Kopredsjednice prvog Ženskog kluba Skupštine Crne Gore Branka Bošnjak i Vesna Pavićević saopštile su da je predlog Odbora za rodnu ravnopravnost o kvoti od 40 odsto zastupljenosti žena na izbornim listama iskorak iako nedovoljan.
“Kao osnivačice i kopredsjednice prvog Ženskog kluba Skupštine Crne Gore, čiji je jedan od ključnih prioriteta bio izmjena izbornog zakonodavstva s ciljem većeg učešća žena na mjestima odlučivanja – što je preduslov za pravednije i naprednije društvo – upućujemo apel svim poslanicima da, bez odlaganja, u ovoj prvoj iteraciji izborne reforme uvrste i odredbu o povećanju kvota za manje zastupljeni pol”, istakle su u saopštenju.
Prema posljednjem popisu, kako su kazale Bošnjak i Pavićević, žene čine više od 50 odsto ukupne populacije Crne Gore.
“Pravedno i demokratski bi bilo da su u istom procentu zastupljene i na izbornim listama – u skladu s preporukama Savjeta Evrope. Međutim, svjesne smo i dalje prisutnog uticaja patrijarhalnih obrazaca u našem društvu, te smatramo da bi i predlog Odbora za rodnu ravnopravnost o kvoti od 40 odsto predstavljao iskorak – iako nedovoljan”, istakle su one.
Kako su pojasnile, zbog mogućnosti formalnog zadovoljenja zakonske norme bez suštinskog efekta (npr. pozicioniranjem žena na dnu izbornih lista, čime se smanjuju njihove realne šanse za izbor), apeluju da se u ovoj fazi reforme unaprijedi postojeće zakonsko rješenje.
“Umjesto trenutne norme da u četiri mjesta na listi jedno pripada manje zastupljenom polu, predlažemo da to bude jedno u svaka tri mjesta”, jasne su Bošnjak i Pavićević.
Prema njihovim riječima, politika više ne smije biti tretirana kao isključivo muška sfera.
“Brojne studije potvrđuju da društva koja njeguju rodni balans ostvaruju veći prosperitet, veću pravednost i stabilniji razvoj – a Crna Gora mora da teži upravo tim vrijednostima i takvom društvenom modelu”, poručile su.
Ovakav pomak bio bi, naglašavaju, važan korak naprijed.
“Kao kopredsjednice prvog Ženskog kluba Skupštine Crne Gore, bile bismo ponosne da se time približimo ostvarenju jednog od naših strateških ciljeva – pune rodne ravnopravnosti u predstavničkom domu građana, kao ogledalu savremenog crnogorskog društva”, zaključile su Bošnjak i Pavićević.