„Imala je i zakone, ali su nažalost čitani kao prepisani. Imala i narod pošteniji od svih koji su mu sudili. I to onaj narod koji se nije plašio kriminalaca, nego onih sa državnim grbovima na sopstvenim reverima. Imala je i policiju, ali nažalost onu policiju koja nije znala koji je kriminalac, jer je prečesto sjedila sa njim za istim stolom. Znali smo ih po tome što imaju previše, ali nismo znali od čega. Zvali su to sistemom, a u stvari je to bio dogovor. Ne dogovor o tome kako upravljati državom, nego kako je rezati na komade i prevoziti dalje. Bila je to država koja je sve znala, ali nažalost je 30 godina o svemu ćutala“, rekao je Boganović, pa nastavio:
„Znala je da pojedini policajci ne primaju plate iz budžeta, nego iz gepeka. Da pojedini policajci ne hapse kriminalce, nego ih prevoze. Da pojedini policajci imaju više stambenog prostora i stanova, i poslovnih prostora, nego godina radnog staža. Da pojedini policajci ulaze u restorane, hotele i rizorte koje ne mogu da plate, a iz njih izlaze sa mafijaškim kovertama koje narodu nikada ne prijave. Ovom nesretnom narodu koji je oštećen krijumčarenjem i švercom cigareta za preko deset godina“, rekao je Bogdanović.
On je upitao treba li sada da se pravimo da ne znamo kako je to prolazilo.
„Da se pravimo da ne znamo da je svake večeri flota glisera kretala iz Zelenike i iz Bara. Da se pravimo da ne znamo da ih nisu pratili mornari, nego policajci. Treba da se pravimo da ne znamo da je ruta prema Bosni bila i sistemski i policijski čista. Na papiru sve legalno, sve uredno, u gepeku goli šverc. Roba maskirana u keramiku, maskirana u cement, maskirana u industrijsku robu, a istina maskirana u vjeru, u naciju i u zastavu“, rekao je Bogdanović, pa nastavio:
„Jer dok smo se mi ovdje svađali oko himne, šverc je pjevao svoj put do granice. Dok smo se mi ovdje svađali o vjeri, oni su isključivo vjerovali u keš. Jer u zemlji u kojoj se zastave kače po banderama, niko ne provjerava šta prolazi ispod njih. A znate li šta ispod njih prolazi? Keš. I to napakovan, složen kao cement, složen kao industrijska roba. Samo što se ništa nije gradilo, nego rušilo, i to ono što se najviše voljelo u državi. Jer u ovoj državi, nakon 30. augusta 2020. godine, nije bilo najbolnije saznanje koji je kriminalac. Najbolnije saznanje je bilo koga zove šefe. I još gore od toga što su neki pomislili da je to normalno. E ako mislite, gospodo, poštovani građani Crne Gore, da je ovo prečerivanje, pročitajte razloženje presude bivšeg direktora Uprave policije, koji je priznao da je švercovao pod pritiskom – kazao je Bogdanović.
On je kazao da ne postoji taj sistem na svijetu u kojem direktor Uprave policije sam sebi izdaje naređenja.
– Niti postoji taj komandni lanac koji se završava tamo gdje počinje. I zato nije pitanje što je ovaj direktor uradio, nego za koga je to radio. I zato pitanje vama, gospodine ministre, koliko je suspendovanih policajaca do sada, i za mene najvažnije, da li ste, bez obzira na sve ove pritiske koje trpite, spremni da nastavite dalje sa suspenzijama. Ne samo da čistite policijske uniforme, nego da očistite sve ono što su decenijama krili ispod policijske značke. Ne da stanete kod onih koji su izvršavali, nego da dođete kod onih koji su naređivali. Jer, gospodine ministre, znate li što je opasnije od zločina? To kada država zna ko je zločinac, pa se odluči da se pravi da ne zna. I nije se to, nažalost, dešavalo do 30. augusta, nego i od 30. augusta pa sve do izbora ove 44. vlade Crne Gore“, rekao je Bogdanović.
Ministra unutrašnjih poslova Danilo Šaranović je odgovorio Bogdanoviću da su na Birou za operativnu komunikaciju imali zahtjeve da su uradili nešto, te da je bilo suprotno, bio bi saučesnik kriminala.
„Nijedna ozbiljna država sebi ne smije dozvoliti jednog kriminalizovanog policijskog službenika da to zna, a da ništa ne čini tim povodom. Imajući u vidu da u svim akcijama, posebno Državno tužilaštvo, posebno policijsko odjeljenje, sektora za borbu protiv kriminala, po uspostavljenom pravilu u prethodnom periodu, neizostavni članovi organizovanih kriminalnih grupa su bili upravo policijski službenici, dolazimo do logičnog zaključka da ovo nije bila država, već baza organizovanog kriminala“, rekao je Šaranović odgovarajući poslaniku Bogdanoviću, prenosi „Dan“.
„Imamo ovaj menadžment Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije koji u skladu sa jasno definisanim zakonskim ovlaštenjima koristi sve mehanizme u borbi protiv kriminalnih struktura u našim redovima. Dakle, stvarno u ovoj oblasti je bilo alarmantno zatečeno stanje postupanja na dužnost ministra unutrašnjih poslova i gotovo da po osnovu bezbjednosnih smetnji za dalji rad u upravi policije, nismo imali suspenzije. Za vrijeme našeg mandata je pokrenuto 97 postupaka i do današnjeg dana je suspendovano zbog ove teže povrede službene dužnosti 79 policijskih službenika. I pazite jednu stvar, ako neko misli da se u predmetima Specijalno državno tužilaštvo, Specijalno policijsko odjeljenje, Sektor za borbu protiv kriminala ne radi, imamo tone dokaza koje upućuju na to da je jedan značajan broj policijskih službenika, među kojima prednjače policijske starješine, stvorio saradničku mrežu u Upravi policije“, izjavio je Šaranović.