Berane: Autobuska stanica četiri godine čeka kupca

Berane: Autobuska stanica četiri godine čeka kupca

Rješavanje agonije autobuske stanice u Beranama, čije su kapije već četvrtu godinu zatvorene za putnike i prevoznike, još nije na vidiku. Na to ukazuje i najnovija izjava Lada Šekularaca , stečajnog upravnika beranskog autoprevoznog preduzeća „Simon vojaž“, u čijem se sastavu nalazi autobuska stanica.

– Interesovanja za kupovinu autobuske stanice ima, ali, nažalost, još ništa konkretno – izjavio je Šekularac.

Zbog ovakvog stanja, brojni autobusi koji prolaze kroz Berane za ukrcavanje i iskcavanje putnika koriste improvizovano autobusko stajalište postavljeno nedaleko od zatvorene stanice. Time se stvaraju saobraćajne gužve, a ni bezbjednost učesnika u saobraćaju nije regulisana na odgovarajući način. Sve to svakodnevno izaziva brojne komentare građana na društvenim mrežama koji, između ostalog, nemaju gdje da se informišu o polascima i dolascima autobusa.

– Priča se o izgradnji aerodroma i milionskim ulaganjima u Berane, a država nije u stanju da toliko vremena riješi problem autobuske stanice – samo je jedan od brojnih komentara na društvenim mrežama.

Slično mišljenje iznosi i Nenad Radičević, bivši predsjednik sindikata u preduzeću „Simon vojaž“. On se pita kako to država nije u stanju da izdvoji milion eura za ponovno pokretanje autobuske stanice u Beranama.

Opština nema novca

Iz lokalne uprave ponavljaju da je poražavajuće što je autobuska stanica tako dugo van funkcije. Kažu da bi je opština rado kupila, kad bi mogla da obezbijedi potreban novac.

– To što autobuska stanica ne radi predstavlja veliki problem, ne samo za stanovnike Berana, nego i susjednih opština. U datim okolnostima mi smo jedino mogli da obezbijedimo privremeno stajalište za autobuse. Znamo da to nije dobro rješenje, ali to je jedino što možemo. Opština bi rado kupila autobusku stanicu i stavila je u funkciju, ali za tako nešto treba da obezbijedimo novac koji nemamo – ističu iz lokalne uprave.

– Jedan jedini milion rješava čitavu situaciju. Taj milion bi se brzo vratio, jer autobuska stanica treba da bude fabrika para. Ako je država mogla da izdvaja tolika sredstva za nabavku tri-četiri trajekta, sigurno može i za ovo, ali očigledno da neko nema, ili namjerno neće da ima sluha za ovo važno pitanje za čitavi region – ističe Radičević.

Inače, proces prodaje „Simon vojaža“, a samim tim i autobuske stanice, zastao je nakon dešavanja u Privrednom sudu, kada je uhapšen i stečajni upravnik ove kompanije Saša Zejak. Novi stečajni upravnik Lado Šekularac poništio je sve radnje koje su u tom postupku sprovedene i za prodaju dva puta oglasio samo autobusku stanicu, po cijeni od 920.000 eura, ali zainteresovanih nije bilo.

Stečaj u „Simon vojažu“, najvećoj autoprevoznoj kompaniji na sjeveru države, uveden je nakon što su radnici prije toga godinu dana štrajkovali i tražili da im se isplate zarade i druga potraživanja.