Bojanović: Krajnje vrijeme da Tuzi i Zeta dobiju sopstvene vatrogasne jedinice

Bojanović: Krajnje vrijeme da Tuzi i Zeta dobiju sopstvene vatrogasne jedinice

Vikend za nama donio je još jedan talas požara, ostavio iscrpljene vatrogasce i ponovo ukazao na ozbiljne nedostatke u sistemu. Zabilježena su čak 62 požara na teritoriji Glavnog grada, a veliki dio njih izbio je u opštinama Zeta i Tuzi koje, iako samostalne godinama, još nemaju sopstvene vatrogasne jedinice. Zbog toga i dalje intervenišu ekipe iz Podgorice.

„Trenutno imamo na raspolaganju 56 vatrogasaca, jer 8 vatrogasaca trenutno se nalazi na bolovanjima po raznim osnovima i 2 vatrogasca imamo, koji su odsutni iz drugih razloga. Glavni grad ne može da odgovori sa ovim kapacitetima“, ističe Nikola Bojanović, v.d. komandira Službe zaštite i spašavanja Podgorica.

U praksi, to znači da služba često radi sa manje od 15 vatrogasaca po smjeni, čak i u najkritičnijim trenucima. Bojanović ističe da bi im umnogome posao olakšalo formiranje lokalnih vatrogasnih jedinica u Zeti i Tuzima. Međutim, toga nema ni na vidiku.

Iz Opštine Tuzi, koja je samostalna već sedam godina nijesu odgovorili TV Vijesti zašto još uvijek nemaju sopstvenu vatrogasnu službu. Iz Zete pak kažu da je glavni problem u tome što razgraničenje sa Glavnim gradom još nije završeno, odnosno nije došlo do pravične raspodjele opreme potrebne za rad te službe.

„Kako bi stanovnici Zete bili podjednako zaštićeni, od danas, u prostorijama Doma omladine Tomića uba, od 11 do 19 sati biće aktivan dežuran punkt Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada. Kad su u pitanju planovi Opštine Zeta, u završnoj proceduri je izrada glavnog projekta za potrebe izgradnje administrativne zgrade koju bi koristili i pripadnici vatrogasne službe. Očekujemo da bi do kraja tekuće godine moglo da se pristupi i samoj izgradnji objekta“, navode iz Opštine Zeta.

Da oprema i finansije Tuzima i Zeti, kad odluče da formiraju svoje službe, neće biti problem, poručuje Bojanović koji tvrdi da će Glavni grad priskočiti u pomoć, a vjeruje i ostale službe.

“Krajnji je rok da formiraju svoje službe, neće im to iziskivati neka velika sredstva. Iako je ovo mnogo skupa služba. Dobiće jedan dio voznog parka, dobiće opreme, sve službe Crne Gore će im donirati nešto. Što se tiče obuke njihovih vatrogasaca da ćemo tu izaći maksimalno susretljivo i pružiti im kompletnu obuku“, kaže on.

Iako će i ove godine biti angažovani sezonski vatrogasci, Bojanović poručuje da to nije trajno rješenje, već da je potrebno sistemski jačati službu. A dok brojimo požare – ostaje staro, dobro poznato pitanje: Hoćemo li makar naredno ljeto dočekati spremniji?