću i njegovoj zamjenici Jasni Dokić ne treba u narednih godinu iz gradske kase isplaćivati naknadu, odnosno platu, nakon što im je prestala funkcija.
To je, kako je “Vijestima” potvrđeno, stav Odbora za izbor i imenovanja Skupštine opštine Budva, kome su Božović i Dokić podnijeli zahtjeve za isplatu naknade.
Zahtjev za ostvarivanje prava na primanja naknade po prestanku funkcije predsjednika Opštine Milo Božović je, kako je “Vijestima” potvrđeno, predao skupštinskom odboru 4. marta.
“U skladu sa članom 36 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, podnosim zahtjev za primanje naknade nakon prestanka funkcije predsjednika Opštine Budva, koja je konstatovana aktom Skupštine opštine Budva 6. februara ove godine”, piše u zahtjevu koji potpisuje Božović, a u koji su “Vijesti” imale uvid.
Skupštinski Odbor za izbor i imenovanje nakon glasanja nije dao zeleno svjetlo za zahtjeve nekada čelnih ljudi Budve. Interesantno je to da su predsjednik i član Odbora, odbornici liste “Budva naš grad” Dejan Božović i Srđan Pribilović , glasali protiv da se prihvate zahtjevi Mila Božovića i Jasne Dokić. Poznato je da je upravo lista “Budva naš grad” koju je na minulim novembarskim lokalnim izborima predvodio aktuelni predsjednik Opštine Nikola Jovanović , bila podržana od Mila Božovića, čiji je stariji sin Balša Božović bio kandidat za odbornika te političke grupacije.
Kako je “Vijestima” rečeno, zahtjevi Božovića i Dokić nisu dobili podršku i članice skupštinskog odbora, odbornice Demokratske partije socijalista Ivane Lazović bila je uzdržana, dok je član Odbora, odbornik Demokrata Željko Franeta bio protiv da se naknada isplaćuje Božoviću, dok je glasao da se prihvati zahtjev Dokić.
Član skupštinskog odbora, odbornik koalicije “Za budućnost Budve” Nemanja Kuljača nije prisustvovao sjednici, jer je prethodno podnio ostavku na mjesto odbornika, a Skupština opštine tek će na predstojećem zasijedanju, zakazanom za 2. april, konstatovati mandat novom odborniku te koalicije.
Dejan Božović, koji je predsjedavao odborom, kako saznaju “Vijesti”, jasno je stavio do znanja da treba prekinuti sa ovakvom praksom isplata naknada nakon prestanka funkcije, te da ne smije biti selektivnog pristupa. Franeta je bio protiv da se Milu Božoviću isplaćuje plata narednih godinu jer, kako je obrazložio, funkciju predsjednika Opštine nije obavljao profesionalno, te da bi bio apsurd da građani to plaćaju.
Ipak, i Božoviću i Dokić po zakonu pripadaju naknade, te o njihovom zahtjevu trebalo je da odlučuje predsjednik Skupštine opštine Petar Odžić, jer je predsjednik taj koji potpisuje plate predsjedniku Opštine.
Mila Božovića Specijalno državno tužilaštvo u više krivičnih postupaka tereti da je dio organizovanih kriminalnih grupa koje su na međunarodnom nivou švercovale kokain. Njega su pripadnici Specijalnog policijskog odjeljenja sredinom aprila 2023. uhapsili u porodičnoj kući u centru Budve, i od tada se nalazi u spuškom Istražnom zatvoru. Ipak, on je sve vrijeme od hapšenja do početka februara ove godine upravljao gradom iz spuške ćelije.
“Vijesti” su ranije objavile da je Božović sve vrijeme tokom boravka u zatvoru primao punu platu. Tako je sada već bivši predsjednik Opštine primio u 2024. godini na ime ličnog dohotka 18.087 eura. Ako je suditi po radnim listama koje su osnov za obračun zarade, bivši prvi čovjek prijestonice crnogorskog turizma imao je svakog mjeseca pun radni učinak – po 174 radna sata, bez izuzetaka.
Božović je u prošloj godini koštao kasu Budve 24.812 eura (bruto), a njegova neto mjesečna plata iznosila je 1.480 eura. I on je osjetio blagodeti ekonomskog programa “Evropa sad 2”, pa je u posljednja tri mjeseca prošle godine primio po 1.588 eura.
Radne liste pokazuju da nekadašnji prvi čovjek Budve nije koristio godišnji odmor, da u 2024. nije bio na bolovanju, niti da je odsustvovao s posla, jer je svakog mjeseca uredno evidentirano da je imao po 174 radna sata.
Pitanje statusa, pa i plate Božovića, postavila je Vlada prije gotovo godinu usvajanjem Odluke o upozorenju, od 14. marta 2024. Ona je tada, u skladu sa Zakonom o radu, upozorila SO Budva da u roku od 10 dana privremeno udalji s rada Božovića zbog izricanja mjere pritvora u periodu dok pritvor traje.
Sjednica SO Budva, međutim, nije održana, pa nije došlo do “privremenog udaljenja s rada” pritvorenog Božovića, a Ministarstvo javne uprave (MJU) je zbog toga bilo, kako je saopštilo, “zabrinuto”.
Milo Božović podnio je ostavku 6. februara kada ju je lokalni parlament konstatovao, a na istoj sjednici glasovima odbornika nove skupštinske većine iz redova “Budva naš grad”, Evropski savez i Građanski pokret URA, uz podršku DPS-a, na četvorogodišnji mandat izabran je Nikola Jovanović za predsjednika Opštine Budva.
Jasna Dokić, koju je za potpredsjednicu Opštine predložio Božović, imenovana je 22. marta prošle godine na tu funkciju. Međutim, nju je Božović 2. decembra prošle godine, uz obrazloženje da nije poštovala zakon, odnosno nije dobijala njegovu saglasnost za donošenje pojedinih odluka, razriješio. Međutim, pravi razlog je bio taj što je napustila listu “Budva naš grad” optužujući Jovanovića da “šuruje” sa DPS- om, te da se protivi da se sa tom partijom pravi koalicija.
Pred odbornicima će se 2. aprila naći i izvještaj o radu Mila Božovića za 2023. godinu
U izvještaju, kako su “Vijesti” ranije objavile se navodi da je Božović tokom 2023. usklađivao i usmjeravao rad organa lokalne uprave i javnih službi u cilju efikasnog obavljanja posla utvrđivao organizaciju i način rada organa lokalne uprave, pratio izvršenje odluka o budžetu.
“U cilju ostvarivanja normativne funkcije, predsednik Opštine Budva je usmjeravao rad nadležnih organa lokalne uprave i učestvovao u finalnoj pripremi akata koji su upućivani Skupštini opštine na usvajanje. Takođe, u skladu sa Statutom Opštine Budva i zakonom o lokalnoj samoupravi donosio je odluke, kao i druge akte potrebne za redovno funkcionisanje organa lokalne uprave”, piše u izvještaju te se navodi da su realizovani brojni projekti i ostvarena izvanredna saradnja sa medijima u cilju promocije Budve.