Indeks lakoće poslovanja za ovu godinu zabilježio je, nakon dvije godine pada, blagi rast i iznosi 6,5, pokazalo je najnovije izdanje Bijele knjige, koju izrađuje Savjet stranih investitora (SSICG).
Predsjednik Odbora direktora Savjeta, Tamaš Kamaraši, kazao je da je zadovoljan što je nakon dvije godine pada MFCI indeks lakoće poslovanja zabilježio blagi rast.
“Iako je rast indeksa blag, on ukazuje na pomak u rješavanju nekih ključnih poslovnih izazova. Takođe, rast pokazuje da zajednički napori, od unapređenja politika do jačanja saradnje javnog i privatnog sektora, mogu dati rezultate”, rekao je Kamaraši.
On je naveo da, međutim, moramo ostati realni i iskreni, prenosi Mediabiro.
“Napredak je pozitivan, ali simboličan signal – da bismo nastavili putem pozitivnih promjena neophodno je da produbimo dijalog između Vlade, stranih investitora i šire poslovne zajednice“, kazao je Kamaraši na predstavljanju izdanja Bijele knjige.
Bijela knjiga – Investiciona klima u Crnoj Gori 2024 je godišnja publikacija u kojoj kompanije članice Savjeta ocjenjuju lakoću poslovanja, kao i poslovni i investicioni ambijent u zemlji.
“Bijela knjiga je mnogo više od izvještaja – to je publikacija koja predstavlja iskustva i ciljeve naših kompanija članica, ali i poslovne zajednice. Već dugo vremena služi kao osnova za kreiranje politika i odluka koje oblikuju poslovni ambijent Crne Gore”, rekao je Tamaraši.
On je naveo da su ove godine napravili strateški iskorak i objavljuju Bijelu knjigu u novembru.
“Ova promjena će dati Vladi i donosiocima odluka više vremena da analiziraju preporuke. U Savjetu vjerujemo da pomenuta izmjena može poslužiti da se pruži bolji odgovor na potrebe poslovne zajednice, kao i da brže postignemo rezultate koje očekuje realni sektor”, naveo je Kamaraši.
On je predstavio uticaj članica Savjeta na ekonomiju Crne Gore.
“Zajedno činimo oko 23 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Naše članice su ostvarile 202 miliona eura profita i platile 72 miliona eura poreza. Zapošljavamo približno 5,7 hiljada ljudi i u prošloj godini članice Savjeta donirale oko dva miliona za realizaciju projekata koji su usmjereni na podršku lokalnoj zajednici i društvu u cjelini. Sve što ste čuli potvrđuje da su članice Savjeta odgovorne kompanije i pokretači razvoja crnogorske ekonomije”, rekao je Kamaraši.
On je naveo da je, s tim u vezi, preporučljivo da se odluke koje utiču na poslovanje i položaj ovih privrednih subjekata donose sa posebnom pažnjom.
Izvršna direktorica SSI, Arijana Nikolić Vučinić, rekla je da u ovoj godini imaju 23 nove preporuke koje su podijeljene shodno četiri oblasti koje su prepoznali kroz Strategiju Savjeta.
“U okviru talenta i ljudskog kapitala je dato šest preporuka, vladavina prava ima dvije preporuke, dok poreska politika i javna uprava imaju četiri preporuke, ekonomski i infrastrukturni razvoj osam novih preporuka, a tranzicija ka zelenoj ekonomiji tri nove preporuke. Nadamo se da će nadležne institucije u narednom periodu neke od ovih preporuka uvrstiti u plan rad za narednu godinu”, navela je Nikolić Vučinić.
Prema njenim riječima, kod preporuka iz prethodnog perioda, za 11 preporuka nije pokrenuta niti jedna aktivnost, dok su kod 26 preporuka zabilježeni određeni koraci ili aktivnosti.
“Ono što nije dobar signal je činjenica da nijedna preporuka nije do kraja riješena”, kazala je Nikolić Vučinić.
Ministar finansija, Novica Vuković, rekao je da su svjesni koliko su važne navedene preporuke stranih investitora, te koliko je veliki izazov imati stabilne i održive javne finansije što je preduslov ukupne makroekonomske stabilnosti države.
“Ministarstvo finansija u prvi plan postavlja zahtjeve iz integracionog procesa, uključujući naročito novi plan rasta i reformsku agendu, a sve sa ciljem što bržeg približavanja jedinstvenom evropskom tržištu i konačnom članstvu Crne Gore Evropskoj uniji. Naš glavni cilj je stvaranja bolje i prosperitetnije Crne Gore koji će biti ostvaren kroz snažan partnerski odnos između javne uprave i poslovne zajednice, a što će omogućiti znatno efikasnije identitfikovanje biznis barijera i hitno djelovanje u pravcu njihove eliminacije”, naveo je Vuković.
Zadatak je, kako je ocijenio, Crnu Goru učiniti poželjnim mjestom za život, rad i investicije.
On je podsjetio da se Ministarstvo finansija u prethodnih godinu potrudilo da bude apsolutno otvoreno za privredu.
“Jedan od ključnih ciljeva u vođenju ekonomske politike je osiguravanje predvidive i podsticajne fiskalne politike koja doprinosi povećanju atraktivnosti Crne Gore kao investicione destinacije. U tom cilju, u prethodnom periodu smo intenzivno radili i na koncipiranju mjera fiskalne politike usmjerenih unapređenju poslovnog ambijenta i jačanju konkurentnosti privrede sa jedne i unapređenju standarda građana sa druge strane, uz očuvanje makroekonomske i fiskalne stabilnosti”, rekao je Vuković.
Prema njegovim riječima, u skladu sa tim opredjeljenjem ukazuju na važnost mjera koje su realizovane fiskalnom strategijom, a kojom su prepoznati glavni ciljevi poreske politike koji se odnose na obezbjeđivanje dodatnih budžetskih prihoda, nastavak usklađenosti poreske politike sa EU direktivama i unapređenje poslovnog ambijenta.
“Implementacijom takve poreske reforme Crne Gora je postala država sa jednim od najnižih poreskih opterećenja za rad”, dodao je Vuković.
SSI okuplja 41 kompaniju koje posluju u Crnoj Gori. Članice Savjeta generišu značajan procenat domaćeg BDP-a i ubrajaju se u neke od najvećih poslodavaca u zemlji.